חדשות כלכלה

ישראל במקום ה-19 בדירוג הפנסיה הגלובלי של Natixis לשנת 2018

ישראל דורגה במקום ה-19 (עם ניקוד של 72%) בדירוג הפנסיה הגלובלי לשנת 2018 – כך עולה מדו"ח שפורסם היום ע"י חברת ניהול ההשקעות Natixis.

דירוג הפנסיה הגלובלי (מדד הפרישה העולמי) לשנת 2018, בוחן את ביטחון הפרישה לפנסיה ב-43 מדינות ומספק דירוג כולל וציון באחוזים כמדד של האטרקטיביות של סביבת הפרישה של המדינה. הדירוג מורכב מ-4 דירוגי משנה – רווחה חומרית, איכות חיים, בריאות ומצב פיננסי בעת הפרישה – המבוססים על 18 מדדים, לרבות תוחלת חיים, הכנסה לנפש, תלות בעת זקנה, אינפלציה וריבית ריאלית.

לפי הדו"ח של Natixis, ישראל טיפסה מקום אחד בהשוואה ל-2017, אז דורגה במקום ה-20, זאת בעקבות השיפורים ברווחה החומרית (+2.6%) והפיננסים (+0.9%). המדדים שהשפיעו על הדירוג של ישראל כוללים שוויון בהכנסות (+6.6%), הלוואות בנקאיות בפיגור (+4.0%), נטל המס (+3.4%) וממשל (+0.8%).

עם זאת, ישראל מפגרת מאחור בהשוואה למדינות מערביות במדד תוחלת החיים. השנה (2018), ישראל לא מהווה חלק מרשימת 10 המדינות המובילות במדד תוחלת חיים לאחר שירדה 4 מקומות למקום ה-14.

ביטחון הפרישה בישראל השתפר אך עדיין עומד בפני אתגרים

השיפור בדירוג של ישראל מיוחס בעיקר לשיפור בתנאים הכלכליים הכוללים במדינה ובתוך כך גם במדד השוויון בהכנסה שטיפס בשני מקומות, מה שעזר להוציא את ישראל מרשימת עשר המדינות עם השוויון בהכנסה הנמוך ביותר בדירוג.

חוסן המוסדות הפיננסיים:

ישראל, המדורגת במקום ה-12 מתוך 25 המדינות המובילות בדירוג המשנה 'מצב פיננסי בעת הפרישה', הפגינה שיפור הודות לניקוד גבוה יותר של המדדים 'הלוואות בנקאיות שלא שולמו', 'נטל המס' ו'הממשל'. אך דירוג הממשל, למרות השיפור מהשנה שעברה, עדיין מפגר מאחור בהשוואה למדינות המובילות האחרות.

כמו כן, נמצא כי לישראל מתאם חיובי במדד 'תלות בעת זקנה' (old-age dependency ratio), והיא דורגה במקום העשירי במדד זה, זו השנה השנייה ברציפות. מתאם זה בוחן את הנטל המושם על עובדים מן המניין לספק את הכספים הנדרשים לממן את תשלומי הפנסיה ואת תשלומי הביטוח הלאומי לפנסיונרים. ככל שהמתאם גבוהה יותר כך הנטל גדול יותר.

ישראל מציגה שיפור הדרגתי בדירוג המשנה 'מצב פיננסי בעת הפרישה' בשנת 2018 עם 71%, בהשוואה ל-70% ו-69% ב-2017 ו-2016, בהתאמה.

שיפור בשוויון בהכנסות:

ישראל זכתה לניקוד גבוה יותר בדירוג המשנה 'רווחה חומרית' (מקום 24 ב-2018 ו-2017, 22 ב-2016) בעיקר הודות לשיפור במדד ה'שוויון בהכנסות', אשר טיפס בשני מקומות והוציא את ישראל מרשימת עשר המדינות עם השוויון הנמוך ביותר בהכנסות הנכללות בדירוג.

סיכונים סביבתיים:

ישראל התדרדרה בדירוג המשנה 'איכות חיים' (מקום 18) בהשוואה לשנה שעברה. תרומתו של השיפור המשמעותי שנרשם השנה במדד איכות האוויר בישראל התקזזה עם הירידה במדדים 'מגוון הביולוגי' (bio-diversity), 'אושר' ו'איכות הסביבה'. יתרה מכך, ישראל דורגה בחמישייה האחרונה של מגוון ביולוגי ובתי גידול בקרב 25 המדינות המובילות.

בריאות:

הביצועים של המדינה בדירוג המשנה 'בריאות' (מקום 24) הביאו לירידה קלה בדירוג לשנת 2018 בעקבות ציון נמוך יותר במדד 'תוחלת החיים', אשר צנח בארבעה מקומות למקום 14 והוציא את ישראל מרשימת עשר המדינות עם תוחלת החיים הטובה ביותר..

התמונה העולמית

מתוך 25 המדינות המובילות, 15 מהן הן מדינות מערב אירופה. השנה שוויץ דורגה במקום הראשון שתפסה את מקומה של נורביגה לאחר שהשניה ירדה למקום השלישי. בשוויץ חלו שיפורים באיכות החיים, בבריאות ובתחום הפיננסים. בסך הכל המדינות הנורדיות (דנמרק, נורבגיה, שבדיה, פינלנד ואיסלנד) ממשיכות להוות דוגמה עם שיפורים בשיוון הכלכלי והכנסתי מאשר למדינות אחרות, כמו גם מערכת חברתית טובה יותר וביצועים כלכליים טובים עוד יותר.

"ביטחון הפרישה לפנסיה ניצב בפני אתגר רב-מימדי, ככל שמודל המימון המשולש מאותגר על ידי המגמות הדמוגרפיות של המאה העשרים ואחת, חוסר איזון פיסקאלי ומדיניות מוניטרית שמכבידים על המשאבים של אנשים פרטיים, חברות וממשלות ברחבי העולם," אמר ז'אן ראבי, מנכ"ל Natixis Investment Managers.

"המדד של Natixis חושף סוגיות מרכזיות שימשיכו להשפיע על היציאה לגמלאות בשנים הבאות. ישראל – בדיוק כמו כל מדינה אחרת – אינה חסינה בפני האתגרים הנובעים מהגידול בתוחלת החיים, עומס על משאבי הממשלה וריביות נמוכות שהפכו למציאות החדשה" אמר איתי ברקן, מנכ"ל משותף, חטיבות השקעות מוסדיות, 4F Investment Partners, הנציגה הרשמית של Natixis Investment Managers בישראל.

מעל 1,100 עוקבים בערוץ טלגרם: בואו להיות חברים שלנו. חפשו 'פרוטוקול' או היכנסו t.me/protocolil


תגיות

מערכת האתר

פרוטוקול מגזין עסקים הוא פורטל חדשות כלכלה, שוק ההון, נדל"ן, דין ומשפט, כסף, ביטוח, צרכנות פיננסית, עסקים ויזמות, סטארטאפ, אנרגיה, שיווק, טכנולוגיה ועוד.

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Close