חדשות כלכלה

ועדים שרים להפרטה אישרה: הפרטת דואר ישראל יוצאת לדרך

ועדת השרים לענייני הפרטה בראשות שר האוצר, משה כחלון, אישרה היום פה אחד את הפרטת דואר ישראל. זאת לאור התוצאות ופעילות החברה. דואר ישראל מפסידה כסף, לא רווחית ולא יעילה למרות שמאפריל 2015 החברה מיישמת תכנית הבראה במסגרת הסכם קיבוצי.

על פי המתווה שאושר היום שגובש על ידי רשות החברות הממשלתיות, ההפרטה תתבצע בשני שלבים:

  1. 20% ממניות החברה יוצע למכרז פרטי לטובת משקיע בארץ או בחו"ל.
  2. 20% ממניות נוספות של החברה יונפקו בבורסה לניירות ערך בתל אביב כך שהחברה תהפוך להיות ציבורית.

ההחלטה קובעת שאם הליך מכירת 20% למשקיע פרטי לא תהיה מוצלחת, אז תהיה חלופה נוספת שתאפשר הצעה לציבור של עד 40% ממניות החברה.

ההנפקה תסייע בעיקר להציג שקיפות והגדלת היעילות של החברה. עם זאת, מיד עם ההצעה לציבור (IPO), המדינה תישאר לפחות עם 60% מהמניות בחברה.

המשקיע האסטרטגי שירכוש את ה-20% הראשונים, יקבל זכויות עודפות. בין הרוכש הזה לבין המדינה, ייחתם הסכם לפיו, לרוכש תהיה אפשרות להשפיע על בחירת המנכ"ל, יו"ר של ועדות כספים ומשאבי אנוש יהיו דירקטורים. עם זאת, המשקיע יחוייב להחזיק במניות החברה לתקופה של 7 שנים.

רשות החברות הממשלתיות, תגבש ביחד עם משרדי האוצר והתקשורת והשב"כ, אינטרסים שונים של המדינה בחברת הדואר ובנק הדואר כמו הגבלת של 5% או יותר מהחברה וללא אישור מראש. לאחר מכן, תגיש הרשות את המלצותיה שיכללו כלים והתמודדות עם הגברת התחרות ומניעת ריכוזיות.

בתוך כך, חברת דואר ישראל ובנק הדואר יופרדו כך שהבנק יהפוך להיות חברתי יותר ועצמאי.

מעל 1,100 עוקבים בערוץ טלגרם: בואו להיות חברים שלנו. חפשו 'פרוטוקול' או היכנסו t.me/protocolil


תגיות

אבי פסח

כותב במגזין העסקים פרוטוקול. אוהב חדשות מעניינות, יוצר תוכן, בוגר תואר ראשון. אימייל פניות בנושאי האתר: avi@protocol.co.il

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Close