נדל"ן

5 קבוצות יתחרו על המכרז להקמת קריית המודיעין בלקית

​משרד הביטחון פירסם היום את המכרז להקמת קריית המודיעין, שתקום בסמוך לצומת שוקת בנגב. הקריה תתפרס על שטח של כ- 2,500 דונם, מתוכם כ- 350 אלף מ"ר בנוי. מכרז קריית המודיעין הוא המכרז הגדול והמורכב ביותר שמנהלת מערכת הביטחון במסגרת הפרויקט הלאומי של מעבר צה"ל דרומה. זאת בהתאם להחלטת הממשלה ובהמשך למכתב של שר הביטחון והרמטכ"ל לראש הממשלה מיום 23.4.18, בנושא הקמת קריית המודיעין בצומת שוקת שבנגב.

המכרז להקמת קריית המודיעין מתבסס על שיתוף פעולה עם המגזר הפרטי (PFI) – הכולל מימון, תכנון, הקמה ותפעול של הבסיס לתקופת זכיינות של 26 שנים. עלות הקמת קריית המודיעין שתיבנה בלקית מוערכת במיליארדי שקלים. חמש קבוצות העפילו לשלב המכרזי, בתום הליך המיון המוקדם (PQ): "אלקטרה ומינרב", "שיכון ובינוי", "אפריקה ישראל", "שפיר", ו"אשטרום". קבוצות אלה יתמודדו במכרז, שצפוי להסתיים במהלך שנת 2020 בבחירת הזכיין.

קריית המודיעין בצומת שוקת תיבנה כ"בסיס חכם", ותאופיין בחדשנות תכנונית, תשתיות מתקדמות ויעילות אנרגטית. לבסיס יעברו יחידות אגף המודיעין, אשר יפנו שטחים באזורי ביקוש בגוש דן. זאת כחלק מתוכנית רב-שנתית של ממשלת ישראל לטובת קידום פתרון בעיית הדיור ושדרוג התשתיות בנגב.

הקמת קריית המודיעין בנגב תוביל לפיתוח כלכלי באזור, יותר מ-800 עובדים יועסקו באופן ישיר בקריית המודיעין, ואלפי מקומות עבודה נוספים ייווצרו בעקבות הפעילות שקריית המודיעין תייצר. כמו כן, המהלך יהווה בסיס לשיתופי פעולה של חברה-צבא-אקדמיה, בכך שיביא לנגב את מיטב המוחות הטכנולוגיים של צה"ל ואלה ישולבו באקדמיה ובפרויקטים משותפים עם תעשיית ההיי-טק. כתוצאה מכך יתבסס מטרופולין באר שבע כמרכז טכנולוגי חדש בישראל, עם דגש מובהק לתחום הסייבר.

לאור האתגר הגדול של העברת אלפי משרתי קבע וחיילים לקרית המודיעין שבנגב, נדרש מאמץ משותף של כלל משרדי הממשלה בנושא פתרון תחבורתי של רכבת ישירה לבסיס, מעטפת תומכת למשרתי הקבע וכן פתרונות דיור באזור. במערכת הביטחון נקבע כי סוגיות אלה יסוכמו לצד התקדמות הפרויקט, כדי לא לפגוע בלוחות הזמנים להקמת הקריה, ויהוו תנאי לאכלוס קריית המודיעין.

המינהל לפרויקטים לאומיים במשרד הביטחון (לשעבר מנהל המעבר דרומה), אשר מקדם את הפרויקט המדובר, השלים בשנים האחרונות את העתקת בסיסי ההדרכה מצריפין לקריית ההדרכה (עיר הבה"דים) – שבה משרתים כ-10,000 חיילים ואנשי קבע. כמו כן, המינהל נמצא בשלבים האחרונים לבחירת הזכיין שיקים את קריית התקשוב הטכנולוגית בבאר שבע.

מעל 1,100 עוקבים בערוץ טלגרם: בואו להיות חברים שלנו. חפשו 'פרוטוקול' או היכנסו t.me/protocolil


תגיות

אבי פסח

כותב במגזין העסקים פרוטוקול. אוהב חדשות מעניינות, יוצר תוכן, בוגר תואר ראשון. אימייל פניות בנושאי האתר: avi@protocol.co.il

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Close