דין ומשפט

סופית: המונח 'העדר עניין לציבור' יוחלף ל-'נסיבות העניין אינן מתאימות להעמדה לדין'

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק סדר הדין הפלילי (תיקון מס' 82), התשע"ח-2018 של ח"כ מיכל רוזין וקבוצת חברי כנסת. 55 ח"כים תמכו ללא מתנגדים.

מוצע לשנות את הנוסח של סגירת תיקים פליליים "העדר עניין לציבור" לנוסח לפיו "נסיבות העניין אינן מתאימות להעמדה לדין". אין בתיקון המוצע כדי לשנות את השיקולים שעל המשטרה והתביעה לשקול לפי עילה זו.

בדברי ההסבר נכתב: "אחת העילות לסגירת תיקים פליליים היא העילה של "העדר עניין לציבור", אשר נקבעת במקרים שונים, לאחר שקלול של נתוני החקירה אל מול האינטרס הציבורי. במהלך דיוני ועדת החוקה בנושאי זכויות נפגעי עבירה, העידו נפגעים כי מצאו את ההודעה על סגירת תיקם מפאת חוסר "עניין לציבור" – פוגענית. המונח "עניין לציבור", הנתפס כיום כהערכה של חשיבות התיק בעיני הציבור, יוצר דימוי שגוי של שיקולי מערכת האכיפה ואינו משקף שיקולים שונים אשר עשויים לעמוד לעיני מקבלי ההחלטות בתהליך."

ח"כ רוזין: "האמירה של חוסר עניין לציבור היא אמירה פוגענית מיותרת לא נכונה ולא מדויקת. אני שמחה שגם המשטרה וגם הפרקליטות התחילו לאמץ כבר את הנוסח החדש עוד לפני שהעברנו את החוק ובוודאי יעשו את זה עכשיו אחרי שהתקבל החוק."

מעל 1,100 עוקבים בערוץ טלגרם: בואו להיות חברים שלנו. חפשו 'פרוטוקול' או היכנסו t.me/protocolil


תגיות

אבי פסח

כותב במגזין העסקים פרוטוקול. אוהב חדשות מעניינות, יוצר תוכן, בוגר תואר ראשון. אימייל פניות בנושאי האתר: avi@protocol.co.il

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Close