דין ומשפט

תביעת ענק מול הביטוח הלאומי: החסיר מקצבת הניידות של הנכים מאות מיליוני ₪

350 נכים תובעים מאות מיליוני שקלים שהביטוח הלאומי החסיר מקצבת הניידות שלהם. במשך שנים משלם המוסד קצבת ניידות לפי חישוב של 400 ק"מ לחודש, בעוד שהחלטת הממשלה קבעה שהמפתח לחישוב הוא 1200 ק"מ

מחר (יום ג) יגיעו מאות נכים המרותקים לכיסאות גלגלים לבית הדין האזורי לעבודה ברחוב שוקן, לדיון בתביעה שהגישו 350 מהם, מקבלי קצבת ניידות, כנגד המוסד לביטוח לאומי, אשר לטענתם איננו משלם את קצבת הניידות על פי שיעור הדלק שנקבע בהסכם הניידות.

בתביעה שהוגשה בשמם של כ – 350 נכים על ידי ארגון נכי הפוליו נטען כי כבר בשנת 1975 נקבע על ידי ממשלת ישראל כי קצבת הניידות תחושב לפי ממוצע של 1200 ק"מ לחודש והתגלה בדיעבד כי בפועל משולמת לפי 400 ק"מ לחודש.

קצבת הניידות הינה קצבה אשר ניתנת לבעלי מוגבלויות הסובלים מנכויות גבוהות וקשות בגפיים תחתונות על פי רשימה סגורה שנקבעה על ידי הביטוח הלאומי ומשרד הבריאות, משמע רוב הנכים הזכאים לקצבת ניידות, זקוקים לרכב כתחליף רגליים.

לפני שבע שנים, בשנת 2011 במהלך דיונים בין ארגוני הנכים למוסד לביטוח לאומי, התברר בדיעבד כי המוסד מחשב את קצבת הניידות לנכים לפי מפתח של 400 קילומטרים בחודש בלבד בניגוד להסכם הניידות, לטענת הנכים, מדובר בחסר של מאות ק"מ בחודש, שפרושו שכל נכה המקבל קצבת ניידות ובעיקר הזכאים לרכב רפואי זכאים להפרשים שלא שולמו, מדובר בסכום ממוצע של עשרות אלפי שקלים לשנה לכל נכה, שהביטוח לאומי מונע מבלי שקיבל לכך אישור הנדרש של וועדת הרווחה והעבודה של הכנסת.

יו"ר ארגון נכי הפוליו דורון יהודה טען כי הם קראו את כל פרוטוקולי וועדת העבודה והרווחה לאורך השנים, כולם דנים ב 1200 ק"מ לחודש ולא מדובר בשום שינוי ל 400 ק"מ, השינוי נעשה שלא כחוק ויש להשלים לנכים את מה שנגזל מהם.

עו"ד טל לביא, המייצג את התובעים, מבקש מבית המשפט לפעול ולקבוע לאלתר שיש לשלם רטרואקטיבית את הכספים המגיעים לבעלי המוגבלויות הזכאים לכך ולקבוע שלא תחול התיישנות וכי בית המשפט יפסוק שלנכים מגיע החזר כספי של קצבת הניידות עוד משנת 1999 ואו שנת 2000 שאז ככל הנראה שינה המוסד לביטוח לאומי ללא אישור את שיטת החישוב.

ארגון נכי הפוליו עדכן את משטרת תל אביב, שהיות ונכים רבים יגיעו לדיון בבית המשפט בכלי הרכב שלהם, עשויים להיגרם שיבושי תנועה ברחוב שוקן מחר בבוקר.
בואו להיות חברים שלנו בעמוד הטלגרם - t.me/protocolil

תגיות

אבי פסח

כותב במגזין העסקים פרוטוקול. אוהב חדשות מעניינות, יוצר תוכן, בוגר תואר ראשון. אימייל פניות בנושאי האתר: avi@protocol.co.il

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Close