דין ומשפט

השלום בת"א דחה בקשה לסעד זמני שהגישה משחטת הל יסכה כדי לדחות את מועד פינויה

בימ"ש השלום בת"א (כב' השופט צימרמן) דחה בקשה לסעד זמני שהגישו חברת אוריאל יסכה בע"מ וחברת הל יסכה בע"מ, אשר מפעילות את משחטת הל יסכה באור יהודה, וגבריאל מצסה, הבעלים של המשחטה, נגד רשות מקרקעי ישראל והמדינה, אשר יוצגו על ידי פרקליטות מחוז ת"א (אזרחי), ועיריית אור יהודה.

המבקשים ביקשו סעד הזמני של דחיית ביצועו של פסק דין לפינוי מקרקעין השייכים למדינה, אשר הם מפעילים בהם משחטה רחבת היקף ללא רישיון עסק וללא היתר בניה. זאת, לאחר שכמעט וחלפה תקופה של 4 שנים שניתנה למבקשים לצורך השלמת הפינוי.

בנוסף, ביהמ"ש קבע כי המבקשים יישאו בשכר טרחת עורכי דינן של המשיבות בסך 40,000 ש"ח. בעקבות החלטת ביהמ"ש, על המשחטה להתפנות ב- 30.6.18 כפי שנקבע בעבר.

רקע

המבקשים מפעילים משחטה בשטחה של העיר אור יהודה מזה שנים. המקרקעין שבהם פועלת המשחטה, 22 דונם, הינם של המדינה ומנוהלים על ידי רשות מקרקעי ישראל. בשנת 2013 החלו מספר מהלכים שהיה בהם להביא לסגירת המשחטה, העירייה החלה במהלך לשלילת רישיון העסק ולהפסקת פעילות המשחטה והמדינה נקטה בהליך פלילי בקשר עם בניה בלתי חוקית רחבת היקף במקום.

כדי להתמודד עם הפעילות במישור רישיון העסק, ועל רקע שילובה עם ההליך הפלילי, הגישו המבקשים עתירה מנהלית לביהמ"ש בת"א. זו הובילה להסדר כולל בין המבקשים והמשיבות, שהוביל להסכם לפינוי של המשחטה. בין היתר, הוסכם בהסכם כי פסק הדין לפינוי המקרקעין והריסת המבנים יעוכב בהסכמה עד ליום 30.6.18.

ההסכם אושר על ידי ביהמ"ש לעניינים מנהליים וקיבל תוקף של פסק דין. עוד יצוין כי ביום 16.3.15 ניתן גזר דין במסגרתו הוטלו על המבקשים צו איסור שימוש חורג במקרקעין וצווי פינוי והריסה, אשר ייכנסו לתוקף ביום 1.7.18.

4 השנים שניתנו למבקשים לצורך השלמת הפינוי עומדות להסתיים עוד שבועות אחדים, אבל לטענת המבקשים משחטה חלופית אינה מוכנה והאתר החלופי בבאר טוביה יהיה מוכן רק עוד כשנתיים וחצי, לפי הערכת המבקשים. לכן הגישו המבקשים את הבקשה לסעד זמני. המשיבות, בהן המדינה, טענו כי יש לדחות את הבקשה לסעד זמני ואת התביעה כיוון שפסק הדין ברור וכי הפינוי אינו מותלה בדבר. כאמור, ביהמ"ש קיבל את עמדת המדינה והעירייה ודחה את הבקשה לסעד זמני.

ביהמ"ש קבע כי "…מרגע שהסכימו המבקשים לפינוי המשחטה ביום 30.6.18, וניתן פסק דין חלוט המאשר הסכמתם זו, הרי שברור היה להם, ואמורים היו לחלוק עם כל עובד, ספק ולקוח, שביום 30.6.18- המשחטה באור יהודה תפונה. מכאן, שאפילו פעלו נמרצות להכנת אתר חלופי, המועד לפינוי הוא המועד; ובכל מקרה, ככל שהמדינה אינה רואה לדחותו, קשה להלין על החלטתה זו…" (פסקה 28)

"..קיומו של הסכם, ועוד יותר מכך- של פסק דין לפינוי, מטים אף הם את הכף לטובתן של המדינה והעירייה, לא של המבקשים. חשיבות רבה קיימת לשלטון החוק. חשיבות רבה קיימת לקיום פסקי דין. התייחסות לפסק דין לפינוי ממקרקעי ציבור כאילו לא די בו… כדי לעמוד מול קשייו של המחזיק או הקשורים בו, יש בה לעמעם מחשיבותו של שלטון החוק, של קיום פסקי דין, של חשיבותם של מקרקעי הציבור. דווקא כאשר הרשויות מקפידות לקיים חובתן ופועלות לשמור על מקרקעי הציבור, יימנע בית המשפט מלרפות את ידיהן, לא זמנית… ולא כסעד קבוע.." (פסקה 29)

".. יש להצר על כך שהמבקשים, שבפסק הדין ניתן להם בהסכמתם (גם אם הם מנסים להתנער ממנה היום) פרק זמן של ארבע שנים על מנת שיהיה בידם להקים אתר חלופי, להבטיח את רציפות פעילותם, ובעיקר למנוע פגיעה בעובדיהם… מתייצבים רגעים אחדים טרם מועד הפינוי לכאורה, ומבארים כי אתר חלופי אין, ולא יהיה בזמן הקרוב, ומכאן הארכה המבוקשת, כסעד זמני. כך הם מבקשים לגלגל לפתחן של הרשויות (ועתה, בית המשפט) את האחריות לסגירתה הקרובה של המשחטה תוך פגיעה אפשרית בעובדיה ובקשורים בה, אף.. שהסגירה היא תולדה של פסק הדין המוסכם… שהמבקשים הם צד לו, ושל חלוף השנים הרבות מאז." (פסקה 44)

את התיק ניהלו עוה"ד רינה מיוחס ואיל אדר מפרקליטות מחוז ת"א (אזרחי) ואשר זליגר מהמחלקה להנחיית תובעים מוסמכי יועמ"ש בפרקליטות המדינה.

עוד בנושא
בואו להיות חברים שלנו בעמוד הטלגרם - t.me/protocolil

תגיות

מערכת האתר

פרוטוקול מגזין עסקים הוא פורטל חדשות כלכלה, שוק ההון, נדל"ן, דין ומשפט, כסף, ביטוח, צרכנות פיננסית, עסקים ויזמות, סטארטאפ, אנרגיה, שיווק, טכנולוגיה ועוד. יש לכם מידע חשוב לספר לנו? כתבו לנו דרך המייל האדום.

כתבות נוספות

תגובה אחת

  1. שלום

    אני אלמנה שעובדת במשחטה 4 שנים.עצובה וכואבת על הדחייה הזאת.מססה מפרנסים מאות משפחות.מעסיקים טובים ואנשים נהדרים.יש צרות עין עליהם.גם ליאט שוחט בגדה הם .מססה הרימו אותה בבחירות.אפשר לתת דחיה לא צריך להיתאכזר על אנשים שמתפרנסים בכבוד מהמקום.מי יתן אלוהים שבשמים שהמקום לא יסגר.מססה לא מזיקים לאף אחד.. אמן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Close