ביטוח

צניחה במחירי ביטוח החיים בעקבות רפורמה של רשות שוק ההון

בעקבות רפורמה שהובילה רשות שוק ההון בשנים האחרונות, צפויה הוזלה של עשרות אחוזים בעלויות ביטוחי משכנתאות וביטוחי החיים בישראל. זו לא בדיחה וזו לא כתבה שיווקית, אלא כותרת חדשות.

הירידה שחלה בשנים האחרונות בסיכוני תמותה והתארכות תוחלת החיים בישראל, גרמה לרשות שוק ההון לדרוש מכל חברות הביטוח לעדכן את תעריפי ביטוח החיים וזאת בהתאם לסיכונים החדשים.

דרישה זו תגרום למחירי ביטוח חיים וכן ביטוח משכנתא להיות זולים יותר בכ-30%. במילים אחרות: התעריפים החדשים צפויים לחסוך מאות שקלים חדשים בחודש למבוטח ועשרות אלפי שקלים לאורך כל תקופת הביטוח.

לדוגמה: ההוזלה במהלך כל תקופת הביטוח צפויה לחסוך לגבר לא מעשן כ-90,000 ₪, לאישה לא מעשנת כ-56,000 ₪ ולגבר מעשן כ-103,000 ₪. מדובר על סכום משמעותי ביותר.

על פי נתוני רשות שוק ההון, החיסכון הצפוי לכלל הציבור בעקבות ההפחתה צפוי להיות כ-300 מיליון שקלים בשנה בממוצע, או מדוייק יותר, חיסכון של 1.5 מיליארד שקלים ב-5 השנים הקרובות.

מנגון החזר עמלות

בנוסף לכך, כדי להתמודד עם תופעת ביטולי הפוליסות הנובעות מהתמריצים שמקבלת עמלה חד פעמית (עמלת היקף), שגורמת גם לייקור הפוליסות לכלל הציבור ולסיכון יציבותי של החברות, נקבע מנגנון החזר על ביטולי פוליסת הביטוח.

כתוצאה מכך, בעת ביטול פוליסת ביטוח החיים בשנים הראשונות, תוחזר עמלת המכירה ששולמה על ידי חברת הביטוח. מה שצפוי לייצר תמריצים למתן שירות מתמשך ולא תמריץ חד פעמי התחלתי.

תכניות ביטוחי החיים החדשות והמעודכנות אושרו לתקופה של שנתיים שבעת סיומן תבחן רשות שור ההון את ההשלכות של ההוראות החדשות על התחרות בשוק ביטוח החיים, וכן את הצורך בעדכון נוסף.

בתוך כך, רשות שוק ההון מטפלת גם בביטוחי החיים הנמכרים באמצעות ביטוח מנהלים. כיום מחיר ביטוח החיים שהם חלק מביטוחי מנהלים לא שקוף למבוטח / חוסך, אינו מאפשר השוואה למוצרי החיסכון הפנסיוני האחרים ומביא לפגיעה בחיסכון הפנסיוני של המבוטח.

כעת, רשות שוק ההון דורשת גם כי כל ההוצאות והמרכיבים (מעבר לעלות הסיכון וההון) שמשלם המבוטח עבור ניהול פוליסת ביטוח החיים ישוקפו בדמי ניהול שמשלם המבוטח. כך השקיפות למבוטח תגדל והוא יוכל להשוות בצורה טובה יותר בין מוצרי ביטוח פנסיוני שונים כגון ביטוח מנהלים וכן קרן פנסיה.

אגב, מי שמעוניין לראות מחירים, יוכל לחפש באמצעות מחשבון ביטוח חיים (ביטוח ריסק).

מעל 1,500 חברים בערוץ טלגרם של פרוטוקול. הצטרפו כעת: t.me/protocolil


הירשמו לקבלת חדשות ומידע למייל

המשוב שלך חשוב לשיפור התוכן

האם העמוד הזה עזר לך? האם קיבלת תשובות לכל השאלות שלך? האם תמליץ/י עליו?

זהו משוב אנוניני והמידע נועד לשיפור התוכן. המשוב לא נועד לשאלות, ניתן להגיב לכתבה זו בהמשך.

תגיות

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Close