צרכנות פיננסית

72% מאלו שמשלמים דמי ניהול מירביים בקרן הפנסיה – מקבלים פחות משכר מינימום

כך עולה מנתוני רשות שוק ההון שהוצגו לדרישת ועדת הכספים, לפני הנתונים 45% מקבוצה זו משתכרים אף פחות מ-2,700 ₪ בחודש

ועדת הכספים קיימה היום דיון אשר עסק בגובה דמי הניהול בקרנות הפנסיה בישראל ובגביית דמי המקסימום דווקא מאוכלוסיות מוחלשות ובאפשרות להוריד את גובה עמלות קרנות הפנסיה המקסימליות המותרות בחוק. במהלך הדיון הוצגו נתונים לפיהם ממוצע גובה העמלות ירד משמעותית במהלך השנים האחרונות אך דווקא האוכלוסייה המוחלשת מוצאת עצמה במרבית המקרים משלמת את דמי הניהול המקסימליים.

נציגת רשות שוק ההון טענה כי מרבית המצטרפים למסלולי המקסימום עושים זאת במסגרת קרנות ברירות מחדל של המעסיקים וכי ביטול אפשרות זו לפני כחודשיים צפויה להביא שינוי במגמה. יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני אמר על כי אם השינוי לא יחול בתקופה הקרובה, הוועדה תקדם הצעת חוק להורדת גובה עמלת המקסימום המותרת.

הנתונים

לפי נתוני רשות שוק ההון שהוצגו בדיון, דמי הניהול הממוצעים למצטרפים חדשים נכון לסוף הרבעון הראשון לשנת 2018 עמדו על דמי ניהול מהצבירה (נכסים) בגובה 0.2% ודמי ניהול מהפקדה בגובה 2.51%, כאשר נרשמה מגמת ירידה בקרב מעגל המצטרפים החדשים מאז נכנסה לתוקף רפורמת קרן ברירת מחדל. ומאז הרבעון האחרון של 2016 ירד ממוצע דמי הניהול מהפקדה ביותר ממחצית האחוז ודמי הניהול מהפקדה ב-0.06 אחוז.

בנוסף, נראה גם כי כלל העמיתים הפעילים בקרנות הפנסיה בישראל נהנים מהמגמה. דמי הניהול בגין כלל החשבונות הפעילים עמדו נכון לסוף שנת 2017 בממוצע על דמי ניהול מנכסים בגובה – 0.21% – ירידה של 0.06 אחוז לעומת שנת 2013 ודמי ניהול מהפקדה בגובה – 2.56% – ירידה של למעלה מאחוז מאז שנת 2013.

בשנת 2017 בוצעו 612,351 הצטרפויות לקרנות: מתוכם, 104,158 המהווים 17% מההצטרפויות, בוצעו במדרגת דמי ניהול מקסימלית (5%-6% מהפקדה, 0.4%-0.5% מהצבירה) וכי בהשוואה לשנת 2016 חלה ירידה בשיעור של 5% בשיעור המצטרפים במדרגת דמי ניהול מקסימלית מתוך כלל המצטרפים.

עוד הוצג כי 69% מתוך סך הצטרפויות בדמי ניהול מקסימליים נעשו באמצעות הסכמי ברירת מחדל קיימים עם מעסיקים, בעוד שרק 31% נעשו בדרך של הצטרפות ישירה. במסגרת זו צוין כי בעקבות דיון שנערך בוועדת הכספים פורסמה הודעה של הממונה כי הסכמי ברירת מחדל בדמי ניהול מקסימליים בוטלו בחודש מרץ האחרון וכי בקרוב יתקבלו נתונים חדשים בעקבות כך.

לבסוף, נראה כי מתוך קבוצת העמיתים שבמדרגת דמי הניהול המקסימלית, 72% משתכרים פחות משכר מינימום ו-45% משתכרים אף פחות מ-2,700 ₪ בחודש.

המנקה משלמת דמי ניהול מקסימליים ח"כ מיכל בירן

ח"כ מיכל בירן אמרה כי דמי הניהול היו מאוד גבוהים ולכאורה נפתרה הבעיה כי יש ירידה בממוצע בשנים האחרונות אלא שהירידה אינה מתפלגת באופן שווה.

היא הוסיפה כי כבר שנים שהעניים משלמים את דמי הניהול הכי גבוהים, המנקה משלמת את דמי הניהול הגבוהים ביותר. הערכה כי 1 מתוך 5 משלמים את דמי הניהול המקסימליים, התגובה הרשמית הייתה שהנתונים שלי מוטעים ושגויים. אכן אחד מכל 5 חוסכים שילם את דמי הניהול המקסימליים ומעל 70 אחוז מהם מהאוכלוסייה החלשה, הכי ענייה.

מיכל היימן, מנהלת מחלקת פנסיה, רשות שוק ההון אמרה כי שנה וחצי לאחר כניסת רפורמת קרנות ברירת המחדל נראה כי היא אכן משפיעה על כל השוק. יש מגמה של ירידה, לדעתנו היא תמשך וביתר שאת. כ-70 אחוז מהמצטרפים לעמלת המקסימום הם בברירת מחדל של המעסיק, השינוי שנכנס בסוף מרץ המבטל את ברירת המחדל המקסימלית במקומות העבודה יביא לשינוי גם בקרב עובדים חלשים ומוחלשים – הם מצטרפים בעל כורחם לכל מוצר, מי שמצרף אותם זה היועצים או המעסיק שלהם.

מיכל הוסיפה כי שינוי גובה דמי הניהול המקסימליים יגרום לכך שאותם אנשים שחלקם משלמים דמי ניהול נמוכים יותר יישארו חשופים וזה רק יפגע בהם, בשעה שיש מוצר שהוא יקר יותר שהוא ביטוח המנהלים, ברירת המחדל שלהם תהייה שהם יופנו למוצר היקר יותר על ידי המוסדות. ברגע שיפחיתו את התקרה האוכלוסייה החלשה תהייה טרף קל.

יו"ר הוועדה גפני אמר לדברי נציגת רשות שוק ההון כי המנקה איננה מכירה את רפורמת ברירת המחדל וסביר להניח שאי אף לא מבינה עברית. מעבר לכך, הוא טען שרשות שוק ההון לא מודיעה להם ומציעה פתרון אחר. לסיכום, אמר כי בעוד חודש, החוק יועלה – אם יהיו שינויים לטובה, הועדה לא תמשיך בחקיקה, אחרת, אז החוק יקודם.

עוד בנושא

מעל 1,200 עוקבים בערוץ טלגרם: בואו להיות חברים שלנו. חפשו 'פרוטוקול' או היכנסו t.me/protocolil


תגיות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Close