קריירה והשכלה

רק 29% ממהגרי העבודה בעלי חשבון עם כספי פקדון שהמעסיקים הפקידו

עבור 11 אלף מתוך 38 אלף מהגרי עבודה בלבד הופקדו על פי חוק כספי פיקדון בגובה 20% מהשכר

רק ל- 11,000 מתוך 38,000 מהגרי עבודה יש חשבון שבו הופקדו על ידי מעסיקיהם כספי פיקדון על פי החוק המחייב להפקיד 20% ממשכורות המהגרים, על מנת שיימסרו לידיהם ביום עוזבם את הארץ. גם אותם 11,000 איש שנפתח חשבון על שמם, בחלקם הופקדו עבורם כספים רק עבור חלק מהזמן, ולפעמים הופקד עבורם סכום חד פעמי, המהווה הפרשה ממשכורת אחת בלבד. כך דווח אתמול לוועדת הפנים בראשות ח"כ יואב קיש על ידי פקידי רשות האוכלוסין הממונים על אכיפת חוק הפיקדון.

יו"ר הוועדה ח"כ יואב קיש: "יש פה המון עבודה. חוק הפיקדון הוא הכלי היחיד העומד היום לרשות הרשויות על מנת להוציא מכאן את מהגרי העבודה. עברה כמעט שנה מאז החלו ליישמו, אבל הביצוע הוא כאילו רק אתמול התחלנו. חייבת להיות אפשרות לכל מהגר לבדוק באינטרנט כמה הופקד עבורו, ולרשות האוכלוסין צריך להידלק דגל אדום כשמעסיק מפסיק לשלם. זהו פשע שיש מעסיקים שמנכים חמישית משכרם ולא מפקידים את הכסף על מנת שיקבלו אותו ביום צאתם מהארץ. זה מערב פרוע. האם המסתנן יודע את מספר החשבון שלו? האם הוא יכול לבדוק כמה כסף יש לו שם?"

יוסי אדלשטיין, מנהל מינהל האכיפה ברשות האוכלוסין: "הוא יכול לבקש, ובלחיצת כפתור ייצא לו דו"ח. לו אין גישה, אבל לנו יש. אחת לחודשיים הוא יכול לבקש מאיתנו". ח"כ מוסי רז: "האם כל מי שיצא מישראל קיבל את כספו?" אדלשטיין: "מי שיצא מאז יוני, שאז התחילו המעסיקים להפקיד את הפיקדון, אם הפקידו עבורו כספים, הוא קיבל את הכסף". ח"כ מוסי רז: "יכול להיות שמופיע בתלוש המשכורת שהמעסיק הוריד 20% משכר העובד, אבל הכסף לא מופיע בחשבונו?" יואל ליפוביצקי, רשות האוכלוסין: "כן. אם המעסיק לא העביר את הכסף".

בתשובה לשאלת יו"ר הוועדה יואב קיש, דיווחה רשות האוכלוסין כי עכשיו עובדים על הפעלת אתר אינטרנט שיאפשר למהגרים לבדוק את מצה ההפקדות בחשבונותיהם. האתר יאפשר גם למעסיקים לברר אם העובד חוקי ורישיונו בתוקף. כשביקש ח"כ קיש לדעת מה הלו"ז לתפעול האתר, נאמר כי האתר עדיין בשלבי האפיון.

יוסי אדלשטיין: "אנו הולכים להוציא הודעות שאנחנו הולכים לאכוף את חוק הפיקדון בצורה אגרסיבית. עד כה הייתה אכיפה מינורית, כי היו תהליכי קליטה של המערכת. היום יש טופס מקוון להפקדות. אספנו תלושי כר ודוחות שעות וכרגע 70 חברות מעסיקים נחקרות".

מעל 1,100 עוקבים בערוץ טלגרם: בואו להיות חברים שלנו. חפשו 'פרוטוקול' או היכנסו t.me/protocolil


תגיות

מערכת האתר

פרוטוקול מגזין עסקים הוא פורטל חדשות כלכלה, שוק ההון, נדל"ן, דין ומשפט, כסף, ביטוח, צרכנות פיננסית, עסקים ויזמות, סטארטאפ, אנרגיה, שיווק, טכנולוגיה ועוד.

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Close