כסף

הר הכסף 2 – מדריך איתור כספים אבודים – חשבונות בנק ופיקדונות

הר הכסף זהו מנוע איתור כספים אבודים (כספים נשכחים) של משרד האוצר ובנק ישראל המאפשר לכם למצוא ולאתר את הכספים שייתכן ושכחתם עליהם או אפילו לא הייתם מודעים להם. הכספים האלו יכולים להיות קרן פנסיה, קופת גמל, חסכון פנסיוני אחר, פוליסת ביטוח, חשבונות בנק ופיקדונות ועוד.

הר הכסף הושק בשנת 2013 על ידי אגף שוק ההון במשרד האוצר (כיום רשות שוק ההון ביטוח וחיסכון) לצורך איתור כספים בחסכונות פנסיוניים נשכחים. בשנת 2016 הצטרף בנק ישראל והשיק את הר הכסף 2 שמטרתו לאתר חשבונות בנק ופקדונות נשכחים. כיום ניתן בקלות לעבור בין הר הכסף לבין הר הכסף 2.

על פי נתוני משרד האוצר ובנק ישראל, כיום ישנם עדיין מעל 5 מיליארד שקל בכל מערכת בנפרד (סך הכל מעל 10 מיליארד שקל), הן הר הכסף ובהן הר הכסף 2 המכונה גם החדש.

בתחילת הדרך היו מעל 10 מיליארד שקל בחסכונות ללא פעילות שממתינים לבעליהם (הר הכסף הגדול של האוצר) ובמערכת הבנקאית היו כ-480 אלף חשבונות בנק ופיקדונות ללא תנועה (חשבונות אבודים), בסך כולל של כ- 9 מיליארד ₪. מספר חשבונות הבנק של נפטרים עומד על כ-64 אלף, בסך כולל של כ- 1.3 מיליארד ₪.

המערכת מאפשרת לבדוק בחינם בעצמכם ובכמה פעולות פשוטות אם יש לכם כסף בחשבון ללא פעילות (חשבון שלא הופקדו אליו או נמשכו ממנו כספים בשנה האחרונה) והיכן הוא נמצא ובכך היא מנסה לקשר בין בעלי החשבונות ובעלי קופות הגמל לבין הכספים שלהם. אם המערכת לא מצאה כספים, ואתם סבורים כי יש לכם כספים אבודים, תוכלו בכל מקרה לפנות אל כל הגופים המוסדיים והבנקים הרלוונטיים ולבקש לקבל מידע לפי תעודת הזהות שלכם.

המדריך המקיף הר הכסף 2 הוא חלק ב' העוסק בחשבונות בנק, הר הכסף הוא חלק א' העוסק בחסכונות פנסיוניים.

מה ניתן למצוא באתר הר הכסף 2 של בנק ישראל?

חשבונות בנק – חשבונות בנק לא פעילים שהבנק לא הצליח ליצור קשר עם בעליהם.

פקדונות – כל הפקדונות ללא תנועה הקיימים בחשבונות בנקים הן במטבע ישראלי והן במטבע חוץ אשר.

איתור כספים אבודים על שמי

בחיפוש כספים על שמכם תוכלו למצוא מידע על חשבונות בנק ופיקדונות לא פעילים הרשומים על שמכם – כאלו שהבנק לא הצליח ליצור קשר עם הבעלים שלהם סמוך למועד פירעונם. אם מועד הפרעון עדיין לא הגיע – המידע לא יופיע בתוצאות החיפוש.

בתוצאות החיפוש תופיע רשימה של בנקים בהם קיימים על שמכם חשבונות ופיקדונות לא פעילים או עם יתרות נמוכות, וזאת ללא פירוט של סוג החשבון או הפיקדון והיתרה הקיימת בו.

איתור כספים אבודים של נפטר

הר הכסף נפטר – בחיפוש חשבונות בנק על שם קרוב שנפטר תוכלו למצוא מידע על קיומם של חשבונות בנק הרשומים על שם הקרוב שנפטר (חשבונות ביתרת זכות וגם חשבונות ביתרת חובה).

בתוצאות החיפוש תופיע רשימה של בנקים בהם קיימים חשבונות על שם הקרוב שנפטר, ללא פירוט של מספר החשבון, סוג החשבון, או היתרה הקיימת בו.

מערכת הר הכסף מספקת לכם מידע איפה ולא כמה

תוצאות החיפוש מראות באילו בנקים קיימים חשבונות או פיקדונות לא פעילים שהבנק לא הצליח ליצור קשר עם בעליהם סמוך למועד פירעונם, או חשבונות בנק הרשומים על שם קרוב שנפטר, אך הן אינן מראות את סוג החשבון או הפיקדון ואת היתרה הקיימת בו. בתוצאות החיפוש תופיע רשימה של בנקים בהם קיימים, ככל הנראה, חשבונות / פיקדונות לא פעילים, שהבנק לא הצליח ליצור קשר עם בעליהם סמוך למועד פירעונם, במשך חודשיים, או חשבונות בנק על שם קרוב שנפטר.

הרשימה אינה מפרטת כמה חשבונות / פיקדונות קיימים בכל בנק, ואינה מציינת את סוג החשבון / הפיקדון ומהי יתרת הכספים המצויה בו.

מה עוד חשוב לדעת?

המידע המופיע בתוצאות החיפוש מתקבל מידי הבנקים, ומתעדכן לפי דיווחיהם. המידע המתקבל באתר מלמד על אפשרות קיומם של חשבונות / פיקדונות ללא תנועה שהבנק לא הצליח ליצור קשר עם בעליהם סמוך למועד פירעונם, או חשבונות בנק הרשומים על שם קרוב שנפטר, אך המידע הקובע הוא המידע המצוי בידי הבנקים.

בנק ישראל אינו מבצע כל שינוי בנתונים, אלא מעבדם לצורך הצגתם בלבד, ואינו אחראי לנתונים המתקבלים. ייתכן שהמידע המופיע בתוצאות החיפוש אינו מדויק או שאינו כולל את כל החשבונות / פיקדונות על שמכם או על שם קרובכם שנפטר, כגון בשל טעות שנפלה בעת העברת הנתונים, מידע שטרם התעדכן לגבי לקוחות שנפטרו וכו'. המידע המתקבל באתר מלמד על אפשרות קיומם של חשבונות / פיקדונות, אך המידע הקובע הוא המידע המצוי בידי הבנקים.

שימו לב!

המידע הוא אישי ורגיש וכדי להגן מפני גורמים בלתי מורשים ומטעמים של אבטחת מידע והגנה על הפרטיות יש הגבלה. מנוע החיפוש מוגבל ל-10 חיפושים בלבד לכל מספר תעודת זהות, גם בחיפוש על שמכם או על שם קרוב שנפטר. כדי למנוע חיפוש נוסף זהה, מומלץ לשמור את התוצאות כקובץ אקסל, להדפיס או להעביר לכתובת דוא"ל.

ניתן לבקש שבנק כלשהו לא יעביר עליכם מידע באמצעות מנוע החיפוש. יש לפנות אל הבנק שבו מתנהל חשבון על שמכם, ולבקש ממנו להסירכם ממנוע החיפוש. ההסרה תתבצע בתוך חודש וחצי.

הר הכסף 2 – איתור כספים אבודים? צעד אחר צעד

כאן תוכלו לראות, צעד אחר צעד מה אתם צריכים לעשות על מנת לחפש ולמצוא האם יש לכם כספים אבודים ואם כן אז איפה (למרות שסרטוני ההדרכה מצויינים). החלק הזה ידבר על איתור חשבונות בנק ולא חסכונות פנסיוניים אבודים, למרות הבדיקה מאוד דומה.

דרך אגב, אחרי שנכנסתם למערכת הר הכסף, תוכלו לעבור בקלות בין חסכונות פנסיוניים אבודים לבין חשבונות בנק ופיקדונות אבודים. ללא צורך לצאת מן המערכת וללא צורך להקליד שוב את הפרטים שלכם.

 1. כניסה למערכת – ראשית כל עליכם להיכנס למערכת הר הכסף בכתובת: itur.mof.gov.il.
 2. בחירת הבקשה – כעת עליכם לבחור מה ברצונכם לחפש (חיפוש חסכונות או חשבונות בנק), מפני שחלק זה מדבר על הר הכסף לחצו על "חיפוש חשבונות בנק".
 3. עבור מי נבדקת הבקשה – אם ברצונכם לבדוק על עצמכם לחצו על "חיפוש כספים על שמי", אם על שם קרוב שנפטר לחצו על "חיפוש כספים על שם קרוב שנפטר". בשני המקרים עליכם להצטייד במספר תעודת זהות שלכם, תאריך הנפקת תעודת זהות, האם הופנק לכם דרכון והאם יצאתם מהארץ ב-3 השנים האחרונות. (במידה ומדובר על שם קרוב שנפטר, עליכם להצטייד גם במספר תעודת זהות שלו/שלה ותאריך פטירה).
 4. מילוי הטופס – מילוי כלל הפרטים לרבות אבטחה וקריאת התקנון.
 5. חיפוש – לחצו על בצע חיפוש. במידה ויהיו כספים ברשותכם, יופיעו לכם הבנקים שבהם נמצאים הכספים, ועליכם ליצור איתם קשר לצורך המשך טיפול (הרשימה המלאה שלהם כאן בהמשך הכתבה).
 6. מעבר אל הר הכסף – כעת תוכלו בקלות לעבור אל הר הכסף של משרד האוצר כדי לראות האם יש לכם גם חסכונות פנסיוניים נשכחים.

מה עושים עם כספים אבודים / נשכחים?

פרסמנו כתבה עבורכם: מה עושים עם כספים אבודים? בכתבה הזאת תבינו מה כדאי לעשות ברגע שמצאתם כספים אבודים, האם למשוך אותם, להעביר ועוד.

בדקו אם יש לכם כספים אבודים, פקדונות וחסכונות


* שליחת הטופס בכפוף לתנאי השימוש ולמדיניות הפרטיות

יצירת קשר עם בנק ישראל

פרטי ההתקשרות עם היחידה לפניות הציבור בפיקוח על הבנקים של בנק ישראל:

 • כתובת מייל: pz@boi.org.il
 • טלפון: 02-6552680
 • פקס: 02-6669077
 • כתובת: היחידה לפניות הציבור, ת.ד. 780, ירושלים 9100701

מידע נוסף:

פרטי התקשרות עם הבנקים

פרטי התקשרות עם שם וטלפון

קוד הבנקשם הבנקטלפון
13001בנק אגוד לישראל בע"מ03-7961919
14001בנק אוצר החייל בע"מ03-5130620
11001בנק דיסקונט לישראל בע"מ*6111
12001בנק הפועלים בע"מ03-6501179
4001בנק יהב לעובדי המדינה בע"מ02-5009911
54001בנק ירושלים בע"מ076-8095130
10001בנק לאומי לישראל בע"מ076-8039222
20001בנק מזרחי טפחות בע"מ076-8048556
46001בנק מסד בע"מ03-5130619
17001בנק מרכנתיל דיסקונט בע"מ*3477
31001הבנק הבינלאומי הראשון לישראל בע"מ03-5130617

פרטים התקשרות מלאים נמצאים בקובץ גיליון נתונים.

מוקד הר הכסף – המרכז לאיתור כספים אבודים של פרוטוקול

צריכים עזרה, התייעצות או הכוונה? פנו אל מוקד הר הכספים של פרוטוקול ותקבלו מענה על פנייתכם. מוקד הר הכסף חינם וללא תשלום מצידכם. חשוב לציין כי איננו בודקים ואיננו מאתרים עבורכם כספים נשכחים, המוקד מופיע כדי לסייע לכם בקשיים ולספק לכם מענה. (אין לספק מידע אודות פרטים אישיים).

על מנת לשאול שאלה, המשיכו מעט למטה והגיבו לכתבה שלנו.

מעל 1,100 עוקבים בערוץ טלגרם: בואו להיות חברים שלנו. חפשו 'פרוטוקול' או היכנסו t.me/protocolil


תגיות

מערכת האתר

פרוטוקול מגזין עסקים הוא פורטל חדשות כלכלה, שוק ההון, נדל"ן, דין ומשפט, כסף, ביטוח, צרכנות פיננסית, עסקים ויזמות, סטארטאפ, אנרגיה, שיווק, טכנולוגיה ועוד.

כתבות נוספות

19 תגובות

 1. מצטרפת ללירון, עזרתם לי מאוד. למרות שהאתר שלהם לא נראה מסובך, אבל הוא מבלבל. עשיתם לי סדר בראש.

 2. אחלה, כספים של חשבונות בנק אין, אבל כן מצאתי קרן פנסיה במנורה מבטחים.

  1. שלום רבקה, עלייך להיכנס לאתר משרד האוצר / בנק ישראל בכתובת: itur.mof.gov.il, שם עלייך ללחות על "חיפוש כספים על שמי" ולמלא את הפרטים האישיים הדרושים. שימי לב כי בדפדפן בכתובת האתר מופיע סיומת gov.il – המסמן כי זהו גוף ממשלתי, וזהו המקום לבדוק. בהצלחה!

 3. האתר הציג חשבונות בנק אבודים של אבי ז"ל, כינסתי את היורשים הגענו לבנק, פקיד הבנק טוען שהסכום בחשבון הינו אפס. האם המערכת שולפת גם חשבונות מאופסים?

  1. שלום דינה, באופן עקרוני האתר עשוי להראות את החשבונות אך לא את הסכומים. תוכלי לפנות לבנק ישראל בעזרת:
   כתובת מייל: pz@boi.org.il
   טלפון: 02-6552680
   פקס: 02-6669077
   כתובת: היחידה לפניות הציבור , ת.ד. 780 , ירושלים 9100701

   בהצלחה!

  2. כולם משקרים ומרמים. כולל, אולי במיוחד, אמיתים קרנות הםנסיה הוותיקות. כדאי לקחת מומחה שתמורת אחוזים יחקור באופן יסודי

 4. שלום.
  אני מנסה לברר בקשר לאבא שלי ז"ל.
  אין לו תאאריך לידה. רשום -1929 בת.ז.

  ואין לי את הת.ז -הלכה לאיבוד- יש לי רק תעודת פטירה.

  איך אפשר לעזור לי בבקשה?

  1. שלום ענת,

   המקרה שלך קצת אחר.

   במערכת את מזינה את מס' תעודת הזהות שלך ותאריך לידה שלך. ואת הפרטים של אביך ז"ל.

   את לא צריכה תאריך לידה שלו. את צריכה תאריך פטירה ומספר תעודת זהות שלו. 2 הנתונים האלה קיימים בתעודת הפטירה.

   במידה ולא תמצאי את הכספים ואת חושבת שייתכן ויש כספים, אנו ממליצים לך לפנות ישירות לבנק ישראל / משרד האוצר (תלוי מה את מחפשת). – ב- 2 הכתבות שלנו יש פרטי התקשרות עם משרד האוצר ובנק ישראל בהתאמה.

   שיהיה לך בהצלחה!

 5. שלום
  אני לא מצליחה להכנס להר הכסף משום כיוון
  וגם אחרי ששלחתי מייל לכתובת שרשמתם פה קיבלתי מייל חוזר שהכתובת לא מוכרת..
  מה אפשר לעשות?
  תודה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Close