כסף והשקעות

הצעת חוק לצמצום השימוש במזומן: אסור יהיה לתת מעל 25,000 ₪ במזומן

לפי הצעת החוק ייאסר בין היתר השימוש במזומן בכל עסקה שערכה עולה על 8000 ₪ לעוסק או על 25,000 ₪ למי שאינו עוסק; הפרת המגבלות תגרור עיצומים כספיים וקנסות פליליים

הוועדה המשותפת לוועדת החוקה, חוק ומשפט ולוועדת הכספים קיימה היום (ב') דיון ראשון בהצעת החוק לצמצום השימוש במזומן, התשע"ה-2015 (מ/945) להכנתה לקריאות שנייה ושלישית.

הצעת החוק המתבססת על המלצות "ועדת לוקר" לבחינת צמצום השימוש במזומן, קובעת כי מעל לסכומים מסוימים ייאסר על הצדדים לתת ולקבל תשלום במזומן, וזאת במגוון רחב של פעולות כספיות. לפני ימים אחדים קיבלה הממשלה החלטה לערוך שינויים בהצעת החוק שהוגשה על ידה לכנסת, שמגמתם היא החרפת המגבלות ביחס להצעת החוק המקורית.

על פי המוצע, תהיינה מספר מגבלות על שימוש במזומן:

שימוש במזומן בעסקאות

מוצע לקבוע כי בכל עסקה שערכה עולה על 8,000 ₪ (אם מדובר בעוסק) או 25,000 ₪ (אם מדובר במי שאינו עוסק), ייאסר תשלום התמורה במזומן גם אם התשלום במזומן הוא רק של חלק מהסכום.

שימוש במזומן כשכר עבודה, תרומה, מתנה או הלוואה: מוצע לקבוע כי בכל תשלום שכר עבודה, מתן תרומה, הענקת מתנה או מתן הלוואה, שערכו עולה על 8,000 ₪ (אם לשני הצדדים אין קרבה משפחתית) או 25,000 ₪ (אם לשני הצדדים יש קרבה משפחתית), תשלום במזומן יהיה אסור אפילו רק חלק מהסכום במזומן.

העברת מזומן לעורכי דין / רואי חשבון: לפי המוצע, אסור יהיה לעורך דין או רואה חשבון לקבל סכום במזומן העולה על 8,000 ₪ במסגרת מתן שירותים עסקיים מסוימים ללקוח (לא שכר טרחה).

הגבלות על שימוש בשיקים

מוצע לקבוע כי אסור יהיה לתת "שיק פתוח" או שיק "מוסב על החלק". עוד מוצע לקבוע, כי לבנק יהיה אסור לפרוע שיק ללא ששם הנפרע נקוב בו ("שיק פתוח"), או שיק מוסב שעולה על 10,000 ₪ אם הוא הוסב יותר מפעם אחת או אם לא נקובים בו שמות המסב והנסב ומספר הזהות של המסב.

עוד לפי המוצע, לאחר שנה מיום כניסת החוק לתוקף, תוטל חובה על שר האוצר לבחון את שינוי הסכומים האמורים במזומן מ-8,000 ₪ ל-5,000 ₪ (לגבי עוסקים), ומ-25,000 ₪ ל-12,500 ₪ (לגבי מי שאינו עוסק). כמו כן, יהיה על שר האוצר לבחון האם לאסור לחלוטין על פרעונו של שיק מוסב בכל סכום שהוא (למעט אם ההיסב הוא לגוף פיננסי מפוקח, לשם פרעון השיק).

ענישה

לפי הצעת החוק, על עוסק שיפר את המגבלות על מזומן או שיקים יוטלו עיצומים כספיים, ועל מי שאינו עוסק שיפר את אותן המגבלות יוטלו קנסות פליליים (עם כוונה להפוך אותם לקנסות מנהליים). כדי לאפשר את אכיפת המגבלות המוצעות, מוצע להקים מערך של מפקחים שיוקנו להם סמכויות שונות של פיקוח ואכיפה.

יו"ר הוועדה חה"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי): "במדינת ישראל יש בעיה גדולה של הון שחור המוערך בכ-140 מיליארד שקל, סכום מטורף שמתגלגל מתחת לרדאר. מזומן הוא הדלק של ארגוני טרור ובנוסף, ברגע שאפשר לעבוד במזומן אין חשבוניות ואין מע"מ וזה גורם להפסדים גדולים למשק. ועדת לוקר הבינה שאי אפשר סתם לגזור גזירה בלי לתת פתרון לכ-900,000 אנשים ללא חשבון בנק. יש מגזרים שלמים הרגילים לעבוד בלי מזומן ואי אפשר לצמצם בלי לתת אלטרנטיבות. הממשלה עשתה סוג של תרגיל ושינתה כמה דברים בישיבה האחרונה – הן בנושא הסכומים והן בנושא התחילה, שתהיה חצי שנה לאחר פרסום החוק. כל קידומו של החוק שהוא חשוב תלוי במציאת האלטרנטיבות. חשוב לוודא האם אלו אמצעים שהם על הנייר או חדרו כבר למשק, מי יהיה אחראי לשינוי תודעת הציבור ועוד".

חה"כ משה גפני (יהדות התורה): "אני תומך בחוק אך ההחלטה שלי בסוף לגבי הצבעה תהיה לפי הפרטים שייקבעו. יש בחוק הזה פגיעה בכבוד האדם וחירותו. אנחנו דורשים מאדם ישר להפסיק להשתמש במזומן ולהיכנס לפעילות עם בנק כאשר בשנה האחרונה יש החמרה קשה ביחס הבנקים ללקוחות. החוק לא יעצור את משפחות הפשע כך שהמטרה לא תושג, ואתם בינתיים חזקים על חלשים. את הקשיש מקרית שמונה תתפסו וזו פגיעה בזכויותיו. הייתי בטוח שאתם באים עם פתרונות, שהכנתם תשתית, הרי אם החוק עובר היום צריך לומר לקשיש שלא יוציא יותר כסף מזומן אלא לקחת כרטיס שאני לא יודע מה פשרו כי לא הכנתם אותו".
בואו להיות חברים שלנו בעמוד הטלגרם - t.me/protocolil

תגיות

אבי פסח

כותב במגזין העסקים פרוטוקול. אוהב חדשות מעניינות, יוצר תוכן, בוגר תואר ראשון. אימייל פניות בנושאי האתר: avi@protocol.co.il

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Close