כסף והשקעות

הר הכסף 2 – מדריך איתור כספים אבודים – חשבונות בנק ופיקדונות

הר הכסף 2 – מנוע איתור כסים אבודים: חסכונות פנסיוניים, פוליסות לביטוח חיים וחשבונות בנק – חלק ב'

בטח שמעתם על המושג הר הכסף 2 איתור כספים אבודים, חשבונות אבודים וגם שתוכלו לאתר חסכונות פנסיוניים, פוליסות ביטוח ואף חשבונות בנק, אם לא הבנתם עדיין איך משתמשים ואיך מאתרים (איפה הכסף? הנה הכסף), זהו המדריך המקיף ביותר והוא מיועד בשבילכם. הר הכסף 2 הוא חלק ב' העוסק בחשבונות בנק ופיקדונות, הר הכסף הוא חלק א' העוסק בחסכונות פנסיוניים.

אגף שוק ההון, ביטוח וחסכון במשרד האוצר השיק ב- 2013 אתר אינטרנט ממשלתי ייעודי לאיתור כספים שנשכחו בחסכונות פנסיוניים. ביום 12.09.2016, בנק ישראל הצטרף על מנת לאתר חשבונות בנק שנשכחו. למזלנו, אין צורך להיכנס לעוד אתר, שני מנועי החיפוש נמצאים באותו אתר. אגב, תוכלו לעיין גם במאגר שאלות ותשובות בנושא בחינם (ולחזור לכתבה הזאת שוב).

רקע – מה זה הר הכסף 1 ו- 2?

הר הכסף זהו מנוע איתור כספים אבודים (כספים נשכחים) של משרד האוצר ובנק ישראל המאפשר לכם למצוא ולאתר את הכספים שייתכן ושכחתם עליהם או אפילו לא הייתם מודעים להם. הכספים האלו יכולים להיות קרן פנסיה, קופת גמל, חסכון פנסיוני אחר, פוליסת ביטוח, חשבונות בנק ופיקדונות ועוד.

המערכת מאפשרת לבדוק בכמה פעולות פשוטות אם יש לכם כסף ואם התשובה היא כן, אז איפה הוא נמצא. כניסה למערכת הר הכסף לפי תעודת זהות שלכם, תאריך הנפקה, והאם הונפק לכם דרכון ב-3 השנים האחרונות והאם יצאתם מהארץ ב-3 שנים האחרונות (האחרונים, לא ממש מובנים מאיזו סיבה, אבל זוהי הדרישה).

אם המערכת לא מצאה עבורכם כספים, ואתם סבורים כי יש לכם כספים (מסמכים, תלושי שכר וכדומה), תוכלו בכל מקרה לפנות אל כל הגופים הרלוונטיים ולבקש לקבל מידע על תעודת הזהות שלכם.

מדוע משרד האוצר השיק אתר לאיתור חסכונות פנסיוניים?

על פי נתוני משרד האוצר, מדובר ביותר מ- 10 מיליארד שקלים בחסכונות ללא פעילות שממתינים לבעליהם (לא במקרה זה נקרא גם "הר הכסף הגדול" וגם הר של כסף), אלה הם כספים ששייכים לאנשים, אך טרם נלקחו על ידי הבעלים שלהם. האתר מנסה לצמצם את תופעת ניתוק הקשר בין חוסכים לכספם. בכך יסייע המהלך לציבור למפות את החיסכון הפנסיוני שלו. כמו כן, האתר נועד להגדיל את רווחתם של יורשים או מוטבים בעקבות פטירתו של קרוב.

מדוע בנק ישראל השיק אתר לאיתור חשבונות בנק ופיקדונות?

על פי נתוני בנק ישראל, קיימים במערכת הבנקאית כ – 480,000 חשבונות בנק ופיקדונות ללא תנועה של יחידים (או במילים אחרות: חשבונות אבודים), בסך מצטבר של כ- 9 מיליארד ₪ (ידוע גם בשם הר הכסף החדש). מזה, מספר חשבונות הבנק של נפטרים עומד על כ-64,000, בסך מצטבר של כ- 1.3 מיליארדי ₪.  עוד יצוין, כי מתוך כלל הפיקדונות האמורים (כ – 480,000), בכ – 60%  מהם קיימות יתרות עד סכום של כ – 1,000 ₪ לפיקדון, ובכ – 40% מהם קיימות יתרות עד סכום של כ – 50 ₪ לפיקדון.

אז אם שמעתכם על המונח הר הכסף (משרד האוצר) או הר הכסף 2 (גרסת בנק ישראל), מדובר על אתר לאיתור כספים אבודים. חשוב לציין שאופן הבדיקה הוא חינמי. כלומר אין צורך לשלם לספק חיצוני, אתם יכולים לבדוק ולחפש את הכסף האבוד בעצמכם וללא תשלום, חינם.

מהו פיקדות ללא פעילות / תנועה?

פקודת הבנקאות, 1941, מגדירה "פיקדון ללא תנועה" כ"פיקדון, בין במטבע ישראלי ובין במטבע חוץ, שלגביו עברו עשרה חודשים מהיום שנתקבלה ההוראה האחרונה מבעל הפיקדון". הבנק נדרש לנסות ליצור קשר עם בעל פיקדון ללא תנועה סמוך למועד פירעונו של הפיקדון.

איתור כספים אבודים על שמי

חשבונות / פיקדונות לא פעילים שהבנק לא הצליח ליצור קשר עם בעליהם סמוך למועד פירעונם, במשך חודשיים. בחיפוש חשבונות / פיקדונות על שמכם תוכלו למצוא מידע על קיומם של חשבונות או פיקדונות לא פעילים בבנק (חשבונות / פיקדונות ללא תנועה), שהבנק לא הצליח ליצור קשר עם בעליהם סמוך למועד פירעונם, במשך חודשיים.

שימו לב: "חיפוש חשבונות / פיקדונות על שמי" מאתר מתוך כלל החשבונות הרשומים על שמכם אך ורק חשבונות / פיקדונות לא פעילים, שהבנק לא הצליח ליצור קשר עם בעליהם סמוך למועד פירעונם. יובהר, כי לגבי חשבון עובר ושב, מועד הפירעון הוא בתום עשרה חודשים מהיום שבו נתקבלה ההוראה האחרונה מבעליו. תוצאות החיפוש לא כוללות חשבונות / פיקדונות פעילים, וכן חשבונות / פיקדונות לא פעילים שטרם הגיע מועד פירעונם.

בתוצאות החיפוש תופיע רשימה של בנקים בהם קיימים חשבונות / פיקדונות לא פעילים, לרבות חשבונות / פיקדונות בהם קיימות יתרות נמוכות, ללא פירוט של סוג החשבון או הפיקדון והיתרה הקיימת בו. למידע נוסף אודות חשבונות / פיקדונות אלו עליכם לפנות לבנקים המופיעים ברשימה.

איתור כספים אבודים של נפטר

הר הכסף נפטר – בחיפוש חשבונות בנק על שם קרוב שנפטר תוכלו למצוא מידע על קיומם של חשבונות בנק הרשומים על שם הקרוב שנפטר (חשבונות ביתרת זכות וגם חשבונות ביתרת חובה).

בתוצאות החיפוש תופיע רשימה של בנקים בהם קיימים חשבונות על שם הקרוב שנפטר, ללא פירוט של מספר החשבון, סוג החשבון, או היתרה הקיימת בו. למידע נוסף אודות חשבונות אלו עליכם לפנות לבנקים המופיעים ברשימה, ולהצטייד במסמכים רלבנטיים (כגון: תעודת זהות, צו ירושה/צו קיום צוואה, לפי העניין, או מסמך אחר בהתאם לדרישות הבנק).

 

מערכת הר הכסף מספקת לכם מידע איפה ולא כמה

תוצאות החיפוש מראות באילו בנקים קיימים חשבונות / פיקדונות לא פעילים שהבנק לא הצליח ליצור קשר עם בעליהם סמוך למועד פירעונם, או חשבונות בנק הרשומים על שם קרוב שנפטר, אך הן אינן מראות את סוג החשבון או הפיקדון ואת היתרה הקיימת בו. בתוצאות החיפוש תופיע רשימה של בנקים בהם קיימים, ככל הנראה, חשבונות / פיקדונות לא פעילים, שהבנק לא הצליח ליצור קשר עם בעליהם סמוך למועד פירעונם, במשך חודשיים, או חשבונות בנק על שם קרוב שנפטר.

בהתייחס לחשבונות / פיקדונות לא פעילים על שמכם שהבנק לא הצליח ליצור אתכם קשר סמוך למועד פירעונם – הרשימה אינה מפרטת כמה חשבונות / פיקדונות קיימים בכל בנק, ואינה מציינת את סוג החשבון / הפיקדון ומהי יתרת הכספים המצויה בו.

בהתייחס לחשבונות בנק על שם קרוב שנפטר – הרשימה אינה מפרטת כמה חשבונות יש בבנק, את מספר החשבון, את סוג החשבון או את היתרה הקיימת בו. כדי לברר פרטים אלה, עליכם לפנות לבנקים המופיעים ברשימה ולהצטייד במסמכים רלבנטיים (כגון: תעודת זהות, צו ירושה / צו קיום צוואה, לפי העניין, או מסמך אחר בהתאם לדרישות הבנק).

מה עוד חשוב לדעת?

המידע המופיע בתוצאות החיפוש מתקבל מידי הבנקים, ומתעדכן לפי דיווחיהם. המידע המתקבל באתר מלמד על אפשרות קיומם של חשבונות / פיקדונות ללא תנועה שהבנק לא הצליח ליצור קשר עם בעליהם סמוך למועד פירעונם, או חשבונות בנק הרשומים על שם קרוב שנפטר, אך המידע הקובע הוא המידע המצוי בידי הבנקים.

בנק ישראל אינו מבצע כל שינוי בנתונים, אלא מעבדם לצורך הצגתם בלבד, ואינו אחראי לנתונים המתקבלים. ייתכן שהמידע המופיע בתוצאות החיפוש אינו מדויק או שאינו כולל את כל החשבונות / פיקדונות על שמכם או על שם קרובכם שנפטר, כגון בשל טעות שנפלה בעת העברת הנתונים, מידע שטרם התעדכן לגבי לקוחות שנפטרו וכו'. המידע המתקבל באתר מלמד על אפשרות קיומם של חשבונות / פיקדונות, אך המידע הקובע הוא המידע המצוי בידי הבנקים.

שימו לב!

מנוע החיפוש מוגבל ל-10 חיפושים בלבד לכל מספר תעודת זהות. בחיפוש כספים על שם קרוב שנפטר יכול כל משתמש לבצע עד 10 חיפושים למספר תעודת הזהות של כל קרוב. המידע שמציג מנוע החיפוש הוא אישי ורגיש, ויש להגן עליו מפני גורמים בלתי מורשים. מטעמים של אבטחת מידע והגנה על הפרטיות, מנוע החיפוש מוגבל ל-10 חיפושים בלבד לכל מספר תעודת זהות. בחיפוש חשבונות בנק על שם קרוב שנפטר יכול כל משתמש לבצע עד 10 חיפושים למספר תעודת זהות של כל קרוב.

על מנת שלא תצטרכו לבצע שוב את אותו החיפוש, מומלץ לשמור את התוצאות כקובץ אקסל, להדפיסן או להעבירן לכתובת דוא"ל אישית. לידיעתכם, תוכלו לבקש שבנק כלשהו לא יעביר עליכם מידע באמצעות מנוע החיפוש. לשם כך עליכם לפנות אל הבנק שבו מתנהל חשבון על שמכם, ולבקש ממנו להסירכם ממנוע החיפוש. ההסרה תתבצע בתוך חודש וחצי מיום הגשת הבקשה.

הר הכסף 2 – איתור כספים אבודים? צעד אחר צעד

כאן תוכלו לראות, צעד אחר צעד מה אתם צריכים לעשות על מנת לחפש ולמצוא האם יש לכם כספים אבודים ואם כן אז איפה (למרות שסרטוני ההדרכה מצויינים). החלק הזה ידבר על איתור חשבונות בנק ולא חסכונות פנסיוניים אבודים, למרות הבדיקה מאוד דומה.

דרך אגב, אחרי שנכנסתם למערכת הר הכסף, תוכלו לעבור בקלות בין חסכונות פנסיוניים אבודים לבין חשבונות בנק ופיקדונות אבודים. ללא צורך לצאת מן המערכת וללא צורך להקליד שוב את הפרטים שלכם.

 1. כניסה למערכת – ראשית כל עליכם להיכנס למערכת הר הכסף בכתובת: itur.mof.gov.il.
 2. בחירת הבקשה – כעת עליכם לבחור מה ברצונכם לחפש (חיפוש חסכונות או חשבונות בנק), מפני שחלק זה מדבר על הר הכסף לחצו על "חיפוש חשבונות בנק".
 3. עבור מי נבקדת הבקשה – אם ברצונכם לבדוק על עצמכם לחצו על "חיפוש כספים על שמי", אם על שם קרוב שנפטר לחצו על "חיפוש כספים על שם קרוב שנפטר". בשני המקרים עליכם להצטייד במספר תעודת זהות שלכם, תאריך הנפקת תעודת זהות, האם הופנק לכם דרכון והאם יצאתם מהארץ ב-3 השנים האחרונות. (במידה ומדובר על שם קרוב שנפטר, עליכם להצטייד גם במספר תעודת זהות שלו/שלה ותאריך פטירה).
 4. מילוי הטופס – מילוי כלל הפרטים לרבות אבטחה וקריאת התקנון.
 5. חיפוש – לחצו על בצע חיפוש. במידה ויהיו כספים ברשותכם, יופיעו לכם הבנקים שבהם נמצאים הכספים, ועליכם ליצור איתם קשר לצורך המשך טיפול (הרשימה המלאה שלהם כאן בהמשך הכתבה).
 6. מעבר אל הר הכסף – כעת תוכלו בקלות לעבור אל הר הכסף של משרד האוצר כדי לראות האם יש לכם גם חסכונות פנסיוניים נשכחים.

מה עושים עם כספים אבודים / נשכחים?

פרסמנו כתבה עבורכם: מה עושים עם כספים אבודים? בכתבה הזאת תבינו מה כדאי לעשות ברגע שמצאתם כספים אבודים, האם למשוך אותם, להעביר ועוד.

בדקו אם יש לכם כספים אבודים, פקדונות וחסכונות


* שליחת הטופס בכפוף לתנאי השימוש ולמדיניות הפרטיות

יצירת קשר עם בנק ישראל

אם אתם רוצים ליצור קשר עם בנק ישראל, באפשרותכם לפנות ליחידה לפניות הציבור בפיקוח על הבנקים. להלן פרטי ההתקשרות:

 • כתובת מייל: pz@boi.org.il
 • טלפון: 02-6552680
 • פקס: 02-6669077
 • כתובת: היחידה לפניות הציבור, ת.ד. 780, ירושלים 9100701

מידע נוסף:

פרטי התקשרות עם הבנקים

(הפרטים המלאים: רשימת הבנקים ופרטי התקשרות עימם)

קוד הבנקשם הבנקטלפון
13001בנק אגוד לישראל בע"מ03-7961919
14001בנק אוצר החייל בע"מ03-5130620
11001בנק דיסקונט לישראל בע"מ*6111
12001בנק הפועלים בע"מ03-6501179
4001בנק יהב לעובדי המדינה בע"מ02-5009911
54001בנק ירושלים בע"מ076-8095130
10001בנק לאומי לישראל בע"מ076-8039222
20001בנק מזרחי טפחות בע"מ076-8048556
46001בנק מסד בע"מ03-5130619
17001בנק מרכנתיל דיסקונט בע"מ*3477
31001הבנק הבינלאומי הראשון לישראל בע"מ03-5130617

סרטון: הר הכסף מנוע לאיתור חסכונות פנסיונים וחשבונות בנק רדומים

מוקד הר הכסף – המרכז לאיתור כספים אבודים של פרוטוקול

צריכים עזרה, התייעצות או הכוונה? פנו אל מוקד הר הכספים של פרוטוקול ותקבלו מענה על פנייתכם. מוקד הר הכסף חינם וללא תשלום מצידכם. חשוב לציין כי איננו בודקים ואיננו מאתרים עבורכם כספים נשכחים, המוקד מופיע כדי לסייע לכם בקשיים ולספק לכם מענה. (אין לספק מידע אודות פרטים אישיים).

על מנת לשאול שאלה, המשיכו מעט למטה והגיבו לכתבה שלנו.


תגיות

מערכת האתר

פרוטוקול Protocol הינו מגזין עסקים, פורטל חדשות כלכלה, שוק ההון, פיננסים, נדלן, טכנולגיה, דין ומשפט, כסף, ביטוח, צרכנות פיננסית, פנסיה, עסקים ויזמות, השקעות, סביבה, אנרגיה, שיווק, טגנולוגיה, בארץ ובעולם.

כתבות נוספות

תגובה אחת

 1. מצטרפת ללירון, עזרתם לי מאוד. למרות שהאתר שלהם לא נראה מסובך, אבל הוא מבלבל. עשיתם לי סדר בראש.

 2. אחלה, כספים של חשבונות בנק אין, אבל כן מצאתי קרן פנסיה במנורה מבטחים.

  1. שלום רבקה, עלייך להיכנס לאתר משרד האוצר / בנק ישראל בכתובת: itur.mof.gov.il, שם עלייך ללחות על "חיפוש כספים על שמי" ולמלא את הפרטים האישיים הדרושים. שימי לב כי בדפדפן בכתובת האתר מופיע סיומת gov.il – המסמן כי זהו גוף ממשלתי, וזהו המקום לבדוק. בהצלחה!

 3. האתר הציג חשבונות בנק אבודים של אבי ז"ל, כינסתי את היורשים הגענו לבנק, פקיד הבנק טוען שהסכום בחשבון הינו אפס. האם המערכת שולפת גם חשבונות מאופסים?

  1. שלום דינה, באופן עקרוני האתר עשוי להראות את החשבונות אך לא את הסכומים. תוכלי לפנות לבנק ישראל בעזרת:
   כתובת מייל: pz@boi.org.il
   טלפון: 02-6552680
   פקס: 02-6669077
   כתובת: היחידה לפניות הציבור , ת.ד. 780 , ירושלים 9100701

   בהצלחה!

  2. כולם משקרים ומרמים. כולל, אולי במיוחד, אמיתים קרנות הםנסיה הוותיקות. כדאי לקחת מומחה שתמורת אחוזים יחקור באופן יסודי

 4. שלום.
  אני מנסה לברר בקשר לאבא שלי ז"ל.
  אין לו תאאריך לידה. רשום -1929 בת.ז.

  ואין לי את הת.ז -הלכה לאיבוד- יש לי רק תעודת פטירה.

  איך אפשר לעזור לי בבקשה?

  1. שלום ענת,

   המקרה שלך קצת אחר.

   במערכת את מזינה את מס' תעודת הזהות שלך ותאריך לידה שלך. ואת הפרטים של אביך ז"ל.

   את לא צריכה תאריך לידה שלו. את צריכה תאריך פטירה ומספר תעודת זהות שלו. 2 הנתונים האלה קיימים בתעודת הפטירה.

   במידה ולא תמצאי את הכספים ואת חושבת שייתכן ויש כספים, אנו ממליצים לך לפנות ישירות לבנק ישראל / משרד האוצר (תלוי מה את מחפשת). – ב- 2 הכתבות שלנו יש פרטי התקשרות עם משרד האוצר ובנק ישראל בהתאמה.

   שיהיה לך בהצלחה!

 5. שלום
  אני לא מצליחה להכנס להר הכסף משום כיוון
  וגם אחרי ששלחתי מייל לכתובת שרשמתם פה קיבלתי מייל חוזר שהכתובת לא מוכרת..
  מה אפשר לעשות?
  תודה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Close