כסף והשקעות

מסתמן: דמי הליווי לנושאי תעודת עיוור יועלו ל-1,337 ₪

שר העבודה והרווחה חיים כץ אימץ הצעה שגיבשו המרכז לעיוור בישראל וגורמי המקצוע במשרדו לחלוקת 50 מיליון ₪ שייעד השר כץ לשיפור רווחת נושאי תעודת עיוור, במסגרת ההחלטה הממשלתית להעלות את קצבאות הנכות.

באמצעות תקנות תע״ס יעודכנו דמי הליווי לנושאי תעודת עיוור שאינם עובדים (דמי ליווי בשיעור של 75%) ויגדלו ב-596 ש"ח ₪, גידול של 80% בגובה הקצבה, ודמי הליווי המירביים לנושאי תעודת עיוור עובדים (דמי ליווי בשיעור של 100%) יועלו ב-349 ₪ (גידול של 35%), ויעמדו על 1,337 ₪. כיום מקבלים קצבה ברמה הנמוכה למעלה מ-5,500 נושאי תעודת עיוור בוגרים ומהקצבה המירבית כ-2,000 נושאי תעודת עיוור.

ההצעה מנהיגה מעתה דמי ליווי אחידים בגובה 1,337 ₪ ללא הבדל בין אדם עם עיוורון עובד/לומד לאדם עם עיוורון שאיננו עובד. כמו כן נענה האוצר לבקשת השר חיים כץ להשוות את הגיל המירבי לזכאות לדמי ליווי בין גברים ונשים, שיעמוד כעת על 67, ובכך הנשים בגילאי עבודה שהיו זכאיות לקצבה רק עד גיל 62, יקבלו אותה עוד חמש שנות נוספות.

לקצבאות החדשות יהיו זכאים כל 7,500 נושאי תעודת עיוור ולקויי הראייה הקשים שזכאים כיום לדמי ליווי, עלות הגדלת הקצבאות כ-50 מיליון ₪ בשנה. סה"כ יעניק המשרד קצבאות ניידות לעיוורים בגובה כ-120 מיליון ₪ בשנה. הסיכום הושג בשיתוף והסכמה עם המרכז לעיוור בישראל, ארגון הגג של נושאי תעודת עיוור.

התיקון החדש לגובה הקצבאות צפוי להיכנס לתוקף עם אישור ועדת כספים כבר החודש, ויחול רטרואקטיבית החל מחודש מרץ.

התיקון המאושר מצטרף לתיקון קודם בדמי הליווי לנושאי תעודת עיוור עליו הכריז השר כץ בחודש דצמבר 2017, שכבר נכנס לתוקף בינואר 2018. אז בוטלה דרגת דמי הליווי הנמוכה ביותר בשיעור של 50% שניתנה ל-750 נושאי תעודת עיוור שהיו זכאים גם לקצבת שרותים מיוחדים מביטוח לאומי, והועלתה ל-75% ללא קשר לזכאות לקצבאות מביטוח לאומי.

עוד בנושא

בואו להיות חברים שלנו בערוץ הטלגרם - t.me/protocolil


תגיות

אבי פסח

כותב במגזין העסקים פרוטוקול. אוהב חדשות מעניינות, יוצר תוכן, בוגר תואר ראשון. אימייל פניות בנושאי האתר: avi@protocol.co.il

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Close