כסף והשקעות

החוק לצמצום השימוש במזומן אושר סופית – זה כל מה שאתם חייבים לדעת

מליאת הכנסת אישרה אתמול בערב את הצעת החוק לצמצום השימוש במזומן הקובעת את התקרה המותרת למתן כסף במזומן בין צדדים

מליאת הכנסת אישרה אתמול בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק לצמצום השימוש במזומן, התשע"ה-2015 ברוב של 49 ח"כ מול 9 שהיו נגד.

הצעת החוק המתבססת על המלצות "ועדת לוקר" לבחינת צמצום השימוש במזומן, קובעת כי מעל לסכומים מסוימים ייאסר על הצדדים לתת ולקבל תשלום במזומן, וזאת במגוון רחב של פעולות כספיות. ועדת לוקר סברה כי לשיקים מוסבים ולשיקים פתוחים יש מאפיינים דומים למזומן, ולכן יש להגביל גם את השימוש בהם.

המגבלות על שימוש במזומן ייכנסו לתוקף בתוך כ-9 חודשים, ב-1 בינואר 2019, והמגבלות על השיקים – חצי שנה לאחר מכן, ב-1 ביולי 2019. ב-9 החודשים הראשונים שבהם יופעל ההסדר, לא יוטל עיצום כספי או קנס על מי שהפר את המגבלות בפעם הראשונה, וזאת כדי לאפשר לציבור תקופת הסתגלות.

על פי החוק החדש, יהיו מספר מגבלות על שימוש במזומן:

שימוש במזומן בעסקאות: בכל עסקה העולה על 11,000 ₪ (אם מדובר בעוסק) או 50,000 ₪ (אם מדובר במי שאינו עוסק), תיאסר בתשלום התמורה במזומן – גם אם התשלום במזומן הוא רק חלק מהסכום.

שימוש במזומן כשכר עבודה, תרומה, מתנה או הלוואה: בכל תשלום שכר עבודה, מתן תרומה, הענקת מתנה או מתן הלוואה, שערכו עולה על 11,000 ₪ (אם לשני הצדדים אין קרבה משפחתית) או 50,000 ₪ (אם לשני הצדדים יש קרבה משפחתית), תיאסר תשלום במזומן יהיה אסור אפילו רק חלק מהסכום במזומן.

הגבלות על שימוש בשיקים: אסור יהיה לתת "שיק פתוח" או שיק "מוסב על החלק". בנוסף, לבנק יהיה אסור לפרוע שיק ללא ששם הנפרע נקוב בו ("שיק פתוח"), או שיק מוסב שעולה על 10,000 ₪ אם הוא הוסב יותר מפעם אחת או אם לא נקובים בו שמות המסב והנסב ומספר הזהות של המסב.

ענישה: לפי הצעת החוק, על עוסק שיפר את המגבלות על מזומן או שיקים יוטלו עיצומים כספיים, ועל מי שאינו עוסק שיפר את אותן המגבלות יוטלו קנסות פליליים (עם כוונה להפוך אותם לקנסות מנהליים). כדי לאפשר את אכיפת המגבלות, יוקם מערך של מפקחים שיוקנו להם סמכויות שונות של פיקוח ואכיפה.

בנוסף, לאחר שנה מיום כניסת החוק לתוקף, תוטל חובה על שר האוצר לבחון את שינוי הסכומים האמורים במזומן מ-8,000 ₪ ל-6,000 ₪ (לגבי עוסקים), ומ-25,000 ₪ ל-15,000 ₪ (לגבי מי שאינו עוסק). כמו כן, יהיה על שר האוצר לבחון האם לאסור לחלוטין על פרעונו של שיק מוסב בכל סכום שהוא (למעט אם ההיסב הוא לגוף פיננסי מפוקח, לשם פרעון השיק).
בואו להיות חברים שלנו בעמוד הטלגרם - t.me/protocolil

תגיות

אלברט שובייב

מייסד מגזין פרוטוקול ועורך ראשי. בוגר תואר ראשון בכלכלה ובניהול. יזם ושותף במיזמים שונים. מייל פניות באתר: albert@protocol.co.il

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Close