צרכנות פיננסית

לעבור בנק: כך תדעו איך עוברים בנק בצורה נכונה וקלה – מדריך

אנחנו אוהבים מדי פעם להחליף חברת סלולר, חברת השידורים בטלויזיה ואפילו סופרמרקט, אבל כאשר זה מגיע לשירותים פיננסיים כגון הבנק או חברת האשראי, אנחנו לא ממש ממהרים.

איכשהו כאשר הנושא מגיע לבנקים או חברות אשראי, אנחנו הופכים להיות לקוחות שבויים ומרגישים שזה לא בסדר לעבור בנק. וכנראה הבנקים גרמו לנו להרגיש כך. הסיבה העיקרית: הבנק שלנו הוא הספק היחידי שלנו שיש לנו קשר אישי ואינטימי והוא מכיר את כל ההתנהלות הכספית שלנו. בנוסף, אנחנו מרגישים שהם דואגים לנו, מספקים לנו אשראי או הלוואה, למעשה הבנק שלכם לא ממש עושה לכם טובות – הוא מרוויח מזה.

נוסף לזאת, הבנקים משמרים את מה שקיים ולא נוהגים לפרסם ולעודד אתכם לעבור אליהם, למעט בנק מזרחי טפחות שעושה זאת מדי פעם וגם בנק אגוד שעושה זאת על ידי פרסום של הצעות בעלות ערך ללקוחות. גם הפיקוח על הבנקים אשם, הוא לא ממש מעודד תחרות בשוק הבנקאות, קשה מאוד לפתוח בנק חדש בישראל ולא קם בנק חדש מאז לפני מעל 40 שנה.

עם זאת, הבעיה הגדולה ביותר היא חוסר המודעות שלנו והמצב האישי-אינטימי ביננו לבין הבנק שגורם לנו להתקפל ולהישאר לקוח שבוי.

עם זאת, אין מה לפחד לעבור בנק וכדאי מאוד שתתייחסו אליו בדומה לספק הטלוויזיה, האינטרנט או הסלולר שלכם. לגבי איך עוברים בנק, אנחנו כאן נסביר לכם.

מתי כדאי לעבור בנק?

כשאתם רוצים לדעת מתי עוברים בנק, אז חשוב לדעת כמה דברים. אם וכאשר הבנק שלכם לא מאפשר לכם לבצע פעולות כלשהם או מקשה על העבודה שלכם, וכל זאת לאחר פניות אל הבנק, כנראה זה הזמן שלכם לעבור בנק.

כאשר בנקים מתחרים מציעים לכם הטבות שונות כגון ריבית על הפלוס, הלוואה ללא ריבית, פטור מעמלות לתקופה ארוכה או הטבה אחרת, כנראה כדאי לשקול מעבר אל הבנק החדש.

כאשר אתם משלמים מחיר יקר מאוד, על ההלוואה או על הריבית של האשראי הניתן על ידי הבנק וזאת בשעה שבנקים אחרים מציעים ריביות נמוכות יותר לאורך זמן – כנראה שהגיע הזמן לעבור בנק.

או בכל זמן שאתם מרגישים שלא מתאים לכם להישאר בבנק שלכם ולכן צריך לעבור.

מה יכול להקשות על מעבר בין בנקים?

יש כמה דברים שיכולים להקשות עליכם בעת מעבר בין בנקים.

הדבר הראשון הוא מסגרת האשראי שהבנק מספק לכם, אמנם מדובר על תחום מאוד רווחי שלהם. עליכם לכסות אותה כאשר אתם מתכננים לעבור בנק. כך למשל, אם יש לכם פיקדון כלשהו, כדאי לכסות את מסגרת האשראי ולהתחיל את חשבון הבנק החדש ללא מסגרת. אם אין באפשרותכם לכסות זאת, יידעו את הבנק החדש שעליכם לכסות את מסגרתה אשראי ותצטרכו לקחת מהם הלוואה במידה ותגיעו להבנות.

הדבר השני היא ההלוואה של הבנק, עליכם לסגור את ההלוואה הזו וסביר להניח שאתם תשלמו עמלת פירעון מוקדם. עם זאת, במידה ויש לכם בטחונות כנגד ההלוואה (פיקדון למשל), הבנק מחוייב לאפשר לכם להמשיך לפרוע את ההלוואה בבנק החדש.

הדבר השלישי היא ההלוואה מול חברת האשראי. עליכם לדאוג לכסות את ההלוואה הזו ויש ליידע את הבנק החדש שיש להם הלוואה דרך חברת האשראי הקודמת.

איך לעבור בנק?

התשובה לשאלה איך עוברים בנק, היא לא מסובכת ואנחנו נסביר לכם כעת את מה שאתם חייבים לדעת כדי לבצע זאת. התשובה מורכבת מ-2 תהליכים:

  • לפני שאתם עוברים בנק.
  • בזמן מעבר בין בנקים ולאחר מכן.

לפני שאתם עוברים בנק

המשימה הבסיסית ביותר לפני שאתם עוברים בנק, הוא לפנות אל הבנק הנוכחי שלכם ולהתמקח על התנאים שלכם. כן, כמו שאתם מתמקחים על מחיר הירקות והפירות בשוק כך תוכלו להתמקח על העמלות והריבית שאתם משלמים.

לאחר מכן, בקשו תעודת זהות בנקאית שלכם מהבנק שאותו הוא חייב למסור לכם אחת לשנה או הורידו מאתר האינטרנט של הבנק. תעודת זהות בנקאית הוא תמונת מצב / טופס מידע הכולל את כל המידע החשוב שהבנק החדש יבקש מכם.

הדו"ח כולל את היתרות שלכם בבנק, ההכנסות, ההוצאות, הלוואות והתחייבויות מול הבנק, שיעור ניצול מסגרת אשראי, שיעור הריבית ומועדים, סכום העמלות ששילמתם, עמלות אשראי, עמלות עובר ושב, הפיקדונות והחסכונות שלכם בבנק והריביות שאתם מקבלים ומידע חשוב נוסף.

דוח תעודת זהות בנקאית עצמו גם חשוב עבורכם מדי פעם כדי להבין מה קורה בחשבון שלכם ולהיות בבקרה. כך למשל, אתם יכולים לראות כי הריבית שאתם משלמים על ההלוואה גבוהה משמעותית והריבית על הפלוס בבנק נמוכה ולכן תוכלו לגלות שפירעון ההלוואה עם עמלת פירעיון מוקדם תהיה כדאית יותר.

המשימה השלישית והאחרונה שאתם צריכים לעשות הוא לפנות אל מספר בנקים אחרים ולקבל מהם מידע מה הם יכולים להציע עבורכם. תוכלו לעיין גם באתרי האינטרנט שלהם או לפנות לסניפים אחרים. ייתכן מאוד כי הבנק האחר יבקש מכם את תעודת הזהות הבנקאית על מנת שהוא יוכל לבחון את תנאי החשבון שהוא מציע לכם.

בעת מעבר הבנק ולאחר מכן

לאחר שקיבלתם החלטה שאתם רוצים לעבור בנק והחלטתם עם איזה בנק אתם הולכים לרוץ. עליכם לדאוג להעביר את הפעילות לבנק החדש ולסגור את חשבון הבנק הישן. חשוב לציין כי ההוראות האחרונות של בנק ישראל מקלות במעט על מעבר בין בנקים ומורידה את העול מכם.

כך למשל, כל האחריות של העברת חיובים וקבלת זיכויים חלה על הבנק החדש שלכם.

1. העברת הפעילות לחשבון הבנק החדש

הבנק החדש יחוייב למסור לכל הגופים שמעבירים כסף וזיכויים לחשבון שלכם על פרטי החשבון החדש. ההודעה כוללת שליחת הודעה אל המעסיק שלכם ואל הביטוח הלאומי.

נוסף לכך, הבנק ימסור הודעות לכל הגופים שמחייבים את החשבון שלכם אודות פרטי החשבון החדש. ההודעה כוללת אל חברת החשמל, העירייה, חברת הגז, חברת המים, ספקי תקשורת וחברות אחרות.

לבסוף, אם הבנק החדש מנפיק עבורכם כרטיס אשראי חדש, הוא ידאג להעביר את הפעילות בעסקאות תשלומים או הוראות קבע וזאת על ידי כך שהוא יחתים אתכם על טופס מיוחד. הבנק יעביר את המידע לחשבון הבנק הישן והבנק הישן ידאג ליידע את כל הספקים על ביטול כרטיס האשראי הישן ופרטי כרטיס האשראי החדש.

[box type="info" align="" class="" width=""]על מנת שהבנק יעשה את כל הפעולות הללו, עליכם לתת לו יפוי כוח לפעול עבורכם.[/box]

2. סגירת חשבון הבנק הישן

על מנת שתוכלו לייעל את המעבר, עליכם לתת לבנק הישן הוראות מפורשות לעניין כל הפעולות שהוא נדרש לעשות לגבי הנכסים וההתחייבויות שלכם כפי שהם נמצאים הטופס מידע, תעודת הזהות הבנקאית. כך למשל, מסרו לבנק הוראה מפורשת כדאי שהוא יוכל להעביר את הכסף של פירעון עתידי של פקדון במידה וקיים כזה.

בקשו מהבנק סיסמא לטלפון, לאתר הבנק או מספר פקס וטלפון וזאת לפתור בעיות מבלי להגיע לסניף אם יתעוררו בעיות כלשהן.

נוסף לכך, מסרו לבנק את כל אמצעי התשלום הקיימים אצלכם, הכוללים את פנקסי הצ'קים, כרטיסי חיוב ומכישת כספים וכרטיסי אשראי שונים.

לבסוף, עליכם לחתום על טופס לסגירת חשבון בנק וודאו כי הכל תקין כפי שרציתם, קראו את הטופס ושמרו אותו.

כמה עולה לעבור בנק?

על פי כללי בנק ישראל, העמלות הכרוכות בהעברת הפעילות שלכם מבנק לבנק וסגירת החשבון מוגבלים לתקרה של 40 ₪ בלבד. גם סך העמלות בהעברת הפעילות בכרטיס אשראי מוגבלות כחלק מסגירת החשבון מוגבלים לתקרה של 40 ₪.

עם זאת, בסכומים אלו לא נכללים עמלת פירעון מוקדם במקרה שאתם מעוניינים לסגור את ההלוואה לפני הזמן שלה כחלק מהמעבר לבנק אחר.

מה עוד חשוב לדעת?

  • הוראות קבע – ייתכנו בעיות של מעבר הוראות קבע והוראת קבע כלשהי תיפול בין הכסאות, לכן בדקו במשך מחזור חיוב שלם שהכל ההוראות נגבות מהבנק החדש.
  • עקוב אחרי – בקרוב ייכנסו לתוקף תקנות לפיהם הבנקים יבצעו עקוב אחריי לחשבון הבנק החדש שלכם וכך יהיה קל יותר לעבור בין בנקים. המלצה שלנו – אל תמתינו לתקנות אלו במיוחד כדי לעבור בנק.
  • אמצעי תשלום ישנים – אל תשכחו להחזיר את כל אמצעי התשלום של חשבון הבנק הישן.
  • העברת חלק מהפעילות – במידה ואתם מעבירים את פעילות העו"ש השוטפת אך משאירים הלוואה, פקדון, חסכון או כספים לכיסוי חיוב עתידי של אשראי – אפשר להורות על סגירת פעילות העו"ש כזה שלא מחויב בעמלות עובר ושב.

שאלות ותשובות

האם אפשר לעבור בנק עם מינוס או הלוואה?

מעבר בנק עם הלוואה זה אפשרי. אם יש לכם ביטחונות כדוגמת פקדון כנגד ההלוואה, הבנק יאפשר לכם לשלם דרך החשבון החדש. עם זאת, אם יש לכם מינוי (אובר דראפט) או מסגרת אשראי כלשהי, עליכם לסגור אותה.

איזה בנק כדאי לעבור?

איזה בנק הכי טוב, זו שאלה כללית מדי וקשה לענות עליה. עליכם לעבור לבנק שיאפשר לכם ניהול טוב של החשבון שלכם תוך כדי שהוא מציע עבורכם הטבות ושירותים נוספים.

האם כדאי לעבור לסניף אחר?

העברת חשבון בנק מסניף לסניף היא מקרה פרטי של מעבר לבנק אחר. עם זאת, אין כל כך הרבה הבדל בעת מעבר בין סניפים, כך שלקבל הטבה משמעותית היא לא ריאלית.

מעל 1,500 חברים בערוץ טלגרם של פרוטוקול. הצטרפו כעת: t.me/protocolil


הירשמו לקבלת חדשות ומידע למייל

המשוב שלך חשוב לשיפור התוכן

האם העמוד הזה עזר לך? האם קיבלת תשובות לכל השאלות שלך? האם תמליץ/י עליו?

זהו משוב אנוניני והמידע נועד לשיפור התוכן. המשוב לא נועד לשאלות, ניתן להגיב לכתבה זו בהמשך.

תגיות

כתבות נוספות

2 תגובות

  1. אם יש לי כסף בחסכון שיכול לצאת רק עוד כ5 חודשים, אפשרי לעבור בנק ושיעבירו את הכסף?
    או שהם יכולים לרצות לשמור עליו אצלם עד לתאריך שבו הוא משתחרר לעו"ש?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Close