כסף

נטו משפחה – תכנית משרד האוצר להגדלת שכר הנטו

שר האוצר, משה כחלון, הציג אתמול את תכנית "נטו משפחה" של משרד האוצר הכוללת הטבות במיסוי למשפחות עובדות ובהן סבסוד צהרונים, תוספת נקודות זיכוי לנשים ולגברים בגין ילדים עד גיל 6, הרחבת מענק עבודה והפחתת מכסים על ביגוד, הנעלה ומכשירי סלולר. התוכנית צפויה להעלות את שכר הנטו של משקי הבית בכעשרות אלפי שקלים בשנה בהתאם לאשכול הסוציו-אקונומי.

תוכנית נטו משפחה של משרד האוצר מתמקדת בשתי אוכלוסיות: משפחות עם ילדים שאינן מגיעות לתקרת המס וזכאיות למענק עבודה (מס הכנסה שלילי) ומשפחות מעמד הביניים שעוברות את סף המס. תוכנית "נטו משפחה" המהווה צעד נוסף של משרד האוצר להפחתת יוקר המחיה ולחיזוק מעגל העבודה, נועדה להוציא משפחות ממעגל העוני ולצרפן למעמד הביניים באמצעות הגדלת שכר הנטו בצורה משמעותית מדי חודש.

עלות התוכנית הכוללת נאמדת ב-4 מיליארד שקל לשנה ושומרת על מסגרות התקציב מבלי להגדיל את הגרעון. התוכנית מתבססת על נתוני הרבעון הראשון של שנת 2017 שהסתיים עם עודפי גביית מסים של 1.6 מיליארד שקלים וכן על תחזית הצמיחה המעודכנת של הכלכלן הראשי במשרד האוצר שצפויה להביא לגידול בהכנסות של 3 מיליארד שקל ב-2017 ו-3.5 מיליארד שקל ב-2018. התוכנית אינה כוללת את הכנסות המדינה הצפויות מעסקת מובילאיי.

להלן עיקרי התוכנית –

נטו משפחה פרק 1: הגדלת והשוואת נקודות זיכוי להורים עובדים בגין ילדים

לצד הקצבאות האוניברסליות, מעניקה תכנית "נטו משפחה" של משרד האוצר, תוספת משמעותית לנקודות הזיכוי הניתנות להורים בגין ילדים מיום היוולדם ועד גיל 6. זאת, באמצעות הגדלת נקודות הזיכוי הניתנות כיום והשוואתן בין גברים לנשים. הגידול בהכנסה הפנויה של בני זוג שלהם ילדים, צפוי להסתכם בעקבות המהלך באלפי שקלים בשנה. * שווי נקודת זיכוי = 215 שקל בחודש.

המצב כיום:

גברים זכאים לנקודות זיכוי בעבור ילד מיום היוולדו עד גיל 4 באופן הבא: נקודה אחת בעבור ילד עד גיל שנה, שתי נקודות בעבור ילד בגילאי שנה עד שנתיים, שתי נקודות בעבור גילאי שנתיים עד שלוש ונקודה אחת בעבור גילאי שלוש עד ארבע.

נשים זכאיות לחצי נקודה מיום היוולדו של הוולד, ועם הגיעו לגיל שנה ועד גיל שש, זכאיות הן לשתי נקודות בעבור כל שנה.

השינוי בעקבות תוכנית "נטו משפחה" של משרד האוצר:

 1. הגדלת והשוואת נקודות הזיכוי בין גבר לאישה: שני בני הזוג יהיו זכאים ל-1.5 נקודות זיכוי עד גיל שנה, ול-2.5 נקודות מגיל שנה עד גיל שש.
 2. התוספת לשכר הנטו: אלפי שקלים בשנה למשפחה.
 3. ייכנס לתוקף: יינתן רטרואקטיבית מינואר 2017 עלות: 1.7 מיליארד שקל בשנה.
 4. מי ירוויח מזה? התוכנית מיטיבה בעיקר עם עשירונים 3-8
גבראישה
היום
ילדים עד גיל שנה1 נקודת זיכוי1/2 נקודות זיכוי
ילדים בגיל 1-22 נקודות זיכוי2 נקודות זיכוי
ילדים בגיל 2-32 נקודות זיכוי2 נקודות זיכוי
ילדים בגיל 3-41 נקודת זיכוי2 נקודות זיכוי
ילדים בגיל 4-6—-2 נקודות זיכוי
תוכנית נטו משפחה של משרד האוצר
ילד עד גיל שנה1.5 נקודות זיכוי1.5 נקודות זיכוי
ילד בגילאי 1-62.5 נקודות זיכוי2.5 נק׳ זיכוי

 

גבר (שכר ברוטו)אישה (שכר ברוטו)תוספת להכנסה נטו בשנה בעקבות תוכנית נטו משפחה
שני ילדים בגילאי  4-612,000 ₪ לחודש8,000 ₪ לחודש12,900 ₪
שלושה ילדים: תינוק שרק נולד, 5,315,000 ₪ לחודש15,000 ₪ לחודש16,770 ₪

 

נטו משפחה פרק 2: סבסוד צהרונים

החל משנת הלימודים הקרובה, ספטמבר 2017, ייהנו הורים עובדים ממחיר מופחת בעבור צהרונים לילדים. בעקבות סיכום עם מרכז השלטון המקומי, תסבסד המדינה את התשלום בגין הצהרונים באופן דיפרנציאלי כך שסיוע גדול יותר יינתן למשפחות הגרות ביישובים חלשים. סבסוד הצהרונים יגדיל את שכר הנטו של כל משפחה באלפי שקלים בשנה.

המצב כיום:

עד היום נעו התשלומים של ההורים בעבור צהרונים בין 900 ל – 1300 ש"ח לחודש (בהתאם ליישוב).

השינוי בעקבות תוכנית נטו משפחה של משרד האוצר:

בישראל 255 רשויות מקומיות המחולקות לפי רמתן הכלכלית חברתית ל-10 אשכולות. באשכול 10 מדורגים הישובים המבוססים ביותר בישראל, ובאשכול 1 הישובים החלשים ביותר. משרד האוצר יעניק סבסוד דיפרנציאלי בגין צהרונים באופן הבא:

 • משפחות הגרות באשכול סוציו-אקונומי 4 (אופקים, קריית מלאכי, ירוחם, עכו, לוד, רמלה, דימונה, קריית גת, חורפיש, חצור הגלילית, באקה-ג'ת, פקיעין, כפר יסיף) יזכו לסבסוד של 350 שקל בחודש לילד עבור צהרון מגיל 3 עד גיל 8.
 • משפחות הגרות באשכול סוציו-אקונומי 5 (אשדוד, טבריה, מצפה רמון, מעלות תרשיחא, שדרות, בית שאן, מגדל העמק, אשקלון, קצרין, עפולה, באר שבע, ערד, טירת הכרמל, קריית שמונה, אור עקיבא, אור יהודה, קריית ים, אילת) יזכו לסבסוד של 300 שקל בחודש בעבור צהרון מגיל 3 עד גיל 8.
 • משפחות הגרות באשכול סוציו-אקונומי 6 (כרמיאל, גדרה, פרדס חנה, שלומי, כפר יונה, נהריה, נצרת עילית, בת ים, נתניה, יבנה, חדרה, ראש העין, חולון, רחובות) יזכו לסבסוד של 300 שקל בחודש לילד עבור צהרון לילדי כיתות א' ו-ב'.
 • משפחות הגרות באשכול סוציואקונומי 7 (חיפה, נשר, קריית מוצקין, קריית ביאליק, פתח תקווה, ראשון לציון, ראש פינה, זיכרון יעקב, בנימינה, גבעת עדה, כפר סבא, פרדסיה, אורנית, נס ציונה, צורן קדימה, מזכרת בתיה, יהוד, אזור) יזכו לסבסוד של 200 שקל בחודש בעבור ילד בצהרון בכיתות א ו-ב.
 • משפחות הגרות באשכול סוציואקונומי 8-10 (תל אביב, מודיעין, מכבים רעות, אבן יהודה, רעננה, כוכב יאיר, הרצליה, גבעתיים, כפר ורדים, רמת השרון, להבים, קריית אונו, הוד השרון, גבעת שמואל, גני תקוה, עומר, כפר שמריהו, אלקנה, סביון) יזכו לסבסוד של 150 שקל בחודש בעבור ילד בצהרון בכיתות א ו-ב.

התוספת לשכר הנטו:

 • משפחות מאשכולות 1-3 כבר כיום זוכות לסבסוד כמעט מלא של הצהרונים.
 • משפחות מאשכול 4 ייהנו מתוספת של 3,500 שקל לשנה לשכר הנטו עבור כל ילד מגיל 3-8. עד הגיעו של הילד לכיתה ב', תסתכם התוספת לשכר הנטו של המשפחה ב-17,500 שקל בחמש שנים.
 • משפחות מאשכול 5 ייהנו מתוספת של 3,000 שקל לשנה לשכר הנטו. עבור כל ילד מגיל 3-8. עד הגיעו של הילד לכיתה ב', תסתכם התוספת לשכר הנטו של המשפחה ב- 15,000 שקל לחמש שנים.
 • משפחות מאשכול 6 ייהנו מתוספת של 3,000 שקל לשנה לשכר הנטו עבור כל ילד בכיתות א'-ב'. עם סיום כיתה ב', תסתכם התוספת לשכר הנטו של המשפחה ב-6,000 שקל בשנתיים.
 • משפחות מאשכול 7 ייהנו מתוספת של 2,000 שקל בשנה לשכר הנטו עבור כל ילד בכיתות א'-ב'. עם סיום כיתה ב', תסתכם התוספת לשכר הנטו של המשפחה ב-4,000 שקל בשנתיים.
 • תושבי אשכולות 8-10 יזכו לתוספת של 1,500 שקל בשנה לשכר הנטו עבור כל ילד בכיתות א'-ב'. עם סיום כיתה ב', תסתכם התוספת לשכר הנטו של המשפחה ב-3,000 שקל בשנתיים.

* עשירונים 6-10 קיבלו הטבות במסגרת נקודות זיכוי ולכן לא קיבלו סבסוד לצהרונים לילדי הגנים. בנוסף, הפיצוי לו זכו בגין ילדי א'-ב' נמוך יותר.

ייכנס לתוקף:

החל משנת הלימודים הקרובה – ספטמבר 2017

עלות:

900 מיליון שקל בשנה.

אשכול סוציו אקונומיסכום הסבסוד של המדינה לילדמי ייהנה?הערות
1-3סבסוד כמעט מלא
4350 ₪ בחודשגילאי 3 עד 8כולל כיתה ב'
5300 ₪ בחודשגילאי 3 עד 8כולל כיתה ב'
6300 ₪ בחודשכיתות א' וב'
7200 ₪ בחודשכיתות א' וב'
8150 ₪ בחודשכיתות א' וב'
9150 ₪ בחודשכיתות א' וב'
10150 ₪ בחודשכיתות א' וב'

 

נטו משפחה פרק 3: הגדלת מענק עבודה (מס הכנסה שלילי)

במטרה לשפר את מצבם הכלכלי של העובדים ברמות השכר הנמוכות, הוחלט במשרד האוצר להגדיל ולהשוות את גובה מענק העבודה הניתן כיום בין גברים לנשים, וכן להרחיב את גובה ההכנסה בגינה הוא ניתן. תוספת ההכנסה המשולמת ישירות לחשבונות הבנק של הזכאים העומדים בקריטריונים הקבועים בחוק, תינתן למקבלי שכר של עד 5,000 שקל ותעמוד על 495 ש"ח בחודש הן לגברים והן לנשים אשר הורים לילד אחד או שניים, ולכ-720 שקל להורים עם שלושה ילדים ומעלה.

על מנת ליצור תמריץ להשתתפות בשוק העבודה, משפחות שבהן שני בני הזוג עובדים יזכו לתוספת של 30% כך שמענק העבודה יעמוד על 644 שקלים בחודש להורה לילד עם עד שני ילדים, וכ-936 שקל להורה לשלושה ילדים ומעלה.

המהלך צפוי לשפר את מצבם הכלכלי של העובדים ברמות השכר הנמוכות, לצמצם פערים כלכליים-חברתיים ולהוות תמריץ להשתתפות בשוק העבודה.

המצב כיום:

גברים המשתכרים עד 4,800 שקל בחודש זכאים למענק עבודה של 330 שקל בחודש. נשים המשתכרות עד 4,800 שקל בחודש זכאיות ל- 495 שקל בחודש.

השינוי בעקבות תוכנית נטו משפחה של משרד האוצר:

העלאת תקרת השכר מ-4,800 שקל בחודש ל-5,000 שקל בחודש, ומענק של 495 שקל בחודש לשני בני הזוג. משפחות שבהן שני בני הזוג עובדים, יזכו לתוספת של 30% כך שגובה המענק החודשי לשני בני הזוג עם שני ילדים יעמוד על 1288 שקל בחודש, במקום 825 שקל בחודש כיום. גובה המענק החודשי לשני בני הזוג עם שלושה ילדים יעמוד על 1872 ש"ח בחודש, במקום 1200 ש"ח בחודש כיום . השוואת מענקי העבודה בין גברים ונשים נועדה לתמרץ את השתלבותם של גברים בשוק העבודה.

כיום אחוז ההשתתפות של גברים נמוך מזה של נשים. בנוסף, תוספת 30% לגובה המענק במידה ושני בני הזוג עובדים, נועדה לעודד את שניהם לצאת לעבודה ובכך להוציא את המשפחה ממעגל העוני. על פי נתוני משרד האוצר, קיימת קורלציה בין עבודת שני בני הזוג ליציאה ממעגל העוני.

 • התוספת לשכר הנטו: משפחה שבה שני בני הזוג עובדים תזכה לתוספת של כ-5,600 שקל בשנה לשכר הנטו. מפרנס יחיד במשפחה יזכה לתוספת שנתית של כ-2,000 לשכר הנטו.
 • ייכנס לתוקף: הגדלת מענק העבודה יופעל רטרו אקטיבית עם הגשת הדוחות השנתיים לשנת 2017 במהלך השנה הבאה.
 • עלות: 750 מיליון שקל
 • מי ירוויח מזה? התוכנית מיטיבה בעיקר עם עשירון 5 ומטה
גבראישהתוספת שנתית לנטו בעקבות נטו משפחה
היום
מענק עבודה330 ₪ בחודש495 ₪ בחודש2,000 שקל, אם בן זוג אחד עובד
תוכנית נטו משפחה של משרד האוצר
מענק עבודה495 ₪ בחודש495 ₪ בחודש5,556 שקל, אם שני בני הזוג עובדים

 

נטו משפחה פרק 4: הפחתת וביטול מכסים על בגדי תינוקות, הנעלה ועל מכשירי סלולר

כצעד נוסף להפחתת יוקר המחיה, מתמקדת תוכנית נטו משפחה של משרד האוצר בהפחתת מכסים של שלושה מוצרי צריכה: נעליים, בגדי תינוקות ומכשירי סלולר. על פי התוכנית, ייבוא נעליים ומכשירי סלולר יעשה בפטור מלא ממס, ואילו המכס על ביגוד עבור ילדים ירד ל-3% בלבד. ביטול המכסים על ייבוא נעליים, בגדי תינוקות ו-ביטול מכס על יבוא מכשירי סלולר יפחית את יוקר המחיה בעיקר עבור השכבות החלשות ויגביר את התחרות.

המצב כיום:

 • מס הקנייה המושת על ייבוא מכשירי סלולר עומד על 15%.
 • המכס המושת על ייבוא נעליים עומד על 12%.
 • המכס המושת על ייבוא בגדי תינוקות עומד על 6%.

השינוי בעקבות תוכנית נטו משפחה של משרד האוצר:

מס הקנייה על ייבוא מכשירי סלולר יופחת מ-15% ל-0, המכס על ייבוא נעליים יופחת מ-12% ל-0, המכס על ייבוא בגדי תינוקות יבוטל.

 • התוספת לשכר הנטו: מוערך בחיסכון של מאות שקלים בשנה.
 • ייכנס לתוקף: בשבועות הקרובים.
 • עלות: 800 מיליון שקל בשנה.

מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד מסביר את תכנית נטו משפחה ועונה לשאלות הגולשים

 

מסיבת עיתונאים של משרד האוצר:

מעל 1,500 חברים בערוץ טלגרם של פרוטוקול. הצטרפו כעת: t.me/protocolil


הירשמו לקבלת חדשות ומידע למייל

המשוב שלך חשוב לשיפור התוכן

האם העמוד הזה עזר לך? האם קיבלת תשובות לכל השאלות שלך? האם תמליץ/י עליו?

זהו משוב אנוניני והמידע נועד לשיפור התוכן. המשוב לא נועד לשאלות ואנחנו לא עונים כאן.

למידע נוסף ניתן להגיב לכתבה זו בהמשך או לפנות בטופס בעמוד ייעודי.

תגיות

כתבות נוספות

תגובה אחת

 1. לשר האוצרת משה כחלון
  נחמד מאד שאתה דואג למשפחות צעירות. מה קורה עם הפנסינריות שעובדות כסייעות בבתי הספר תמורת פרוטות, להשלמת הכנסה? מפטרים אותנו בלי להניד עפעף, כי הוזילו את הצהרונים ומצמצים את כח האדם ללא סייעות. רציתי לדעת אם מישהו חשב עלינו?

 2. דבר אחד לא הבנתי מה זה משנה כבוד שר האוצר משה כחלון איפה מי ומה אנשים גרים למה לא להיסתכל ספציפית על זוג מסויים ולבדוק את רף המשכורת שלהם ולתת להם על פי זה במקום לקבוע אשכולות שיוכל מאד להיות הבנדם הזה שמשכורת שלו יותר גבוהה משלי ואני עצמי גרה בתל אביב והמשכורת שלי ושל בעלי מימתחת לקו העוני ובקושי מסיימים תחודש 150 ש"ח הנחה אני יכולה לגרד איתם רק תריצפה שאני אם 3 ילדים כמובן מדוע?????

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Close