דין ומשפט

חוק ההגבלים העסקיים שייקרא מעתה 'חוק התחרות' – עובר שינויים מהותיים

ועדת שרים לחקיקה אישרה את יוזמת שר הכלכלה והתעשייה ורשות ההגבלים העסקיים לביצוע שינויים מהותיים בחוק ההגבלים העסקיים, וזאת לשם קידום התחרות וצמצום הבירוקרטיה

ועדת שרים לענייני חקיקה אישרה היום את יוזמת שר הכלכלה והתעשייה ורשות ההגבלים העסקיים לביצוע שינויים מהותיים בחוק ההגבלים העסקיים, וזאת לשם קידום התחרות וצמצום הבירוקרטיה. השינויים אמורים לחזק את ההרתעה והאפקטיביות של רשות ההגבלים העסקיים, ולמקד את העשייה שלה בקידום התחרות ובהפחתת יוקר המחייה.

במסגרת זו, יוסר גם הנטל הבירוקרטי מגופים שאינם פוגעים בתחרות, על מנת לאפשר לעסקים הפועלים בהגינות לקדם צמיחה כלכלית במשק. השינויים בחוק מתבצעים בכדי להתאים את החוק לשינויים המשמעותיים שעברה הכלכלה הישראלית וכן לקרבו למקובל בעולם בתחום ההגבלים העסקיים.

עיקרי השינויים בחוק ההגבלים העסקיים

הגדרה חדשה לגוף שהוא מונופול

הרחבת הגדרת בעל המונופולין הכפוף לחובות ואיסורים בחוק ההגבלים העסקיים, כך שתחול על כל מי שיש לו כוח שוק משמעותי, גם אם נתח השוק שלו נמוך מ – 50%. החוק הנוכחי קובע נתח שוק של מעל 50% כמדד היחיד להיותו של גוף בעל מונופולין.

צמצום חובת הדיווח לממונה על מיזוגים קטנים

הצמצום ייעשה על ידי העלאת הרף הכספי המחייב דיווח ממחזור משותף של 150 מיליון ש"ח למחזור משותף של 360 מיליון ש"ח. עלייה זו מתחייבת לאור הצמיחה המשמעותית של המשק הישראלי מאז שנקבע הסכום הנוכחי בחוק בשנת 1999, וכן לאור הנטל הרגולטורי של פיקוח על מיזוגים רב יחסית למדינות ה – OECD. לפי נתוני ה – OECD, ישראל נמצאת במקום השלישי במספר המיזוגים המוגשים לאישור, יחסית לגודל האוכלוסייה.

עיצום של 8% מהמכירות

ביטול המגבלה של עד 24.5 מיליון ש"ח לעיצום מרבי כנגד מפרי החוק, כך שכלל העסקים במשק הישראלי יהיו כפופים לרף עיצומים עליון בשיעור של 8% ממחזור מכירותיהם. המצב הקיים מיטיב באופן לא מוצדק דווקא עם התאגידים הגדולים והחזקים ביותר במשק, אשר להם מחזורי מכירות של מיליארדי שקלים. התיקון יביא לחיזוק ההרתעה והאכיפה ביחס לגופים הגדולים ביותר במשק הישראלי.

הסדר כובל

לגבי הסדרים כובלים, הרפורמה תמשיך את המגמה של צמצום הצורך באישורים בירוקרטיים ומעבר לאיסור מהותי על הסדרים שפוגעים בתחרות. התיקון ייעשה על ידי מהלך משלים לתיקון חוק ההגבלים העסקיים בהרחבה של כללי פטור סוג. הכוונה היא שהסדרים כגון מיזמים משותפים שאינם מיועדים לפגוע בתחרות ואינם פוגעים בתחרות.

קיצור זמן קבלת החלטה

השוואת תקופות הבדיקה של עסקאות מיזוג ושל הסדרים כובלים – קיצור משמעותי של זמן ההחלטה בבקשות פטור להסדרים כובלים, מ – 90 ל – 30 יום, בדומה לפרק הזמן הקבוע ביחס להחלטה במיזוג. בנוסף, לממונה תהיה הסמכות להאריך את תקופת ההחלטה בבקשות פטור ואישור מיזוגים בעוד 120 יום במקרים שבהם הבדיקה מורכבת ודורשת פרק זמן ארוך יותר.

שינוי שם

שינוי שמו של חוק ההגבלים העסקיים לחוק התחרות, ותיקונים דומים ביחס לבית הדין להגבלים עסקיים, הממונה על הגבלים עסקיים ורשות הגבלים עסקיים.

אלי כהן, שר הכלכלה והתעשייה: "הרפורמה מהווה צעד נוסף לצמצום הנטל הרגולטורי והבירוקרטי וכן להקלה על המסחר ועשיית העסקים במשק. היא תאפשר לרשות ההגבלים העסקיים להגביר את פעילות האכיפה ולהפנות את משאביה לקידום התחרות ולחיזוק ההרתעה כנגד מונופולים וגופים אחרים הפוגעים בתחרות".

מיכל הלפרין, הממונה על ההגבלים העסקיים: "אני מברכת את שר הכלכלה והתעשייה ואת ועדת השרים לחקיקה על אישור הצעת החוק. החוק במתכונתו החדשה יחייב בעלי עסקים לנהוג באחריות תחרותית בד בבד עם הפחתת הנטל הרגולטורי והקלה על עסקים קטנים. תיקון החוק יאפשר לרשות ההגבלים העסקיים להגביר את האכיפה ולנקוט סנקציות משמעותיות ביחס לעסקים שפוגעים בתחרות".

מעל 1,100 עוקבים בערוץ טלגרם: בואו להיות חברים שלנו. חפשו 'פרוטוקול' או היכנסו t.me/protocolil


תגיות

אבי פסח

כותב במגזין העסקים פרוטוקול. אוהב חדשות מעניינות, יוצר תוכן, בוגר תואר ראשון. אימייל פניות בנושאי האתר: avi@protocol.co.il

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Close