נדל"ן

ביקוש דירות חדשות: מהי כמות מבוקשת לפי הלמ"ס ולמה זה חשוב?

מדי חודש מפרסמת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מדד ביקוש דירות חדשות, או בשמו המלא – כמות מבוקשת של דירות חדשות בישראל. כמו כל שוק, גם שוק הנדל"ן כולל בתוכו את הביקוש ואת ההיצע.

כתבה זו תתמקד על ביקוש דירות חדשות בישראל, מה הנתון העדכני ומדוע המדד כל כך חשוב.

מהי כמות מבוקשת של דירות חדשות?

הכמות המבוקשת של דירות חדשות הוא נתון המפורסם על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בישראל וקובע בעצם את צד הביקוש לדירות חדשות. הנתון מופק מנתונים שמתקבלים מאת משרד הבינוי והשיכון ונתונים נוספים שנאספים על ידי הלמ"ס ונעבדים עבור יתרת הבניה במשק.

הכמות המובקשת של דירות חדשות מורכבת מ-2 נתונים:

  • דירות חדשות שנמכרו – דירה חדשה שעמדה למכירה ושנחתם לגביה חוזה מכירה כולל דירות שנמכרו בעסקות משולבות.
  • דירות חדשות שלא למכירה – דירה חדשה שנבנתה לצורך שימוש עצמי של בעל זכויות הבניה בקרקע, להשכרה, קבוצת רכישה, "בנה ביתך", הוסטל, דיור מוגן או מעון.

לפי הגדרת הלמ"ס, דירה חדשה היא דירה בבניין שנמצא במועד הסקר בתהליך בנייה פעיל או שבנייתו טרם הסתיימה וטרם חלפו 15 חודשים.

נתונים המפורסמים על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עשוים להיות שונים ממידע שמפורסם על ידי גורמים אחרים כדוגמת "מספר דירות חדשות" של הכלכלן הראשי במשרד האוצר, וזאת בגלל הבדלים במקורות מידע, הגדרות אוכלוסיה שונות וכמובן שיטות חישוב שונות הנובעות בעיקר ממתן מענה למטרות ולצרכים שונים.

הנתונים החודשיים של הלמ"ס הם נתונים אירעיים, מה שאומר הם עשויים להתעדכן, במיוחד ב-3 החודשים האחרונים למועד אותו חודש. העדכונים הללו נובעים בעקבות דיווחים המגיעים באיחור, שאותם קשה ללמ"ס להעריך מראש. הלמ"ס מפרסת את המידע תוך חודש מחצי עבור התקופה הנסקרת.

מדוע ביקוש לדירות חדשות הוא מדד חשוב?

כמו בכל שוק, גם בשוק הנדל"ן יש צד ביקוש ויש צד היצע.

צד הביקוש אחראי הוא בדרך כלל הצד הרוכש / קונה. כלומר, מדובר פה על צד שהוא אחראי על הצד של הגורמים שמעוניינים לרכוש דירה בישראל, ואם מדוייק יותר, דירה חדשה בישראל. צד זה מאופיין על ידי מגוון של אוכלוסיה, החל מיחידים ורווקים, אל זוגות נשואים, אל משפרי דיור ואף אל משקיעים של דירות.

צד ההיצע מנגד זאת, הוא צד המוכר. כלומר, זהו צד שאחראי על הגורמים שמעוניינים למכור דירה, או מדוייק יותר, דירה חדשה. צד זה מאופיין בדרך כלל על ידי יזמים, קבלנים וגורמים נוספים.

ביקוש לדירות חדשות מורה על עניין בשוק הדיור.

ככל שהביקוש גדל יותר, כך יותר אנשים מעוניינים ברכישת דירה או שכבר רכשו אותה. דבר זה לכשעצמו עשוי להשפיע על מחירי הדיור, כך שככל שיש יותר ביקוש המחירים צפויים לגדול. כמובן, שזה גם עובד ההיפך, ככל שפחות אנשים מעוניינים בדירות – המחירים יצנחו.

יש הרבה גורמים שמשפיעים על הביקוש לדירות חדשות, בין היתר, תכנית מחיר למשתכן, החלטות בנק ישראל לגבי תנאים ללקיחת משכנתא, שינוי המצב הכלכלי בישראל, שינויים בשכר של הפרטים, תכניות חיסכון למינהם ועוד.

ביקוש דירות חדשות – נתונים עדכניים

להלן הכמות המבוקשת של דירות חדשות נכון ליום 14.04.2019:

חודשכמות מבוקשת של דירות חדשות
פברואר 20193,320
ינואר 20193,245
דצמבר 20183,742
נובמבר 20182,801
אוקטובר 20184,495
ספטמבר 20182,881
אוגוסט 20183,115
יולי 20183,461
יוני 20183,283
מאי 20183,380
אפריל 20182,818
מרץ 20182,575
פברואר 20183,129
ינואר 20183,168

עוד בנושא

מעל 1,100 עוקבים בערוץ טלגרם: בואו להיות חברים שלנו. חפשו 'פרוטוקול' או היכנסו t.me/protocolil


תגיות

מערכת האתר

פרוטוקול מגזין עסקים הוא פורטל חדשות כלכלה, שוק ההון, נדל"ן, דין ומשפט, כסף, ביטוח, צרכנות פיננסית, עסקים ויזמות, סטארטאפ, אנרגיה, שיווק, טכנולוגיה ועוד.

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Close