קריירה והשכלה

תלוש שכר (תלוש משכורת) – מהו ומדוע הוא חשוב כל כך

תלוש שכר (תלוש משכורת) הוא אחד הדוחות החשובים ביותר שעובדים מקבלים במקום העבודה שלהם – שם מחושבים כל התנאים לו עובדים זכאים בעבודה. עם זאת, תלוש השכר הוא דו"ח פיננסי נוסף שמעט מאוד אנשים קוראים אותו לעומק, במקרה הטוב אנשים מסתכלים על שורת הברוטו/נטו, וחלק מהאנשים בכלל לא טורחים להציץ במה שרשום שם.

הרשו לנו לומר כי זהו מסמך פיננסי חשוב מאוד לעובדים שמקבלים שכר/משכורת ממקום העבודה או קצבה מחברת ביטוח / גוף מוסדי אחר. התלוש משתנה ממקום עבודה אחד לאחר, וזאת בשל ריבויי חברות המציעות תוכנות שכר למעסיקים.

מה זה תלוש משכורת / תלוש שכר?

תלוש שכר הוא מסמך שמעסיק מחוייב למסור לעובד יחד עם תשלום השכר בפועל, וזאת לכל המאוחר עד היום התשיעי מהמועד שבו היה אמור לשלם המעסיק את השכר (עד ה-9 לחודש העוקב). המסמך הזה מפרט את כל פרטי השכר ששולמו לעובד בחודש מסויים והוא מאפשר להבין איך הסכומים חושבו ועבור מה.

בתלוש השכר מוצגים כל הזכויות של העובד. כמו למשל: האם שולמו לעובד כחוק התשלומים השונים כגון דמי הבראה, דמי מחלה, דמי חופשה, דמי חגים, דמי פגיעה, הפרשות לחיסכון פנסיוני ותשלומים אחרים. ניתן לראות אילו זכויות נצברו לעובד על פי החוק, כמה ימי חופשה יש לעובד, כמה ימי מחלה, מהו הוותק בעבודה ומידע חיוני נוסף.

תלוש השכר אף מציג את כל הניכויים שנוכו על ידי המעסיק לטובת רשות המסים (מס הכנסה) וכן לטובת המוסד לביטוח לאומי (דמי ביטוח לאומי ודמי ביטוח בריאות). כמו גם, ניכויים אחרים שמעסיק רשאי לנכות על פי חוק – מקדמות תשלומים, הלוואות וכדומה.

אגב, תלוש שכר / תלוש משכורת הוא לא התשלום בפועל של השכר לעובד, אלא הדו"ח שהמעסיק מפיק במקום העבודה המציינים את כל הזכויות והחובות הפיננסיות של העובד.

מהי החשיבות של תלוש השכר?

לתלוש השכר יש חשיבות רבה הן לעובד והן למעסיק. ראשית כל, הוא נועד לצרכי בירורים שונים בין העובד והמעסיק מבחינת התשלומים והשכר.

תלוש השכר מאפשר גם לעובד להבין אילו זכויות וחובות נצברו לו לאורך תקופת העסקה וכן מה נוסף באותו חודש. למשל, עובד יכול לראות כמה ימי מחלה או חופשה נצברו לו, כמה דמי ביטוח לאומי / מס בריאות והפקשות לחיסכון / ביטוח פנסיוני הופרשו ועוד.

בנוסף, תלוש השכר מהווה מסמך רשמי שאותו עובד נדרש להציג למוסדות השונים במקרים של בקשה לתיאום או להחזר כספים וכן עבור בקשות של קבלת קצבאות שונות כמו דמי אבטלה וכדומה.

לבסוף, תלוש השכר מציג נתונים נוספים כמו שכר מינימום, חישוב שכר לשעה, נקודות זיכוי ממס הכנסה, גובה מס לתשלום על פי מדרגות מס הכנסה ועוד – מה שמאפשר לעובד לדעת האם מבוצעים חישובים על פי חוק.

מה חובה להציג בתלוש השכר?

יש מגוון רחב של תוכנות לשכר, לכן תלושי השכר נראים בצורה שונה בינהם. עם זאת, יש פרטים נדרשים שחייבים להופיע בתלוש השכר.

 • מידע על העובד – שם פרטי, שם משפחה, מצב משפחתי ותעודת זהות.
 • מידע על המעביד (מעסיק) – שם המעסיק, כתובת המעסיק, מספר תאגיד (ח.פ/ע.מ) ומספר תיק ניכויים.
 • אופן אמצעי תשלום – איך משולם השכר לעובד, העברה בנקאית / צ'ק ופירוט החשבון.
 • שכר מינימום בישראל – פירוט לשעה ולחודש (וכן שכר מינימום מתואם לאוכלוסיה בהתאם).
 • וותק העובד – כולל תאריך תחילת העסקה.
 • פירוט תקופת העבודה כולל שעות עבודה (רגילות ונוספות) וימי עבודה – שעבורם משולם השכר.
 • היקף העבודה – משרה מלאה / חלקית כולל פירוט שעות וימים של המשרה.
 • פירוט התשלומים עבור שעות העבודה / ימי עבודה.
 • פירוש התשלומים הנוספים ששולמו – דמי הבראה, דמי חופשה, דמי חגים, דמי מחלה, החזרי נסיעות וכדומה.
 • יתרת ימי חופשה ומחלה – כמה נצבר עד כמה, כמה נוסף בחודש זה וכמה נוצל בחודש זה.
 • שכר לחישוב ביטוח לאומי, שכר חייב במס, שכר לחישוב הפרשות לפנסיה.
 • ניכויים מהשכר – מס הכנסה, דמי ביטוח לאומי, דמי ביטוח בריאות (מס בריאות), הפרשות לביטוח פנסיוני כולל שם קופה וכל הוצאה אחרת.

מתי מקבלים את תלוש השכר?

מעסיק מחוייב למסור את תלוש המשכורת לעובד עד היום התשיעי לאחר התאריך שהמעסיק צריך לשלם את השכר לעובד, גם אם השכר שולם במועד אחר.

לדוגמה, עבור חודש אוקטובר, מעסיק צריך למסור לעובד תלוש שכר עד ה-9 לחודש נובמבר.

איך מקבלים את תלוש השכר?

מעסיק חייב להגיש את תלוש השכר לעובד בצורה מודפסת במועד שנקבע לעיל. עם זאת, בחודש יוני 2017 אושרו תקנות לפיהם עובד רשאי לקבל את תלוש השכר באופן אלקטרוני. כדי שעובד יקבל תלוש שכר אלקטרוני, עליו למלא טופס ייעודי לכך ותלוש השכר חייב להיות ניתן להדפסה. בנוסף, עובד רשאי לשנות את דעתו – מה שיחייב את המעסיק למסור באופן רגיל.

אגב, עובד רשאי לבקש תלושי שכר אחרונית (לפחות 7 שנים).

מה עושים אם מעסיק לא נותן תלוש שכר?

עובד שהמעסיק שלו הפר החובה למסור את תלוש השכר, יכול להגיש תלונה למינהל הסדרה ואכיפה שבמשרד העבודה והרווחה בישראל. המינהל רשאי להגיש תביעה כנגד אותו מעסיק ולנקוט כנגדו בהליכים נוספים.

בנוסף לכך, עובד יכול להגיש תביעה כנגד המעסיק לבית הדין האזורי לעבודה. בית הדין יכול לפסוק פיצויים לעובד ובמקרים מסויימים אף ללא הוכחת נזק.

מעל 1,100 עוקבים בערוץ טלגרם: בואו להיות חברים שלנו. חפשו 'פרוטוקול' או היכנסו t.me/protocolil


תגיות

מערכת האתר

פרוטוקול מגזין עסקים הוא פורטל חדשות כלכלה, שוק ההון, נדל"ן, דין ומשפט, כסף, ביטוח, צרכנות פיננסית, עסקים ויזמות, סטארטאפ, אנרגיה, שיווק, טכנולוגיה ועוד.

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Close