דין ומשפט

חטיבת התביעות במשטרת ישראל: 35 אלף כתבי אישום ב-2017

מחציתם הוגשו תוך כדי הליך מעצר, בנוסף ל-1,245 הליכי "הסדר תיק מותנה" שבוצעו; המפכ"ל: "הישגי החטיבה בתחום המניעה חשובים מאין כמותם"

במהלך שנת 2017 הגישה חטיבת התביעות של משטרת ישראל כ-35 אלף כתבי אישום, מתוך קרוב ל-70 אלף תיקים פליליים בהם טיפלה, ובמקביל ביצעה 1,245 הליכים של "הסדר תיק מותנה".

כמחצית מכתבי האישום הוגשו תוך כדי הליך מעצר – נתון שמצביע יותר מכל על מיקוד המשטרה בעבירות הפוגעות באזרח הנורמטיבי שומר החוק ובאיכות חייו. כ-60% מכתבי האישום שהגישה התביעה המשטרתית עסקו בעבירות שהוגדרו במיקוד תכנית האמו"ן (אסטרטגיית מניעה ומיקוד ניהולי) של המשטרה.

חטיבת התביעות של משטרת ישראל היא חטיבה עצמאית שהפכה לאחרונה למנהל המונה כ-600 שוטרים ושוטרות, קצינים וקצינות, ברובם תובעים פליליים, המייצגים את משטרת ישראל בבתי המשפט כחלק מניהולם של תיקים פלילים בין כותלי בית המשפט. החטיבה חריגה בנוף המשטרתי גם בכך ששיעור הנשים המשרתות בחטיבת התביעות עומד על כ-70%.

דבר משמעותי נוסף בפעילות החטיבה שקודם במהלך השנה האחרונה, הוא שיתוף הפעולה ההדוק מול האקדמיה ובפרט הפקולטות למשפטים ברבי הארץ, כגון: אוניברסיטת חיפה, הקריה האקדמית אונו והמרכז הבינתחומי בהרצליה, כשבמהלך השנה הקרובה תורחב היריעה למחוזות נוספים. המטרה היא חיזוק הקשר בין דור העתיד של עורכי הדין בישראל לבין גוף התביעה הפלילי מהמשמעותיים בישראל.

הישג משמעותי נרשם בתחום המניעה

החל ממרץ 2016, משטרת ישראל החלה ביישום שלב א' של הליך הסדר תיק מותנה. מאז שנכנס לתוקפו תיקון מס' 66 לחוק סדר הדין הפלילי, ובהמשך לאחר שהוקמה יחידת הסדר תיק מותנה בחטיבת התביעות של המשטרה – נחתמו מאות הסדרים מותנים בכל רחבי הארץ עם מאות חשודים שנמצאו מתאימים להליך. ההליך הורחב משמעותית לפני כחצי שנה ומאז זינקו מספר ההסדרים המותנים במאות אחוזים במגוון עבירות שונות (12 עבירות שהוגדרו בתנאים קבועים בחוק).

הליך זה מאפשר לתביעה המשטרתית להימנע מהגשת כתב אישום בעבירות שאינן נושאות חומרה יתרה כלפי אזרחים שעברו על החוק באופן חד פעמי, והכל בתנאים מסוימים ומוגדרים. בכך משמש ההסדר המותנה חלופה להליך הפלילי הרגיל, מייצר פתרונות יישומיים לבעיות עבור הקורבן והעבריין ונעשה, באופן מוסכם, מחוץ לכותלי בית המשפט.

מפכ"ל משטרת ישראל, רנ"צ רוני אלשיך: "חטיבת התביעות של המשטרה היא חטיבה עצמאית ומקצועית, המהווה חלק חשוב מאוד ממערכת אכיפת החוק בישראל. חיזוק נורמות הציות לחוק היא משימה חשובה של כולנו, וההשפעה על הקהילה מהווה יעד חשוב להשגתה.

"היכולת להוביל תהליכים כה משמעותיים מול האזרח, כמו הסדר תיק מותנה ושותפות בבתי משפט קהילתיים חשובה מאין כמוה – בכדי שיהיה לנו רחוב טוב יותר ובטוח יותר", הוסיף המפכ"ל. "בכדי לשנות ולהשפיע על החברה עלינו להאמין ולהיות אופטימיים. אנחנו לא מסכימים להישאר בקו הדלת של חדר המיון של החברה הישראלית – אלא לצאת החוצה ולצמצמם את כמות האנשים שאנו פוגשים בחדר המיון – כלומר: למנוע פשיעה".

מעל 1,500 חברים בערוץ טלגרם של פרוטוקול. הצטרפו כעת: t.me/protocolil


הירשמו לקבלת חדשות ומידע למייל

המשוב שלך חשוב לשיפור התוכן

האם העמוד הזה עזר לך? האם קיבלת תשובות לכל השאלות שלך? האם תמליץ/י עליו?

זהו משוב אנוניני והמידע נועד לשיפור התוכן. המשוב לא נועד לשאלות ואנחנו לא עונים כאן.

למידע נוסף ניתן להגיב לכתבה זו בהמשך או לפנות בטופס בעמוד ייעודי.

תגיות

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Close