צרכנות

מהי הפקעת מחירים ואיך להגיש תלונה למשרד הכלכלה?

בישראל קיימים מוצרים בפיקוח של המדינה, כך שהיא קובעת את התנאים והמחירים המקסימליים (ולעיתים המינימליים) לאותם מוצרים. ברשימת המוצרים בפיקוח קיימים מוצרי צריכה בסיסיים לכל משפחה, כל שינוי בהם משפיע באופן גורף על מדינה שלמה.

מי שרשאי להשפיע על שינוי המחירים היא ועדת המחירים בישראל שחבריה הם, בין היתר, נציגי משרד הכלכלה, משרד האוצר, משרד החקלאות, משרד האנרגיה, משרד התחבורה, משרד החינוך ועוד.

מהי הפקעת מחירים?

כאשר ועדת המחירים קובעת את המחירים המירביים לצרכן (ולעיתים גם ליצרן), הרי שהמחירים הללו כפופים לחוק פיקוח על מצרכים ושירותים, ולכן קביעת מחירים מעבר למה שנקבע בועדת המחירים, הרי זו עבירה על החוק.

הפקעת מחירים היא מקרה בו הספק, או המשווק, כגון רשת שיווק, סופרמרקט וכד' קובע מחיר שהוא מעבר למחיר שנקבע בחוק על מוצר בפיקוח. במילים אחרות, כאשר העסק שממנו קונים את המוצר קבע מחיר שהוא גבוה יותר, הוא למעשה הפקיע את מחיר המוצר הפיקוח.

חוק הפיקוח על מצרכים ושירותים קובע כי הפקעת מחירים היא עבירה על החוק והיא עבירה פלילית שדינה מאסר עד 3 שנים או קנס עונשי שעשוי להסתכם בעשרות אלפי שקלים לאותו בית עסק שהפקע מחירים.

ביקורות של משרדי הממשלה

משרדי הכלכלה, החקלאות ומשרדים אחרים שאחראים על מוצרי צריכה נוספים, מבצעים ביקורות מדי פעם ובודקים איפה יש הפקעת מחירים או כתוצאה מתלונה שהוגשה למשרד. אם המשרד הרלוונטי מצא כי בית העסק הפקע מחיר, המשרד רשאי להגיש נגדו כתב אישום פלילי.

אולם, אין זה חובה להמתין לביקורות של נציגים ממשרד ממשלה אלו.

הגשת תלונה על הפקעת מחירים

צרכן שהגיע לבית עסק על מנת לרכוש מוצר בפיקוח ממשלתי וגילה כי קיימת תופעת הפקעת מחירים, כלומר, המוצר מתומחר במחיר הגבוה מהמחיר המירבי הנקבע ברשימת המוצרים בפיקוח ממשלתי, רשאי להגיש תלונה אל מוקד אגף אכיפה במסחר אצל משרד הכלכלה.

התלונה יכולה להיות באחד או יותר מן מוצרי הצריכה הבאים: לחם, חלב שתיה, תוצרת גבינה ניגרת, חמאה, גבינה קשה, או, ביצי מאכל באריזה של 12 יחידות.

על מנת להגיש תלונה, יש למלא טופס תלונה / פניה של משרד הכלכלה ובו יש לציין:

  • פרטים אישיים, שם, טלפון וכתובת.
  • פרטים של העסק שבו נמצאה הפקעת מחירים, לרבות שם, כתובת וכד'.
  • תיאור מפורט של מוצרי המזון.
  • מסמכים רלוונטיים (ככל שישנם) כמו קבלה / חשבונית ,צילום תמונה או וידיאו, וכל מסמך אחר שיכול לעזור.

את הטופס ביחד עם המסמכים הרלוונטיים, יש להגיש אל אגף אכיפה במסחר במשרד הכלכלה, באמצעות הדואר האלקטרוני בכתובת: Nourit.Veler@Economy.gov.il.

יצירת קשר עם מוקד אגף אכיפה במסחר

ניתן ליצור קשר עם מוקד אגף אכיפה במסחר בטלפון 02-6667922, בפקס 02-6231581.

מעל 1,100 עוקבים בערוץ טלגרם: בואו להיות חברים שלנו. חפשו 'פרוטוקול' או היכנסו t.me/protocolil


תגיות

מערכת האתר

פרוטוקול מגזין עסקים הוא פורטל חדשות כלכלה, שוק ההון, נדל"ן, דין ומשפט, כסף, ביטוח, צרכנות פיננסית, עסקים ויזמות, סטארטאפ, אנרגיה, שיווק, טכנולוגיה ועוד.

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Close