נדל"ן

לגור בכבוד: התכנית החדשה של משרד הבינוי והשיכון למערך הדיור הציבורי

משרד הבינוי והשיכון הציג היום תכנית למערך הדיור הציבורי בישראל בשם "לגור בכבוד" אשר תוגש בהצעת מחלטים לאישור הממשלה. התוכנית קובעת יעד של הוספת 7200 דירות לדיור הציבורי בכל שנה באופן מיידי וכ-73000 דירות תוך עשור על ידי צעדי מיסוי, תכנון ועוד.

הדיור הציבורי בישראל הוזנח במשך תקופה ארוכה, עם זאת הממשלה הנוכחית רכשה עד כה 1770 יחידות דיור לצרכי הדיור הציבורי מתחילת הכהונה. משרד הבינוי עמל בשנים האחרונות לחיזוק המערך הציבורי על ידי גיוס מיליארד שקל לרכש הדירות, בניית 2650 דירות לקשישים, שיפוץ 600 דירות בפריפריה, הגדלת 20 אלף זכאים למעגל ועוד.

תכנית לגור בכבוד תגדיל את כמות הדירות של מערך הדיור הציבורי בכמה אמצעים. האמצעי הראשון הוא הפרשת 10% מתקבולי קרקע מדינה לטובת רכישת דירות אשר מבטיח תקציב קבוע ורצוף למימון 700 דירות בכל שנה. הדרך השניה היא הנפקת אג"ח מדינה בסך מיליארד שקלים נוספים למימון 800 דירות חד פעמי.

צעד נוסף של תכנית לגור בכבוד מיישם את מודל משכנתא רוכשת המאפשר לרכוש מכספי קרן הדיור הציבורי 4 דירות לעומת 1 כיום. המהלך קובע כי במשך 25 שנה ממתינים לדירה ישלמו דמי שכירות ולאחר תשלום ערך הדירה, היא תועבר לידיים של הרוכשים. לטענת משרד הבינוי, כיום יש תשתית ליישום מיידי של 1000 דירות בשנה.

צעד אחר של התכנית היא הגדלת זכויות תכנוניות תמורת בניית דירות לדיור הציבורי, זאת באמצעות קביעת ייעוד סטטוטורי על פי חוק בהיקף של 5% מהדירות המתוכננות ובאמצעות הקצאת קרקע. צעד זה יוביל ל-2000 דירות בכל שנה. מהלך נוסף שיביא ל-2000 דירות בשנה באמצעות תמריצים כלכליים במיסוי באמצעות הרחבת החלת חוק עידוד השקעות הון לעניין הטבות מס בדומה למודל דיור להשכרה.

החלטת ממשלה שאושרה קובעת כי 5% משיווק מכרזי מחיר למשתכן באזור ביקוש, יוקצה לטובת הדיור הציבורי וצעד זה יוביל ל-1500 דירות בשנה. צעד אחרון של התכנית קובע הכנסת אוכלוסיה נוספת למעגל הזכאות על ידי מתן תמיכה ממשלתית לדיור ציבורי או לשכר דירה כדוגמת משפחות חד הוריות המקבלות דמי מזונות מהביטוח הלאומי, משפחות העובדות עם שכר נמוך משמעותית מהשכר הממוצע במשק ועוד.
בואו להיות חברים שלנו בעמוד הטלגרם - t.me/protocolil

תגיות

אבי פסח

כותב במגזין העסקים פרוטוקול. אוהב חדשות מעניינות, יוצר תוכן, בוגר תואר ראשון. אימייל פניות בנושאי האתר: avi@protocol.co.il

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Close