נדל"ן

התאוששות בנדל"ן? במרץ נמכרו 9.1 א' דירות – עלייה של 14% לעומת פברואר

הכלכלן הראשי במשרד האוצר פרסם היום את סקירת ענף הנדל"ן למגורים לחודש מרץ 2018 ובו נתונים אודות ענף הנדל"ן בארץ, דירות שנמכרו, משקיעים ועוד.

על פי נתוני הכלכלן הראשי, בחודש מרץ נמכרו 9.1 אלף דירות, מתוכם 8.2 במחירי שוק והשאר באמצעות תכנית מחיר למשתכן. בהשוואה לחודש מרץ 2017 חלה ירידה של 6% במכירת דירות במחירי שוק. עם זאת, לעומת חודש פברואר נראה עלייה של 14% במספר העסקאות במחירי שוק, שיעור זה נראה גם בדירות חדשות וגם בדירות יד שנייה. עוד נראה כי נמכרו 2.8 אלף דירות חדשות בחודש מרץ 2017 ולכן חלה ירידה של 6% אשתקד.

בפילוח גאוגרפי נראה כי בפריפריה חלה ירידה משמעותית של מכירת דירות חדשות במחיר שוק. מנגד, בירושלים חלה עלייה חדה במכירת דירות חדשות במחירי שוק כמו גם רחובות והמרכז.

דבר שמעניין לראות כי הפגיעה בחברות הגדולות היא משמעותית יותר מאשר החברות הקטנות כך שהמכירות של הדירות שהן מוכרות ירדו בשיעור גבוה יותר, זאת ככל הנראה על רקע שהן לא מעוניינות בהורדת המחירים שכן יש להן עודף כסף שמאפשר להן "לשבת על הגדר". אולם, אצל חברה גדולה אחת נרשמה עלייה שכן היא מכרה דירות לזכאי מחיר למשתכן, למרות שהפרויקט עצמו לא במסגרת התכנית.

המשקיעים כבר לא ממהרים למכור

משקל המשקיעים נותר בשיעור שפל של 13% בדומה לחודש קודם ונמוך ב-6 נקודות אחוז לעומת מרץ אשתקד. במונחים כמותיים, הסתכמו רכישות המשקיעים ב-1.2 אלף דירות כך שמדובר בירידה חדשה של 30% אשתקד ו-5% לעומת פברואר, עיקר הריכוז הוא בת"א.

לא הכל יפה, אם כי גם מכירות המשקיעים ירדו ב-17% לעומת מרץ 2017. גידול חריג נראה בנתניה כמו גם, רעננה והוד השרון. לפי התמונה נראה כי יש גידול חד במשקל הדירות הנמכרות למשפרי דיור, משיעור של 36% בפברואר לשיעור 40% במרץ.

כמות רכישות משפרי הדיור ירדה גם כן ב-9% אשתקד והסתכמה ב-3.2 אלף דירות, עם זאת חלה עלייה של 17% לעומת חודש פברואר 2018. זאת כאשר מעל מחצית גידול זה הסתכם באזור רחובות והמרכז. באופן כללי ניתן לראות כי משפרי הדיור באזור המרכז מפחיתים באופן יחסי את רכישותיהם בערים היקרות.




בואו להיות חברים שלנו בעמוד הטלגרם - t.me/protocolil

תגיות

אבי פסח

כותב במגזין העסקים פרוטוקול. אוהב חדשות מעניינות, יוצר תוכן, בוגר תואר ראשון. אימייל פניות בנושאי האתר: avi@protocol.co.il

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Close