נדל"ן

הסכם גג נתיבות: 13,103 דירות חדשות בעיר, תהפוך לעיר מחוז מרכזית

אתמול נחתם הסכם גג בין עיריית נתיבות ומדינת ישראל במעמד ראש הממשלה, שר האוצר, שר הבינוי והשיכון, ראש מטה הדיור, מנהל רשות מקרקעי ישראל וראש עיריית נתיבות

הסכם הגג שנחתם בנתיבות משרטט את מגמות האכלוס וכיווני התפתחות של העיר בעשור הקרוב עם 13,103 דירות שייבנו בשכונותיה המערביות, בהשקעות ממשלתיות חסרות תקדים של כ- 4.7 מיליארד שקלים בתשתיות צמודות, תשתיות על, מוסדות ציבור ושדרוג שכונות ותיקות.

הסכם הגג מציב יעד אכלוס שעשוי להגדיל את אוכלוסיית העיר בכ-50,000 תושבים בתוך עשור ולהכפיל את מספר תושביה מה שיהפוך אותה לעיר מחוז מרכזית בנגב הצפוני. עם החתימה על ההסכם ניתן האות לפרסום המכרז הראשון לשיווק 2,045 יחידות דיור שכמחציתם יוצעו במסגרת תוכנית "מחיר למשתכן".

הבניה תתבצע בחמש שכונות חדשות:

  1. רמות יורם בה ייבנו 5,166 יחידות דיור על פני 1,740 דונם.
  2. מעלות הנחל שתאוכלס ב-3,288 דירות חדשות על פני 2,195 דונם.
  3. נווה שרון א' וב' בהם ייבנו 2,696 דירות על פני 1,280 דונם.
  4. נתיבות מערב ב' עם 734 דירות חדשות על פני 135 דונם.
  5. רמות מאיר שתאכלס 1,244 דירות חדשות על פני 470 דונם.
  6. וכן מתחם "נתיב המעלה" המתחדש בו ייבנו 177 יחידות דיור.

פיתוח אזורי תעשיה חדשים

במסגרת ההסכם הוחלט על יצירת אפיקי תעסוקה חדשים באמצעות פיתוח אזורי תעשיה חדשים בהיקף של 2,700 דונם ובמסגרתו מושם דגש על פיתוח תשתיות על עירוניות, הקמת מוסדות ציבור וחינוך, שיקום והתחדשות של תשתיות בשכונות ותיקות, יישום תוכנית אב מקיפה בתחום התחבורה, לרבות הקמת גשרים והסדרת הכניסות לעיר.

ההסכם משקף מדיניות העירייה לשמור על איזון בין הרצון לגדול ולהתפתח לבין ההכרח לשמור על הקיים ולחדש את הישן ומציג תוכנית לשיקום השכונות הוותיקות בעיר וביצוע פרוייקטי פיתוח ייחודיים לפיתוח אגם נתיבות, חידוש השוק העירוני, הקמת אמפי תיאטרון, שדרוג ופיתוח גינון ציבורי, הקמת מתקני ספורט ומשחקים, הקמת פארק ארכיאולוגי, שדרוג מערכות ניקוז, הקמת מערכת שימוש במי קולחין, הטמנת קווי חשמל, תשתיות עיר חכמה, שדרוג אזור התעשייה ועוד. כחלק מהתפתחות העיר וצמיחתה, והתווספותה של האוכלוסייה החדשה, יוקמו מוסדות ציבור וחינוך רבים, כגון: בתי ספר עבור 549 כיתות, 126 גנים חדשים, 100 מעונות יום חדשים, קריית חינוך, מתנ"סים ועוד.

הסכם גג מהווה נדבך מרכזי בתכנית שר האוצר להגדלת היצע הדיור, שמתווסף לתנופת הבנייה במדינה ולחיזוק המשמעותי של הנגב והגליל, תוך עידוד ופיתוח ההתיישבות באזורים פריפריאליים. הסכם זה משלים את העיקרון המנחה של הסכמי הגג לספק לרשות המקומית את האמצעים והגיבוי הממשלתי להקמת שכונות ענק של אלפי יחידות דיור.

מודל זה בא לענות במהירות יחסית על הצורך ההולך וגובר בקרב הציבור והזוגות הצעירים לדיור זמין. הסכמי הגג רותמים מראש את כל משרדי הממשלה הרלוונטיים לשיווק זמין, ממוקד ואפקטיבי באזורי הביקוש, בשיתוף הרשויות המקומיות שעמן נחתמו ההסכמים.

עיר מרכזית במדינת ישראל

שר הבינוי והשיכון, אלוף (מיל') יואב גלנט: "חיזוק ההתיישבות בנגב חיוני למדינת ישראל. נתיבות היא העיר המרכזית בנגב המערבי ועיר המחוז העורפית של כל ישובי עוטף עזה. הסכם גג יהפוך בתוך עשור את נתיבות לעיר מרכזית במדינת ישראל. זוהי בשורה משמעותית עבור משפחות צעירות ותושבים חדשים המבקשים לגור בעיר וגם לאזרחים הוותיקים אשר איכות חייהם וסביבת מגוריהם תשתפר ותתחדש. ההסכם מצטרף לשורת הסכמי הגג שאנו מקדמים ביישוביי הדרום במטרה להוביל לתנופת בנייה באזור ולחיזוק האחיזה הציונית בנגב ובדרום".

מנהל רשות מקרקע ישראל, עדיאל שימרון : "הסכם הגג נתיבות מביא לידי ביטוי את המאמץ המרכזי של רשות מקרקעי ישראל להגדיל כל העת. בכל רחבי המדינה את היצע הקרקע לדיור. לצד זאת, אנו מקדמים תכנון אינטנסיבי על מנת לספק את צרכי הדיור של ישראל גם בשנים הבאות".

ראש עיריית נתיבות יחיאל זוהר: "הסכם הגג משקף באופן מובהק את החזון של העירייה באשר אנו רואים בו נדבך חשוב ואירוע מכונן שעשוי להביא את נתיבות לשיאים חדשים של התחדשות ובניין. כדי להגיע להסכם הטוב ביותר עבור העיר, ניהלנו משא ומתן עיקש שנשא פרי ושניתן לראות במספרים ובהיקף המשאבים חסר התקדים שגייסנו לעיר".

שר האוצר משה כחלון: "הסכם הגג ממשיך את התכנית שלנו להכפיל את המדינה, מזניק קדימה את נתיבות ומאפשר לה להמשיך לצמוח ולהתפתח. ההסכם יאפשר לכל בן נתיבות שירצה לגור בעיר להמשיך ולגור בה במסגרת תכנית מחיר למשתכן וליהנות מדירה במחיר מופחת. 46,000 זוגות צעירים שכבר זכו במחיר למשתכן ועשרות אלפים נוספים שיזכו בשנה הקרובה אומרים את דברם, לא מתרגשים מהכפשות ומביעים אמון בלתי רגיל במדיניות הממשלה."

עוד בנושא
בואו להיות חברים שלנו בעמוד הטלגרם - t.me/protocolil

תגיות

אבי פסח

כותב במגזין העסקים פרוטוקול. אוהב חדשות מעניינות, יוצר תוכן, בוגר תואר ראשון. אימייל פניות בנושאי האתר: avi@protocol.co.il

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Close