כסף

מיצוי זכויות לקראת סוף השנה – מדריך 2019

השנה האזרחית מסתיימת וייתכן שמגיעות לכם הרבה זכויות כגון החזרי מס, מענקים, נקודות זיכוי ועוד זכויות אחרות שאתם חייבים לבצע לפני תום השנה. כאשר אנחנו מדברים עד סוף השנה, אנחנו מתכוונים לתאריך 31.12, לאחר תאריך זה, לא תוכלו להינות מזכויות אלו ולא תוכלו להגיש בקשה לקבלת הזכויות באיחור, למעט מקרים מיוחדים.

המדריך הזה בעצם מסביר לכם את כל מה שאתם חייבים לדעת ולעשות (כן, לדעת לא מספיק, צריך גם לעשות) בתקופה הזו שנותרה עד תום השנה האזרחית. חלק מן המידע אף מחולק למדריכים מעצמם, שם אתם תוכלו לבדוק זכאותכם בצורה מיטבית ומובנת לכל אחד. אז בואו ניגש ישירות לנושא העניין: להלן מדריך מיצוי הזכויות שלכם לקראת סוף השנה.

מענק עבודה (מס הכנסה שלילי) 2018

מענק עבודה (מס הכנסה שלילי) הוא תוספת הכנסה שמשולמת לבעלי השכר הנמוך על ידי רשות המסים ומטרתו היא לעודד תעסוקה תוך כדי עזרה לבעלי השכר הנמוך במדינת ישראל. הגשת תביעה של מענק עבודה בדרך כלל עד 30.11 בכל שנה עבור שנה קודמת.

עד מתי אפשר לנצל את הזכות?

 • בקשה דרך הדואר יש להגיש עד לתאריך 30.11.2019.
 • בקשה בצורה מקוונת (אם הגשת בקשה למענק עבודה בדואר בשנתיים האחרונות) יש להגיש עד סוף שנת 2020.

למידע נוסף: מדריך מענק עבודה (מס הכנסה שלילי).

מענק עבודה (מס הכנסה שלילי) 2017

מי שטרם הספיק להגיש תביעה למענק עבודה עבור שנת 2017 ומי שעמד בקריטריונים לקבלת המענק באותה שנה, יכול להגיש בקשה באיחור או לחילופין באמצעות הגשת בקשה באתר האינטרנט של רשות המסים. הגשת בקשה באמצעות אתר האינטרנט מתאפשרת אם במהלך השנתיים האחרונות הוגשו תביעות.

עד מתי אפשר לנצל את הזכות? 

 • בקשה בצורה מקוונת (אם הגשת בקשה למענק עבודה בדואר בשנתיים האחרונות) יש להגיש עד 31.12.2019.
 • בקשה דרך הדואר, לא ניתן להגיש, אולם במקרים מסויימים, ניתן להגיש בקשה באיחור.

החזר מס הכנסה

מס הכנסה מחושב עבור כל אחד על בסיס שנתי, אך בפועל הוא מחויב בתלוש השכר שלכם בצורה חודשית. בגלל הפרשי החישובים הללו, ייתכן שתגלו ששילמתם יותר מדי מס הכנסה בגלל עליית שכר באופן פתאומי בחודש מסויים, בגלל דמי אבטלה, דמי לידה או כל אירוע שקרה לכם בשנת המס הנוכחית.

בגלל זה, ייתכן שאתם צריכים לקבל כסף חזרה מרשות המסים. בקשה להחזר מס הכנסה ניתן לקבל עד 6 שנים אחורה.

עד מתי אפשר לנצל את הזכות? 

 • כלומר עד 31.12.2019, אתם יכולים להגיש בקשה להחזר מס עבור 2013 ומעלה. לאחר ה-31.12 לא תוכלו להגיש בקשה להחזר מס עבור 2013.

למידע נוסף: מדריך בנושא החזר מס.

החזר דמי ביטוח לאומי

לעיתים מנוכה מהשכר של כל אחד מאיתנו, דמי ביטוח לאומי או דמי בריאות מעבר למה שקבוע בחוק, בתקנות או בצווים של המדינה. ייתכן וזה קרה מפני שעבדתם בכמה מקומות או קיבלתם הכנסות מכמה יישויות שונות.

במקרה כזה ניתן להגיש בקשה להחזר סכומים אלו מהביטוח הלאומי, בדומה להליך הגשה של מס הכנסה. ניתן לבקש החזר עד 6 שנים אחורה.

עד מתי אפשר לנצל את הזכות? 

 • כלומר עד 31.12.2019, אתם יכולים להגיש בקשה להחזר מס עבור 2013 ומעלה. לאחר ה-31.12 לא תוכלו להגיש בקשה להחזר מס עבור 2013.

למידע נוסף: מדריך בנושא החזר דמי ביטוח לאומי.

קופת גמל להשקעה

יש לכם כסף פנוי בחשבון העובר ושב שלכם או בפיקדון בבנק? כדי מאוד שתשקלו לעבור להפקדת כספים דרך קופת גמל להשקעה.

קופת גמל להשקעה היא קופת חיסכון שמאפשרת לכם להפקיד עד 70,000 ₪ בשנה קלנדרית ותוכלו להפקיד באופן עצמאי או בהפקדה חודשית או בדרך שנוחה לכם וזאת כדי לתכנן את הפרישה שלכם. כספים אלו הם נזילים וניתן למשוך אותם בכל עת וללא קנס למעט מס רווחי הון. אם תחליטו למשוך את הכסף כקצבה החל מגיל 60, תקבלו פטור מלא גם ממס רווחי הון.

עד מתי אפשר לנצל את הזכות? 

 • עד תאריך 31.12.2019, לאחר מכן לא ניתן להפקיד עבור שנת המס הזו. סכום שיופקד לאחר מכן ייחשב עבור השנה החדשה.

למידע נוסף: מדריך בנושא קופת גמל להשקעה.

הפקדה עצמית לקרן הפנסיה

הפרשות העובד לקרן הפנסיה הן 6% מהשכר הקובע שהוא השכר הברוטו ללא שעות נוספות וללא ניכויים. לעומת זאת, ניתן להפקיד בשנה קלנדרית עד 7% מהשכר הקובע שלכם ובסכום שלא עולה על 7,308 ₪ בשנה (כ- 609 ₪ בחודש) נכון לשנת 2017. ההפרש של 1% או הסכום ב-₪ מאפשר לכם להפקיד לקרן הפנסיה שלכם בצורה עצמאית ועם זאת לקבל זיכוי ממס הכנסה בגובה 35% מהסכום שהופרשו לביטוח הפנסיוני.

את ההפקדה הזו אתם יכולים לעשות בעצמכם או על ידי המעסיק שלכם.

לדוגמה, אם הפקדה שלכם לפנסיה היא 500 ₪, אזי תוכלו להוסיף עוד 102 ₪ בחודש או 1224 ₪ בשנה ולקבל זיכוי ממס הכנסה בגובה 35% שהם מהווים למעשה 428 ₪ שתקבלו מס הכנסה.

עד מתי אפשר לנצל את הזכות? 

 • הפקדה עצמאית לחיסכון הפנסיוני יש לבצע עד 31.12.

עוסק פטור / מורשה

עוסק פטור הוא עסק עצמאי המוגדר כמי שהכנסותיו בשנה קלנדרית לא עולה על מחזור העסקאות הקבוע בחוק. בשנת 2019 מחזור העסקאות המקסימלי עבור עוסק פטור הוא 100,187 ₪. אם עברתם את הסכום הזה, אתם תצטרכו לשנות את מעמדכם לעוסק מורשה ואז תיאלצו לשלם גם מע"מ עבור ההכנסות, אולם במקרה זה אפשר לקבל מע"מ עבור ההוצאות.

על מנת להימנע משינוי המעמד הזה ואם אתם נמצאים מתחת לתקרה זו, אתם יכולים לדחות את מועד קבלת התקבולים מהלקוחות שלכם ולהישאר בגדר עוסק פטור. כך שאם אתם רוצים להינות מהטבות של עוסק פטור, עליכם לבצע את הדחיה הזו.

עד מתי אפשר לנצל את הזכות? 

 • יש לדחות את קבלת ההכנסות במקרה זה עד אחרי ה- 31.12.

למידע נוסף: המדריכים בנושאים עוסק פטור וגם עוסק מורשה.

תיאום מס הכנסה / תיאום ניכויים ביטוח לאומי

עבדתם אצל 2 מעסיקים או יותר בשנה קלנדרית? אולי הייתם גם שכירים וגם עצמאיים? כנראה ששילמתם הרבה מס הכנסה ודמי ביטוח לאומי, הרבה – הכוונה לשיעור מירבי.

אם כך, כדאי לכם לבצע תיאום מס הכנסה ותיאום ניכויי ביטוח לאומי. המאפשר לכם לשלם מס מופחת או לחילופין לקבל מס הכנסה חזרה אליכם. כמו גם בנושא ביטוח לאומי, ניתן לבצע תיאום כדי לשלם דמי ביטוח לאומי מופחתים.

אם לא הספקתם לעשות זאת עד לסוף השנה, יהיה עליכם להגיש בקשה להחזר מס או החזר כספי של ביטוח לאומי בשנה הבאה.

עד מתי אפשר לנצל את הזכות? 

 • תיאום מס הכנסה ותיאום דמי ביטוח לאומי עד 31.12.

למידע נוסף: מדריכים בנושאים תיאום מס הכנסה וכן תיאום דמי ביטוח לאומי.

נקודות זיכוי מס הכנסה

בין אם נולד לכם ילד או התגרשתם במהלך השנה, כנראה אתם זכאים לנקודות זיכוי ממס הכנסה המאפשר לכם לשלם פחות מס.

במסגרת תכנית נטו משפחה, הממשלה אישרה את הגדלת נקודות הזיכוי להורים עם ילדים עד גיל 6. כל נקודת זיכוי שווה 218 ₪ בחודש או 2,616 ₪ בשנה. יולדת שילדה בשנת 2018 זכאית לקבל תוספת של נקודת זיכוי אחת בנוסף ל-0.5 נקודת זיכוי הקיימת. ומגיל 1-5 התוספת היא תהיה 0.5 נקודת זיכוי.

גם גברים הרוויחו מזה והם יכולים לקבל עד 2.5 נקודות זיכוי נוספות. יולדת יכולה לדחות את ההטבה לשנת 2018 אם הכנסתה ב-2018 לא הגיעה לסכום המחויב במס.

על מנת לעשות זאת, יש לפנות אל המעסיק לצורך עדכון טופס 101 כך שהזיכוי יינתן רטרואקטיבית, אחרת יהיה לבצע החזר מס.

עד מתי אפשר לנצל את הזכות? 

 • יש להגיש בקשה עד 31.12.

למידע נוסף: מדריך בנושא נקודות זיכוי.

ילדים נטולי יכולת

הורים לילדים נטולי יכולת המקבלים גמלת נכות לילד מביטוח לאומי לא יידרשו לצרף תעודה רפואית (טופס 127) וניתן לקבל את הנקודות הזיכוי הללו ישירות דרך המעסיק. הורה לילד משותק, עיוור או עם מוגבלות שכלית-התפתחותית זכאי לשתי נקודות זיכוי בעבורו. ולכן מדובר פה על הטבה של 5184 ₪ בשנה. לצורך קבל הזיכוי יש לעדכן את טופס 101 לפני שמתסיימת השנה.

למידע נוסף: מדריך בנושא נקודות זיכוי בגין ילדים נטולי יכולת.

החזר מס עבור תרומה

אם תרמתם בשנת 2019 יותר מ-190 ₪ למוסד ציבורי שקיבל אישור לפי סעיף 46 לפקודת מס הכנסה זכאי לזיכוי ממס הכנסה באותה שנה. את ההחזר ניתן לקבל דרך תלוש השכר שלכם, ההחזר הוא בגובה 35% מהתרומה.

לדוגמה: אם תרמתם במהלך שנה נוכחית כ-1000 ₪ למוסד ציבורי העונה לכך, תוכלו לקבל זיכוי ממס הכנסה בשווי 350 ₪ ממס הכנסה.

במידה ולא הגשתם בזמן, אתם יכולים לבקש קבלת החזר מס.

למידע נוסף: מדריך בנושא החזר מס על תרומות.

ביטוח פנסיוני לעצמאים

החל משנת 2017, עובד עצמאי מחוייב להפריש לצורך חיסכון פנסיוני למעט עובדים שמלאו להם 55 שנים בתחילת 2017. שיעור ההפקדות נע בין 4.45% ועד 12.55% תלוי בגובה ההכנסה ובצורה פרוגרסיבית.

מנגד זאת, כספים אלו שהופקדו מזכים אתכם כעצמאים, בהטבת מס של 16.5% מההכנסה ועד גובה התקרה בחוק. דרך אגב, אם לא תפקידו כספים לביטוח פנסיוני, אתם עשויים לקבל קנס מהמדינה בסכום גבוה.

על מנת לנצל זאת יש לבצע את הפקדת הכספים עד תום שנת 2018.

למידע נוסף: מדריך בנושא פנסיה חובה לעצמאים.

הטבות מס ליישובים

תושבות ביישובים מסויימים במדינת ישראל מזכים את העובד בהטבות מס מסוג של זיכוי ממס. כל יישוב מוטב המוגדר כך על פי הפקודה מזכה את התושב העובד בשיעור זיכוי עד גובה מסויים. למעשה, שיעור ההנחה הניתן על השכר של העובד יקטין משמעותית את נטל המס על אותו עובד עד למקרה בו המס לתשלום יאופס (0 שקלים חדשים).

על מנת להיות זכאי לכך, העובד צריך להשלים מגורים של 12 חודשים לפחות, לאחר מכן יש לפנות אל המעסיק עבור על מנת לקבל החזר עבור אותה שנה. עבור שנת מס קודמת יש לבצע החזר מס הכנסה.

עד מתי אפשר לנצל את הזכות? 

 • על מנת לקבל את ההטבה יש לבצע עד 31.12.

למידע נוסף: מדריך בנושא הטבות מס ליישובים.

סיכום

עד כן בנושא מיצוי זכויות לקראת סוף השנה. חשוב לזכור שבחלק מהמקרים ניתן לקבל בקשה להחזר או בקשה באיחור, אך לא בכל דבר ועניין. לכן חשוב להקפיד לפעול לפי לוח הזמנים ולהשתדל למצות את מלוא זכוייתכם עד לתום השנה הקלנדרית.

מעל 1,500 חברים בערוץ טלגרם של פרוטוקול. הצטרפו כעת: t.me/protocolil


הירשמו לקבלת חדשות ומידע למייל

המשוב שלך חשוב לשיפור התוכן

האם העמוד הזה עזר לך? האם קיבלת תשובות לכל השאלות שלך? האם תמליץ/י עליו?

זהו משוב אנוניני והמידע נועד לשיפור התוכן. המשוב לא נועד לשאלות, ניתן להגיב לכתבה זו בהמשך.

תגיות

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Close