נדל"ן

בשורה: רישום עסקאות מכר או חכירה ללא אישורי מסים

מבצעים רישום של עסקאות מכר או חכירה במקרקעין? החל מתאריך 01.12.2018 נכנסה לתוקף הנחיה חדשה המקלה על הליך הרישום בישראל. ההקלה החדשה היא פרי שיתוף פעולה של רשות מקרקעי ישראל (רמ"י), אגף רישום והסדר מקרקעין (טאבו) במשרד המשפטים וכן רשות המסים.

ההקלה הזו מספקת מענה במקום בו נעשתה בעבר עסקה בה נמכרה או הוחכרה קרקע על ידי רמ"י, ואז הרוכש החליט על רכישת הזכות לרוכש אחר. ההקלה לא רלוונטית למי שרושם לראשונה את הזכות במקרקעין שכן הוא אינו נדרש לבירוקרטיה הנ"ל.

המצב עד כה (עד 30.11.2018)

כיום כאשר הבעלים או החוכר הנוכחי מעוניין לבצע רישום, הוא נדרש להציג בפני רשם המקרקעין את כל אישור המסים (מס שבח וכן מס רכישה) אשר ניתנו לגבי כל העסקאות הקודמות לעסקה בה רכש את המקרקעין.

דרישה כאמור גרמה לנטל משמעותי לרוכש הזכות שכן הוא נדרש לגשת אל משרדי מיסוי מקרקעין לצורך שיחזור הנתונים. אולם, לעיתים לצורך שיחזור הנתונים הללו, הרוכש נדרש להמתין מספר שבועות ולעיתים אף מעבר לכך אם מדובר על עסקות שבוצעו לפני הטמעת הנתונים במחשבי רשות המסים.

המצב החדש (החל מ-01.12.2018)

בעקבות בדיקה חדשה של 3 הגופים לעיל, התברר כי ניתן לוותר על הדרישה להמצאת אישורי המס מכיוון וזאת משום שהגוף אשר בו הועברו הזכויות עד לרישום העסקה בפנקס רישום מקרקעין (רשות מקרקעי ישראל או החברה המשכנת) הקפיד לדרוש את כל אישורי המסים (שבח ורכישה) בכל פעולת העברה שבוצעה.

ההנחיה הזו כאמור נכנסה לתוקף בתאריך 01.12.2018 ולכן כל בעלי הזכות שרכשו זכות אשר נרכשה במקור מרשות מקרקעי ישראל והאישורים עבור העסקאות הוצגו לרמ"י או לחברה המשכנת, ומעוניינים לבצע את רישום העסקה בפנקסי המקרקעין – לא יידרשו יותר להציג אישורי מסים.

מעל 1,100 עוקבים בערוץ טלגרם: בואו להיות חברים שלנו. חפשו 'פרוטוקול' או היכנסו t.me/protocolil


תגיות

מערכת האתר

פרוטוקול מגזין עסקים הוא פורטל חדשות כלכלה, שוק ההון, נדל"ן, דין ומשפט, כסף, ביטוח, צרכנות פיננסית, עסקים ויזמות, סטארטאפ, אנרגיה, שיווק, טכנולוגיה ועוד.

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Close