דין ומשפט

פיצויי פיטורין לעובד שהתפטר בגלל הטרדה מינית בעבודה

בג"ץ ביטל את פסיקת בית הדין לעבודה וקבע כי עובד שהתפטר בגלל הטרדה מינית בעבודה זכאי לקבל פיצויי פיטורין כאילו פוטר לפי סעיף 11 לחוק. בכך, בג"ץ קיבל את עמדתו של היועץ המשפטי לממשלה שנכח בדיון.

בית הדין לעבודה בתל אביב דן בתיעה זו שהוגשה על ידי עובדת זרה מהפיליפינים נגד בני זוג שבביתם היא הועסקה בתחום הסיעוד. העובדת טענה כי פוטרה על ידי בעלה של המטופלת ולכן זכאית לקבל רכיבי שכר שונים במסגרת עבודתה וכן פיצוי ללא הוכחת נזק בגלל שחוותה הטרדה מינית מהבעל של המטופלת. בנוסף, היא נדרש לקבל פיצויי פיטורין או הפקדה לקופת פיצויים וכמובן תשלום חלף הודעה מוקדמת לפיטורין.

מנגד, טענו בני הזוג כי העובדת התפטרה מעבודתה ללא הודעה מוקדמת וללא סיבה מוצדקת, בנוסף לכך הם טענו כי שולמו לה כל הכספים המגיעים לה על פי דין. כמו כן, הגישו תביעה כי העובדת היא זו שהטרידה מינית את הבעל וכן נתבעו כספים בגיל עילות שונות.

פסיקת בין הדין האזורי לעבודה

בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב פסק לעובדת פיצוי של 75,000 ₪ בגלל הטרדה מינית זאת בהתחשב בחומרת ההטרדות, משך זמן ההטרדות ויתר נסיבות העניין. עם זאת, בעניין נסיבות הפיטורין, נקבע כי העובדת פוטרה על רקע מחלוקת בינה ובין בעלה של המטופלת וזאת בקשר לזכות שמגיעה לה בעניין המנוחה השבועית ולכן, מדובר במעשה פיטורים המזכה את העובדת בפיצויי פיטורים על פי חוק.

בית הדין ציין כי בהתאם לתנאי העסקה של העובדת שכללו הטרדות מיניות חוזרות ונשנות וכן יחס פוגעני, הרי שגם אם היא התפטרה, מדובר בנסיבות בהם אין לדרוש מהעובד להמשיך בעבודה. לכן, אין ספק שאלה נסיבות המזכות בפיצויי פיטורין על פי סעיף 11 לחוק פיצויי פיטורין.

פסיקת בית הדין הארצי לעבודה

הנתבעים ערערו לבית הדין הארצי לעבודה, שהוא הותיר על כנה את קביעת בין הדין האזורי בתל אביב לעניין הפיצוי בגין ההטרדה המינית. עם זאת, בית הדין הארצי ביטל את קביעת האזורי ביחס לתשלום פיצויי פיטורים וההודעה המוקדמת. השופט ציין כי בגלל נסיבות המקרה וההטרדות הנמשכות עולה המסקנה כי המשיבה שהייתה בעלת העניין להפסיק את אותה ההטרדה לפי גרסתה, היא זו שצריכה להתפטר ולא המערער יגרום לפיטוריה.

והוסיף כי לפי התכתובות אמנם, המערער ביקש להמשיך העסקתה ואילו היא זו שבמכתבי ההתראה מיד לאחר הפסקת העבודה לא תבעה פיצויי פיטורין. ולכן נפסק כי בנסיבות המקרה, המשיבה התפטרה מעבודתה ולכן לא זכאית לתשלום פיצויי פיטורין ולחלף הודעה מוקדמת.

החלטת בג"ץ

על פסק הדין של בית הדין הארצי לעבודה הגישה העובדת עתידה לבג"ץ, שכן לא ניתן לערער על החלטת בית הדין לעבודה, אלא לעתור לבג"ץ והוא יתערב רק במקרה של "טעות משפטית חמורה" לגביה הצדק מחייב התערבות.

בג"ץ ביקש לקבל את עמדת היועץ המשפטי לממשלה בעניין השאלה "האם התפטרות עקב הטרדה מינית אותה חווה העובד במקום העבודה, נכנס לגדר נסיבות שביחסי העבודה אין לדרוש מהעובד להמשיך בעבודתו", זאת לפי סעיף 11 לחוק פיצויי פיטורים.

העמדה שהוגשה לבג"ץ באמצעות המחלקה לענייני עבודה בפרקליטות המדינה יחד עם זרוע העבודה של משרד העבודה מציינת כי אכן מדובר בנסיבות שביחסי העבודה אין לדרוש מהעובד שימשיך את עבודתו. כמו גם, העמדה מציגה כי בעניין האם העובד זכאי לפיצויי פיטורין, צריך לבחון את יתר מבחני המשנה של הסעיף לחוק.

כלומר, האם בנסיבות העניין העובד התפטר עקב הטרדה מינית והאם אין לצפות כי העובד יתרה (מהמילה התראה) אל המעסיק טרם התפטרותו, כאשר ההטרדה נעשית על ידי המעסיק עצמו או במקרה בו המעסיק אינו יכול או אינו רוצה להפסיק את הפגיעה. לכן, במקרה כזה, העובד יהיה זכאי להכרה של "מתפטר בדין מפוטר" ולפיצויי פיטורים כתוצאה מכך.

בתום דיון שערך בג"ץ בעניין, השופטים החליטו לבטל את פסק הדין של בית הדין הארצי לעבודה. השופטים ציינו כי למרות שפסק הדין ניתן בהסכמה, נימוקי פסיק הדין לא מקובלים עלינו [השופטים] ומצאנו לנכון להבהיר. יש לקבוע כי בעת הטרדה מינית של עובדת במקום העבודה, יש לפעול לפי סעיף 11(א) לחוק פיצויי פיטורים, שכותרו "התפטרות אחרת שדינה פיטורים". לאור הנסיבות, נראה כי הטרדה מינית היא בגדר נסיבות שביחסי עבודה אין לדרוש מהעובד להמשיך בעבודתו.

לפיכך, יש להוסיף ולבחון גם את יתר התנאים הנדרשים לפי הדין וההלכה הפסוקה לשם קביעת התפטרות בדין פיטורים – 'חובה על העובד… להעמיד את המעסיק על כוונתו, כך שתהא לו הזדמנות להפסיק ולתקן את ההרעה… [אך] כאשר ברור על פניו שאין בידי המעסיק לשנות ולתקן את ההרעה, אין לדרוש מהעובד שיתרה במעסיק', וכן 'קשר ישיר בין ההתפטרות להרעה'.

גם תנאים אלה – קשר סיבתי וחובת התראה אלא אם אין בה תועלת – התקיימו במקרנו, כפי שעולה מהממצאים העובדתיים שנקבעו בבתי הדין לעבודה. התוצאה של ראיית ההתפטרות כפיטורים משקפת את החומרה של הטרדה מינית במקום העבודה, ואת המציאות של עובד שנפגע באופן זה.

מעל 1,200 עוקבים בערוץ טלגרם: בואו להיות חברים שלנו. חפשו 'פרוטוקול' או היכנסו t.me/protocolil


תגיות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Close