כסף

תגמול מיוחד לחייל מילואים – מי זכאי ומה גובה התשלום?

כאות הוקרה לחיילי מילואים על ביצוע ימי שירות מילואים רבים, הם מקבלים תקבולים שונים ואחד אחר מהם הוא תגמול מיוחד. זהו תשלום נוסף על תגמולי מילואים שזכאים חיילי המילואים לקבל עבור השירות.

מטרת הכתבה היא לספק מידע בעניין התגמול הזה, תנאי זכאות וגובה התשלום.

מהו תגמול מיוחד לחייל מילואים?

לפי סעיף 18 לחוק שירות המילואים, תגמול מיוחד לחייל מילואים הוא תשלום הניתן לחייל מילואים עבור שירות מילואים שהוא ביצע. כלומר, מדובר על תשלום בנוסף לתשלומים האחרים, המשולם לחייל מילואים עבור ביצוע 32 ימי מילואים ועד 60 ימי מילואים בשנה קלדרית. שנה קלנדרית מחושבת החל מתאריך 1 בינואר ועד לתאריך 31 בדצמבר. לכן, הזכאות נבדקת בכל שנה.

התשלום מבוצע על ידי הגוף האחראי על תשלום השכר לחיילי צה"ל, ישירות לחשבון הבנק של חייל המילואים.

חשוב לשים לב, כי לא מדובר על תגמולי מילואים (שהם משולמים לפי מספר ימי המילואים שהחייל ביצע), אלא על תשלום נוסף לתשלום זה. כמו כן, חשוב להבדיל בין תגמול מיוחד לבין תגמול נוסף (המשולם על ידי רשות המסים לפי נקודות זיכוי).

מי זכאי לקבל תגמול מיוחד?

כל חייל מילואים שביצע בשנה קלנדרית (1 ינואר עד 31 דצמבר) מ-32 מילואים ועד 60 ימי מילואים. סך החישוב הוא מצטבר במהלך שנה וימי השירות לא חייבים להיות רצופים.

לדוגמה: חייל המילואים היה פעמיים במילואים בשנה קלנדרית ובכל פעם היה 20 ימים בשירות מילואים – סך הכל באותה שנה ביצע 40 ימים – ולכן הוא זכאי.

תגמול מיוחד – מה גובה התשלום?

התגמול המיוחד ניתן לחייל מילואים עבור כל יום שירות מילואים של החל מיום שירות המילואים ה-32 ועד יום שירות המילואים ה-60. גובה התשלום הוא מחושב לפי יום שירות:

  • עבור יום שירות מילואים מלא – 133 ₪.
  • עבור שירות מילואים חצי יומי – 66 ₪.

לדוגמה: חייל מילואים ביצע 40 ימי שירות מילואים בשנה קלנדרית מסויימת, האם זכאי לתגמול מיוחד? וכמה?

כן, הוא זכאי כי ביצע מעל 32 ימים ועד 60 ימים. גובה הזכאות היא עבור 8 ימים בלבד (40 מינוס 32) ולכן הוא זכאי לתגמול של 1,064 ₪.

התגמול משולם עד ליום ה-60 ככתוב מקודם, למעט בעלי תפקידים מיוחדים שאושרו על ידי ראש אגף כוח אדם בצה"ל (אכ"א) כמו מפקדים ברמת מפקד פלוגה ומעלה וכן מקביליהם בזרועות, שזכאים לקבל תגמול מיוחד למפקדים שביצעו מעל 60 ימי שירות מילואים פעילים.

איך ומתי מקבלים את התגמול המיוחד?

התגמול המיוחד משולם ישירות אל חשבון הבנק של חייל המילואים המופיע ביחידה הצבאית שלו.

התשלום מבוצע במהלך חודש מאי של השנה העוקבת עבור מספר ימי שירות המילואים שבוצעו במהלך השנה הקודמת. לדוגמה: מי שביצע מספר ימי שירות לפי תנאי הזכאות בשנה הקלדנרית של 2018, זכאי לקבל את הכסף בחודש מאי 2019.

פטור ממסים

החל משנת 2018, תגמולי מילואים פטורים מתשלום של מס הכנסה, דמי ביטוח לאומי וכן דמי ביטוח בריאות. כלומר, מדובר על תשלום נטו שמגיע לחייל ללא ניכוי מסים.

חיילי מילואים שקיבלו תגמול מיוחד עד שנת 2017, עשויים להיות זכאים לקבל את המסים ששילמו בחזרה. למידע נוסף, ניתן לקרוא את הכתבה על החזר מס לחיילי מילואים.

מה עוד חשוב לדעת?

  • ניתן לקבל מידע אישי באמצעות אזור אישי באתר המילואים או באמצעות פניה אל מוקד המילואים של צה"ל במספר 6535*.
  • במידה ומספר חשבון הבנק השתנה, יש לעדכן את מחלקת התשלומים של צה"ל.
  • סכום הכסף של המענק הנוסף לא ניתן להעברה, שיעבוד או עיקול.
  • במידה ויש אי התאמה בין מספר הימים ששולמו לבין מספר הימים שבוצע השירות, או אי התאמה בגובה התשלום – ניתן לפנות למשרדי הקישור.

מעל 1,400 עוקבים בערוץ טלגרם: בואו להיות חברים שלנו. חפשו 'פרוטוקול' או היכנסו t.me/protocolil


תגיות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Close