חדשות כלכלה

המערכת הממוחשבת לטיפול בקשות חופש מידע ברשות הציבורית הושקה

בתום שנה וחצי של עבודה משותפת: משרד המשפטים ורשות התקשוב הממשלתי השיקו את המערכת הממוחשבת לטיפול בקשות חופש מידע ברשות הציבורית

הבוקר (א') השיקו רשות התקשוב הממשלתי במשרד ראש הממשלה והיחידה הממשלתית לחופש המידע במשרד המשפטים את מערכת מחוו"ה – מערכת ממוחשבת לניהול בקשות חופש מידע ברשות הציבורית. המערכת מיועדת לרשויות הציבוריות ונולדה מתוך מטרה לייעל את הביורוקרטיה הכרוכה בשימוש בחוק חופש המידע ולקדם את יישומו של החוק.

כידוע, חוק חופש המידע קובע כי לכל אזרח הזכות לקבל מידע מהרשויות הציבוריות. על אף שהחוק נחקק לפני קרוב ל- 20 שנה עדיין יישומו אינו מושלם ודורש שיפור. נכון להיום, לרוב הרשויות הציבוריות חסרה מערכת תומכת טיפול בחוק ורוב הממונים על החוק מבצעים מעקב אחר בקשות למידע שמגיעות לרשות באמצעים מיושנים ולא טכנולוגיים. התוצאות בשטח הן שבקשות רבות לא נענות כתוצאה מכשלים טכניים ולא מהותיים.

מערכת מחוו"ה תסייע לרשויות הציבוריות להתמודד עם החוק בצורה טובה יותר, לתת מענה לאזרחים על פי זמני החוק, לבצע מעקב אחר בקשות שהגיעו לרשות הן לאזרח והן לרשות ותייעל את הטיפול בבקשות למידע. בנוסף, המערכת תאפשר העלאת מידע על ידי הרשויות הציבוריות לאתר המרכזי לחופש המידע באופן קל ונוח.

עו"ד רבקי דב"ש, ראשת היחידה הממשלתית לחופש המידע: "המערכת תמלא חלל מאוד גדול שקיים היום ברשויות הציבוריות ותקל באופן משמעותי על עבודת הממונה על העמדת מידע לציבור. כפועל יוצא אנחנו מקווים לראות ירידה במספר הבקשות שלא נענות בזמן ועלייה בכמות המידע שמפורסמת באופן יזום לציבור".

מוריה זיסוביץ, מנהלת המערכות הרוחביות ברשות התקשוב הממשלתי במשרד ראש הממשלה: "רשות התקשוב הממשלתי מאמינה כי שיפור וייעול הטיפול בבקשות חופש המידע, משרת את תפיסת הממשל הפתוח מביא לשיפור השירות לאזרח ולקידום תפיסת האזרח במרכז".

יש לציין כי בעתיד צפויה המערכת להתממשק לאתר המרכזי לחופש המידע, ולאפשר לאזרחים להתעדכן בשלבי הטיפול בבקשה למידע שהוגשה לרשות באזור האישי שצפוי להיות מוקם בקרוב.

מעל 1,200 עוקבים בערוץ טלגרם: בואו להיות חברים שלנו. חפשו 'פרוטוקול' או היכנסו t.me/protocolil


תגיות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Close