שוק ההון

הבורסה תפתח מערכת מרכזית להשאלות בניירות ערך מבוססת טכנולוגיית בלוקצ'יין

הבורסה לניירות ערך בתל אביב תהיה הגוף הפיננסי הראשון בישראל שיקים מאגר השאלות מרכזי לניירות ערך המבוסס טכנולוגית בלוקצ'יין, טכנולוגיה חדשנית ופורצת דרך בעולם הפיננסי.

בשוק ההון הישראלי חסרה כיום מערכת מרכזית אחת המאפשרת ביצוע השאלות בניירות ערך. כיום, השאלת ניירות מתבצעת במנגנון בין-בנקאי ובמידת הצורך חוץ-בנקאי. כתוצאה מכך, השוק אינו עונה בצורה הולמת על צרכי המשקיעים.

המטרה של פרויקט ה-BSL (Blockchain Securities Lending) היא ליצור פלטפורמה מרכזית שתשנה את שוק השאלת ניירות הערך בכך שתאפשר השאלה ישירה בין משקיעים בכל מגוון המכשירים הפיננסיים העיקריים. היא תרכז כל פעילות השאלת ניירות הערך תחת קורת גג אחת ותאפשר פעילות בהיקף גדול יותר בזמן קצר יותר ועבור עסקות קצרות טווח יותר שאינן מתבצעות כיום.

השימוש בטכנולוגית הבלוקצ'יין, שהיא סוג של טכנולוגיית רישום מבוזר, (Distributed Ledger Technology) (DLT) כבסיס למערכת ההשאלות החדשה, תאפשר לנצל את היתרונות העיקריים שלה, כגון ביצוע עסקאות ישירות בין משקיעים ((peer-to-peer, כריתת חוזים חכמים והגברת אבטחת העסקה על ידי היעדר היכולת לשנותו. יתרונות אלו עשויים להועיל לבורסה, לנאמני המשמורת (custodians) ולקוחותיהם, בעלויות זולות יותר, ברמת אבטחה גבוהה ביותר, ובמתן האפשרות לשוק ההון לנצל את מלוא הפונטציאל הטמון בו.

פרויקט זה הוא הראשון מסוגו, ומפגיש את The Floor, אקסנצ’ר ואינטל כדי לפתח פלטפורמה חדשנית זו עבור הבורסה. שיתוף הפעולה נוצר לראשונה במארס 2017 במהלכו של האקאתון בלוקצ'יין בינלאומי, אשר התקיים בשיתוף הבורסה, והפך במהרה להזדמנות קונקרטית. פרויקט ייחודי זה יתבצע בשני שלבים: הוכחת היתכנות (Proof of Concept (PoC) ראשוני ולאחר הצלחתה, בדיקת יישום הפתרון בקרב משתמשי המערכת.

הפרוייקט מבוסס על תשתית פלטפורמת Hyperledger Sawtooth – פלטפורמה ארגונית לבניית יישומי DLT . אינטל בשיתוף פעולה עם אקסנצ’ר, הבורסה ו-The Floor ייצרה פנקס רישומים פרטי על פלטפורמת ה- Hyperledger Sawtooth המשתמשת בטכנולוגיית ה-Software Guard Extensions (Intel®SGX) של אינטל כדי להצפין נתוני העסקאות. תשתית חדשנית זו מסייעת בשמירת הפרטיות של הנתונים בקרב משתתפי העסקאות ומספקת לחברים יכולות סודיות נוספות.

אקסנצ’ר, מובילה את הפרויקט בכך שמספקת את ניהול הפרויקט, באינטגרציה בין המערכות, שירותי ייעוץ במערכות בלוקצ'יין ובאבטחת סייבר ובתמיכה במערכת מאגר ההשאלות. לאקסנצ’ר תפקיד מרכזי ומשמעותי בפיתוח חוזים חכמים, אחת התכונות העסקיות העיקריות של Sawtooth Hyperledger.

מעל 1,400 עוקבים בערוץ טלגרם: בואו להיות חברים שלנו. חפשו 'פרוטוקול' או היכנסו t.me/protocolil


תגיות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Close