קריירה והשכלה

חוק הטיפים (דמי תשר) של מלצרים 2019 – כל מה שחשוב לדעת

החל מחודש ינואר 2019 תיכנס לתוקף הלכה חדשה בענף המסעדנות – חוק הטיפים – ההלכה הזו משפיעה באופן משמעותי על טיפים (דמי תשר) שניתנים למלצרים.

ההנחיה החדשה משפיעה ראשית על המלצרים, כמו גם על בעלי המסעדות וסביר מאוד להניח כי תשפיע על כל אחד מאיתנו. כמובן, שהמרוויחה הגדולה ביותר היא רשות המסים ואחריה גם הרשות לאיסור הלבנת הון.

הכתבה הזו תסביר על הטיפים, איך השינוי ישפיע על כולנו ועוד מידע חשוב.

טיפים (דמי תשר) – רקע

מתכונת של מתן טיפים כיום החל במאה ה-16 באנגליה, בתקופה זו בתי קפה ופאבים הציבו גביעי נחושת עם הכיתוב To Insure Promptitude או בקיצור – TIP. לקוחות שהיו מעוניינים לקבל שירות מועדף מהמלצר, שילשלו כספים לתוך הגביע.

כיום, מתן טיפים למלצרים הפכה להיות נורמה מחייבת גם במצבים בהם לא ניתן שירות מיוחד לאורח של המסעדה או בית האירוח. בישראל נהוג לתת אותם לא רק למלצרים, אלא גם למתדלקים בתחנות דלק, נהגי מוניות, ספרים ועוד.

טיפים הם כספים שיש להם מעמד בעייתי בישראל ובחלק מהעולם. ראשית, הם ניתנים "בשחור" כלומר, בעת מתן הכסף למלצרים הם לא נרשמים בשום מקום ומהווים פתח להלבנת הון. שנית, הם מהווים הכנסה של המלצרים, אולם מלצרים לא משלמים עליהם מס. בנוסף, עבור טיפים אין תשלום של דמי ביטוח. כמו כן, טיפים מהווים בעיות בעת תשלום שכר לעובדים, לא ברור האם הם מהווים הכנסה של המלצר או שלא, מה שגורם גם לבעלי מסעדות לפעול בחוסר תום לב.

כמובן, האמור לעיל לא בהכרח תקף אצל כל המסעדות, אלא מדובר על נתונים כלליים שבעסקים מסויימים כן רלוונטיים ובחלקם לא רלוונטיים.

חוק הטיפים בישראל

עד כה, מערכת המשפט בישראל לא סיפקה מעמד חוקי לטיפים ולכן נידונים לא מעט דיונים בעניין הטיפים בכל מיני הקשרים, החל מזכויות עובדים ועד לעניין המיסוי והביטוח.

בחודש מרץ 2018 ניתן פסק דין של בית הדין הארצי לעבודה באמצעות 5 שופטים כאשר אחד מהם הוא נשיא בדימוס יגאל פליטמן, שכבר פרש לגימלה. בפסק דין נקבע מעמדו החוקי של טיפ (תשר) בישראל והשפעתו על חוקים אחרים, וכל זאת ללא חקיקה של חוק בעניין.

החל מתאריך 01.01.2019 הכנסה כתוצאה מתשר (טיפ) תיחשב הכנסה של עסק בענף המסעדנות וכן הכנסה מעבודה של עובדי שרשרת השירות. ברירת המחדל היא שכספי טיפים נועדו לתשלום שכר עבודה בלבד.

בפסק הדין, השופטים התבססו על פסיקות אחרות בנושא וכן מבחן הרלוונטיות שתשלום תשר מהווה נוהג מושרש עד כדי נורמה משפטית מחייבת ולא בהכרח בפעולה שהמקור שלה היא רצונו הטוב של הלקוח. כמו שגם, אין טעם ענייני המצדיק הבחנה בין השירות הניתן ללקוח במסגרת ביקורו במסעדה לבין שאר הרכיבים בביקור זה.

על פי הפסיקה, מלצרים מועסקים במסעדה (בית העסק) במטרה לשרת את הלקוחות ועבור זה המעסיק משלם להם את השכר שלהם. השירות שהם נותנים ושעליו הם מקבלים טיפים אינו בגדר שירות "הראוי לתמורה מיוחדת", אלא הוא שירות של עבודה רגילה.

פסק הדין הזה אינו מייתר הסדרה מבחינה חוקית של הטיפים. השימוש במילה חוק, מצורף כאן לצורך הסבר כי מדובר על הוראה החייבת בביצוע והיא אינה המלצה.

טיפים – היבטי מיסוי

פסיקת בין הדין הארצי לעבודה הבהירה כי טיפים מהווים הכנסה של בית עסק, ו- הכנסת עבודה של עובדי שרשרת השירות. כל זאת, גם אם:

  • נותרו פיזית בכיסם או בידם של המלצרים מבלי שהועברו לקופת בית העסק.
  • שולמו למלצרים ישירות על ידי הלקוח.
  • שולמו מ"רצון" הטוב של הלקוח.
  • שולמו ללא דרישה מפורשת בחשבון שהוגש ללקוח.
  • שולמו באמצעי תשלום נפרד מזה ששולם החשבון.
  • לא נרשמו בספרי המסעדה.
  • לא נרשמו ביומן השירות.

רשות המסים טרם החליטה מה לעשות בעניין מע"מ על טיפים וקבעה כי ב-3 החודשים לא תבועה אכיפה בנושא.

טיפים – דיני עבודה

למרות שכספי הטיפים מהווים הכנסה של העסק, כברירת מחדל הם נועדו לתשלום שכר עבודה בלבד של עובדי שרשרת השירות. מעסיק אינו רשאי להשתמש בהם לצרכים אחרים כמו תשלום של הוצאות אחרות של העסק וכד'.

כספי טיפים לא נועדו לצורך תשלומי חובה (מס הכנסה, דמי ביטוח לאומי, מס בריאות וכד'), הפרשות לפנסיה או לזכויות סוציאליות אחרות. מכיוון שטיפים מהווים הכנסת עבודה עובדי מערך השירות, הם מהווים שכר לצורך חישוב הפקדות לפנסיה, תשלומי חובה וזכויות אחרות.

כספי טיפים חייבים להיות כתובים בתוך תלוש השכר של העובד מכוח חוק הגנת השכר ויש לתת להם רישום מיוחד בתלוש.

מעסיק ועובד יכולים להגיע להסכם בינהם כמו חוזה אישי, שכספי הטיפים ישמשו למטרה אחרת ולא רק כברירת מחדל לטובת תשלום שכר עבודה ובתנאי שהתניה זו כפופה לדינים ולחוקים, ולא חורגת מהוראות של הסכם קיבוצי ו/או צו הרחבה. בכל מקרה, מעסיק לא רשאי לשלם שכר שהוא פחות משכר מינימום או שכר על פי החוזה האישי (הגבוה מבינהם).

כספי טיפים מחייבים תשלומי חובה כמו מיסים ודמי ביטוח, לכן כאשר העובד יגיש תביעה לצורך קבלת גמלה מהביטוח הלאומי (כמו דמי אבטלה), היא תחושב כך שכספי הטיפים מהווים הכנסה. אם המעסיק לא יעביר לביטוח הלאומי דמי ביטוח עבור החלק של כספי הטיפים, הוא עשוי לקבל תביעה מהביטוח הלאומי.

חוק הטיפים – השפעה על מלצרים

כל הכנסה שניתנת למלצר על ידי הלקוח לא תיחשב הכנסה שלו אלא הכנסה של בית העסק. לכן, הסכום הזה ייחשב הכנסת עבודה שקיבל המלצר דרך המעסיק. טיפים נחשבים רכיב הכנסה שעליהם יש זכויות סוציאליות, תשלומי פנסיה וחובה אחרים.

חוק הטיפים – השפעה על בתי עסק

כל הטיפים שמשולמים למלצרים מהווים הכנסת בית העסק ועליו כמעסיק לשלם אותם כהכנסת עבודה של העובד. ספרי בית העסק לא ייפגעו שכן ההכנסות יגדלו מצד אחד וההוצאות יגדלו גם. אולם, עסקים צריכים לדעת כי ההוצאות יגדלו יותר כיוון שעל הטיפים יש לשלם גם תשלומי חובה.

טרם נקבע מה בעניין תשלום מע"מ על טיפים.

חוק הטיפים – השפעה על אורחים / סועדים

אורחים שיביאו טיפים למלצרים צריכים לקחת בחשבון שכספים אלו מהווים הכנסה של המלצר בנוסף להכנסתו מהמעסיק. לטענת מסעדנים, ייתכן כי יתווספו דמי שירות או שהמחירים יועלו בכמה אחוזים.

מעל 1,400 עוקבים בערוץ טלגרם: בואו להיות חברים שלנו. חפשו 'פרוטוקול' או היכנסו t.me/protocolil


תגובה אחת

  1. חוץ מהמע"מ שרוצים לקחת מהמסעדה, מה השתנה?
    זה מה שהיה עד היום, וזה ממש לא פייר כלפי המלצרים שלא מצליחים לקבל הרבה טיפים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
שינוי גודל גופנים
ניגודיות
Close